fbpx
sobota, 30 września, 2023
Strona głównaKrajMłodzi Polacy o przyszłych emeryturach

Młodzi Polacy o przyszłych emeryturach

Zdecydowana większość młodych Polaków spodziewa się, że ich przyszłe emerytury będą wyższe niż mówią o tym prognozy Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Aż 87 proc. młodych Polaków spodziewa się wyższych emerytur niż prognozowane przez  ZUS – wynika z badania przeprowadzonego przez Izbę Gospodarczą Towarzystw Emerytalnych (IGTE). Jednocześnie, według 84 proc. ankietowanych przyszłe świadczenie emerytalne pozwoli pokryć wyłącznie podstawowe potrzeby lub nie starczy nawet na to.

Nadmierny optymizm młodych Polaków?

Według prognoz ZUS stopa zastąpienia, czyli stosunek wysokości przyszłej emerytury do ostatniego wynagrodzenia, w 2060 roku wyniesie ok. 24,6 proc. Takie prognozy nijak się mają do oczekiwań młodych ludzi w Polsce.

Połowa młodych dorosłych szacuje przyszłą stopę zastąpienia na co najmniej 68 proc., a niemal 30 proc. spodziewa się, że ich emerytura wypłacana z ZUS-u będzie co najmniej w takiej wysokości, jak ich ostatnie wynagrodzenie

– napisano w komunikacie IGTE.

Ekspertyza IGTE wykazała również, że tylko 16 proc. młodych ludzi w Polsce w ogóle myśli o tym, jak będzie wyglądało ich życie na emeryturze. Takie rozważania dotyczą częściej kobiet niż mężczyzn. Co ciekawe, aż 53 proc. młodych Polaków uważa tematy związane z przyszłymi emeryturami za nudne, a 74 proc. – za trudne. Poza tym tylko co trzeci młody Polak twierdzi, że powinien szybko zająć się tematem oszczędzania na emeryturę.

Jedynie 6 proc. młodych dorosłych aktywnie poszukuje informacji na ten temat, a kolejne 41 proc. szuka informacji tylko czasem i są to specyficzne, wąskie informacje w odpowiedzi na to, że coś konkretnego ich zaciekawiło. Pozostałe 53 proc. młodych Polaków wie o instrumentach emerytalnych i o systemie emerytalnym tyle, ile przypadkiem usłyszy

– dodano w analizie.

Jeśli chodzi o przyszłe emerytury i ewentualny temat oszczędności na starość, młodzi ludzie ufają głównie własnej wiedzy i intuicji (65 proc.) oraz rodzinie i znajomym (62 proc.). Ekspertom od oszczędzania i emerytur ufa 59 proc. młodych ludzi. Najniższy poziom zaufania, jeśli chodzi o ten temat, dotyczy informacji przekazywanych przez rząd i administrację publiczną (40 proc.).

Źródło: IGTE
Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Wartość polskiego eksportu rolnego znów w górę

Polski sektor rolny, w obliczu licznych kryzysów ostatnich lat, relatywnie dobrze radzi sobie na niwie eksportowej. Wszystko wskazuje na to, że i w tym roku krajowi producenci pobiją rekord wartości handlu zagranicznego towarami rolno-spożywczymi.
6 MIN CZYTANIA

Ostatni moment na wpłatę na zakładowy fundusz socjalny

Z końcem miesiąca upływa termin wpłaty II raty na Zakładowy Fundusz Świadczeń Socjalnych (ZFŚS). Zgodnie z ustawą z 4 marca 1994 r. pracodawcy są zobowiązani do przekazania odpisu na rachunek bankowy ZFŚS do 30 września. W tym roku, z uwagi na odmrożenie odpisów na ZFŚS w lipcu według podstawy z 2021 r., kwota odpisu wzrosła do 1914,34 zł.
4 MIN CZYTANIA

W tych miastach mieszka najwięcej dłużników

Wałbrzych jest miastem, w którym jest najwyższy odsetek mieszkańców, będących dłużnikami. W długach tonie co szósty mieszkaniec tego miasta.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Spółki giełdowe z Polski coraz mniej zadłużone

W ciągu ostatniego roku prawie o połowę spadło zadłużenie krajowych spółek giełdowych – wynika z jedenastej edycji badania „Długi spółek giełdowych”.
2 MIN CZYTANIA

Dobra pogoda martwi polską branżę odzieżową

Polska branża odzieżowa przeżywa zastój, a wielu firmom grozi utrata płynności finansowej i – ostatecznie – zamknięcie interesu.
2 MIN CZYTANIA

Polskie gofry podbijają świat!

Polska jest światowym liderem, jeśli chodzi o eksport gofrów i wafli, które są najważniejszą pozycją w polskim eksporcie wśród wyrobów piekarniczych i ciastkarskich.
< 1 MIN CZYTANIA