fbpx
sobota, 9 grudnia, 2023
Strona głównaKrajMłodzi Polacy chcą rozdzielności majątkowej

Młodzi Polacy chcą rozdzielności majątkowej

Rośnie odsetek młodych małżeństw w Polsce, które przy zawarciu związku decydują się na podpisanie rozdzielności majątkowej.

Santander Consumer Bank opublikował badanie „Związek a finanse”, z którego wynika, że dzisiaj rozdzielność majątkową ma 10 proc. małżeństw w Polsce. Brak wspólnego majątku z małżonkiem dotyczy głównie osób w wieku od 18 do 29 lat, bo jest to 42 proc. związków. Dla porównania, wśród małżonków mających powyżej 60 lat rozdzielność dóbr nabytych w trakcie trwania związku ma tylko 4-5 proc. respondentów. Poza tym rozdzielność majątkowa jest bardziej popularna u ankietowanych z dużych miast powyżej 250 tysięcy mieszkańców (19 proc.).

Na rozdzielność majątkową częściej decydują się badani z zarobkami między 5000 a 5999 zł netto (28 proc.) oraz od 6000 do 7499 zł netto (24 proc.).

Może to świadczyć np. o zmianach społecznych i większej niezależności młodych ludzi, którzy wolą samodzielnie zarządzać swoim majątkiem i finansami

– stwierdziła Patrycja Długowska z Santandera.

Wśród osób zarabiających do 1999 zł netto wspólność majątkową ma aż 97 proc. małżeństw, a w grupie zarabiających od 3000 do 3999 zł jest to 95 proc. Co ciekawe, osoby zarabiające najlepiej, czyli ponad 7500 zł na rękę, bardzo rzadko decydują się na rozdzielność majątkową, bo dotyczy to tylko 11 proc. ankietowanych.

Źródło: PAP
Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Izera w toku, czyli co z polskim autem elektrycznym

Projekt Izera – czyli budowa polskiej marki aut elektrycznych – jest już zrealizowany w niemal 40 procentach. Spółka zamierza uruchomić produkcję w 2026 roku.
2 MIN CZYTANIA

CBA zatrzymało byłego posła

W związku ze śledztwem dotyczącym przyjęcia korzyści majątkowej przez osobę pełniącą funkcję publiczną funkcjonariusze Delegatury CBA w Katowicach zatrzymali byłego wiceministra i posła na Sejm RP Adama G. oraz przedsiębiorcę Jarosława K.
< 1 MIN CZYTANIA

MŚP trzonem polskiej gospodarki?

Co prawda małe i średnie przedsiębiorstwa przynoszą polskiej gospodarce niemal co drugą złotówkę generując 49,6 proc. PKB, ale w największym stopniu jest to zasługa mikroprzedsiębiorstw, a nie firm małych i średniej wielkości. Jest jeszcze jedna rzecz, która może decydować o tym, że sytuacja tego sektora nie jest tak różowa, jak niektórzy chcieliby ją malować.
3 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polski system finansowy jest stabilny

Narodowy Bank Polski przeanalizował krajowy system finansowy i ocenił, że jest on stabilny, a bilans ryzyka ulega polepszeniu.
2 MIN CZYTANIA

Ulgi w PIT cieszą się w Polsce popularnością

W ubiegłym roku z różnych ulg w PIT skorzystało w Polsce ponad półtora miliona osób. Najczęściej byli to młodzi ludzie.
2 MIN CZYTANIA

Izera w toku, czyli co z polskim autem elektrycznym

Projekt Izera – czyli budowa polskiej marki aut elektrycznych – jest już zrealizowany w niemal 40 procentach. Spółka zamierza uruchomić produkcję w 2026 roku.
2 MIN CZYTANIA