fbpx
piątek, 19 lipca, 2024
Strona głównaKrajMłodzi Polacy chcą rozdzielności majątkowej

Młodzi Polacy chcą rozdzielności majątkowej

Rośnie odsetek młodych małżeństw w Polsce, które przy zawarciu związku decydują się na podpisanie rozdzielności majątkowej.

Santander Consumer Bank opublikował badanie „Związek a finanse”, z którego wynika, że dzisiaj rozdzielność majątkową ma 10 proc. małżeństw w Polsce. Brak wspólnego majątku z małżonkiem dotyczy głównie osób w wieku od 18 do 29 lat, bo jest to 42 proc. związków. Dla porównania, wśród małżonków mających powyżej 60 lat rozdzielność dóbr nabytych w trakcie trwania związku ma tylko 4-5 proc. respondentów. Poza tym rozdzielność majątkowa jest bardziej popularna u ankietowanych z dużych miast powyżej 250 tysięcy mieszkańców (19 proc.).

Na rozdzielność majątkową częściej decydują się badani z zarobkami między 5000 a 5999 zł netto (28 proc.) oraz od 6000 do 7499 zł netto (24 proc.).

Może to świadczyć np. o zmianach społecznych i większej niezależności młodych ludzi, którzy wolą samodzielnie zarządzać swoim majątkiem i finansami

– stwierdziła Patrycja Długowska z Santandera.

Wśród osób zarabiających do 1999 zł netto wspólność majątkową ma aż 97 proc. małżeństw, a w grupie zarabiających od 3000 do 3999 zł jest to 95 proc. Co ciekawe, osoby zarabiające najlepiej, czyli ponad 7500 zł na rękę, bardzo rzadko decydują się na rozdzielność majątkową, bo dotyczy to tylko 11 proc. ankietowanych.

Źródło: PAP
Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Dlaczego „władza” nie lubi przedsiębiorców? [WYWIAD]

Politycy kontra przedsiębiorcy. Dlaczego „władza” nie lubi tych, bez których nie byłoby mowy o gospodarczym rozwoju naszego kraju? Czy w tym starciu przedsiębiorcy stoją na straconej pozycji i jakie mogą być dalsze konsekwencje dociskania śruby najbardziej aktywnym i kreatywnym ludziom w społeczeństwie? O podejściu do ludzi biznesu przez „władzę” rozmawiamy z Krzysztofem Oppenheimem, ekspertem finansowym i znanym Czytelnikom naszego portalu autorem cyklu „Poradnik Oppenheima”.
11 MIN CZYTANIA

Spada liczba wniosków o areszt tymczasowy

Nadużywanie tymczasowego aresztowania to w Polsce stary problem, a ostatnie lata były pod tym względem szczególnie złe. Jednak – jak podaje serwis prawo.pl – od początku tego roku trend wyraźnie się zmienia. Liczba wniosków o zastosowanie tego najbardziej uciążliwego środka zapobiegawczego spadła o ok. 30 proc.
2 MIN CZYTANIA

Kim jest nowy rzecznik małych i średnich przedsiębiorców

Premier Donald Tusk powołał na stanowisko rzecznika małych i średnich przedsiębiorców Agnieszkę Majewską, dotychczasową pełnomocnik terenową rzecznika MŚP w Gdańsku.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

Finanse czy zdrowie? Co martwi Polaków

Finanse i stan zdrowia to największe zmartwienia Polaków, choć optymizm odnośnie własnej sytuacji finansowej jest coraz większy.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA