fbpx
środa, 19 czerwca, 2024
Strona głównaKrajMłodzi Polacy o przyszłych emeryturach

Młodzi Polacy o przyszłych emeryturach

Zdecydowana większość młodych Polaków spodziewa się, że ich przyszłe emerytury będą wyższe niż mówią o tym prognozy Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Aż 87 proc. młodych Polaków spodziewa się wyższych emerytur niż prognozowane przez  ZUS – wynika z badania przeprowadzonego przez Izbę Gospodarczą Towarzystw Emerytalnych (IGTE). Jednocześnie, według 84 proc. ankietowanych przyszłe świadczenie emerytalne pozwoli pokryć wyłącznie podstawowe potrzeby lub nie starczy nawet na to.

Nadmierny optymizm młodych Polaków?

Według prognoz ZUS stopa zastąpienia, czyli stosunek wysokości przyszłej emerytury do ostatniego wynagrodzenia, w 2060 roku wyniesie ok. 24,6 proc. Takie prognozy nijak się mają do oczekiwań młodych ludzi w Polsce.

Połowa młodych dorosłych szacuje przyszłą stopę zastąpienia na co najmniej 68 proc., a niemal 30 proc. spodziewa się, że ich emerytura wypłacana z ZUS-u będzie co najmniej w takiej wysokości, jak ich ostatnie wynagrodzenie

– napisano w komunikacie IGTE.

Ekspertyza IGTE wykazała również, że tylko 16 proc. młodych ludzi w Polsce w ogóle myśli o tym, jak będzie wyglądało ich życie na emeryturze. Takie rozważania dotyczą częściej kobiet niż mężczyzn. Co ciekawe, aż 53 proc. młodych Polaków uważa tematy związane z przyszłymi emeryturami za nudne, a 74 proc. – za trudne. Poza tym tylko co trzeci młody Polak twierdzi, że powinien szybko zająć się tematem oszczędzania na emeryturę.

Jedynie 6 proc. młodych dorosłych aktywnie poszukuje informacji na ten temat, a kolejne 41 proc. szuka informacji tylko czasem i są to specyficzne, wąskie informacje w odpowiedzi na to, że coś konkretnego ich zaciekawiło. Pozostałe 53 proc. młodych Polaków wie o instrumentach emerytalnych i o systemie emerytalnym tyle, ile przypadkiem usłyszy

– dodano w analizie.

Jeśli chodzi o przyszłe emerytury i ewentualny temat oszczędności na starość, młodzi ludzie ufają głównie własnej wiedzy i intuicji (65 proc.) oraz rodzinie i znajomym (62 proc.). Ekspertom od oszczędzania i emerytur ufa 59 proc. młodych ludzi. Najniższy poziom zaufania, jeśli chodzi o ten temat, dotyczy informacji przekazywanych przez rząd i administrację publiczną (40 proc.).

Źródło: IGTE
Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Demografia odporna na finansowe dopalacze. Dzieci to nie koszty, ale inwestycja kapitałowa

Centrum im. Adama Smitha szacuje, że koszt wychowania jednego dziecka w Polsce w roku 2024 (do osiągnięcia osiemnastego roku życia i według stanu na koniec poprzedniego roku) wyniósł 346 tys. zł (1602 zł miesięcznie), a dwójki dzieci wyniósł 579 tys. zł.
3 MIN CZYTANIA

Niemal połowa polskich dzieci między 15. a 18. rokiem życia pracuje [RAPORT]

Warsaw Enterprise Institute postanowił z okazji Dnia Dziecka zbadać, jak w praktyce wyglądają doświadczenia Polaków z pracą w wieku nastoletnim. Czy to powszechne zjawisko, czy może marginalne?
3 MIN CZYTANIA

Wiślana Procesja Eucharystyczna w Czerwińsku nad Wisłą

Długi weekend związany ze Świętem Bożego Ciała sprzyja poznawaniu mało znanych zakątków naszego kraju. Z pewnością warto odwiedzić Czerwińsk nad Wisłą, gdzie odbywa się jedyna w Polsce Wiślana Procesja Eucharystyczna. Przy okazji można poznać wiele tajemnic związanych z pięknym czerwińskim klasztorem położonym nad brzegiem Wisły.
5 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

Finanse czy zdrowie? Co martwi Polaków

Finanse i stan zdrowia to największe zmartwienia Polaków, choć optymizm odnośnie własnej sytuacji finansowej jest coraz większy.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA