fbpx
środa, 27 września, 2023
Strona głównaKrajMłodzi Polacy są mobilni, jednak myślą o własnym lokum

Młodzi Polacy są mobilni, jednak myślą o własnym lokum

Z raportu firmy CBRE „The Global Live-Work-Shop Report 2022” wynika, że co trzeci młody człowiek myśli o zmianie miejsca zamieszkania.

Z badań CBRE dotyczących również Polski wynika, że co trzecia osoba zamierza się przeprowadzić do innego miejsca, także „gdzieś tam na świecie”. Gotowi na zmianę miejsca zamieszkania są zwłaszcza ludzie w średnim wieku, zwani millenialsami (pokolenie Y) oraz przedstawiciele pokolenia Z (urodzeni po 1995 roku). Przy nadal istniejącym deficycie mieszkań w Polsce stanowi to niewątpliwie dodatkową szansę dla firm deweloperskich i spółdzielni mieszkaniowych dysponujących jeszcze terenami pod zabudowę.

Z powrotem do miasta?

– To, co najciekawsze, obserwując trendy dotyczące pokolenia Z i tego, jak kształtuje się rynek nieruchomości jest to, że o ile pandemia „wygoniła” ludzi pod miasta, gdzie jest więcej zieleni oraz możliwości spędzania czasu na zewnątrz, o tyle obecnie młodzi swoją przyszłość widzą bliżej centrów miast – zwraca uwagę Radosław Jodko, ekspert ds. inwestycji z RRJ Group.

Blisko połowa badanych (49 proc.) uznała, że najchętniej zamieszkałaby w pobliżu centrów miast. Jest to szczególnie pożądane przez pokolenie Z (53 proc.) oraz millenialsów (50 proc.). Reprezentanci zarówno jednych, jak i drugich deklarują również największą chęć zmiany miejsca zamieszkania – odpowiednio 48 i 46 proc. I aż 62 proc. spośród planujących takie zmiany bierze pod uwagę zakup własnego lokum.

Młodzi niechętni kredytom

Zdaniem eksperta, wysokie ceny mieszkań w stolicy stanowią podstawową barierę ich zakupu. Na dodatek młodzi nie chcą zaciągać na nie kredytów, by nie czuć się związanymi trwale z daną pracą czy nawet z konkretnym miejscem zamieszkania.

– Trend wolności wyboru pracy skądkolwiek oraz mieszkania gdziekolwiek jest tym, który uważam za kluczowy dla przyszłości rynku nieruchomości – podkreśla Jodko.

Jeśli już własne mieszkanie, to jakie?

W opinii cytowanego eksperta błędnie jest jednak zakładać, że pokolenia Y i Z nie chcą mieć mieszkań na własność, że wolą tylko podróżować. Z innych raportów wynika, że posiadanie mieszkania wciąż stanowi jeden z najsilniej zakorzenionych wyznaczników zamożności i stabilizacji życiowej.

– To znacząco przekłada się na to, jakie mieszkania będą potrzebne. Raczej małe i raczej blisko centrum miasta. Tu znów pojawia się problem związany z demografią: czy w mieszkaniu, dajmy na to 40-metrowym ktokolwiek zechce zakładać albo tylko powiększać rodzinę? Zwłaszcza, jeśli utrzyma się koniunktura na wyższy standard mieszkań oraz w sytuacji, gdy w pracy zdalnej czy hybrydowej spędzamy znacznie więcej czasu niż jeszcze kilka lat temu – mówi Radosław Jodko.

Obecnie coraz bardziej liczy się nie tylko samo mieszkanie, ale także atrakcyjne otoczenie domu. Dla jednych będzie to na przykład bliskość parku. Dla innych – bliskość biura czy metra. Tych zaś, którzy dziedziczą mieszkania po rodzicach z pewnością interesować będzie posiadanie domu wakacyjnego, albo na wynajem i najlepiej blisko jakiegoś akwenu wodnego, a przynajmniej w pobliżu jakiś atrakcji krajoznawczo-turystycznych.

Robert Azembski
Robert Azembski
Dziennikarz z ponad 30-letnim doświadczeniem; pracował m.in. w „Rzeczpospolitej”, „Wprost” , „Gazecie Bankowej” oraz wielu innych tytułach prasowych i internetowych traktujących o gospodarce, finansach i ekonomii. Chociaż specjalizuje się w finansach, w tym w bankowości, ubezpieczeniach i rynku inwestycyjnym, nieobce są mu problemy przedsiębiorców, przede wszystkim z sektora MŚP. Na łamach magazynu „Forum Polskiej Gospodarki” oraz serwisu FPG24.PL najwięcej miejsca poświęca szeroko pojętej tematyce przedsiębiorczości. W swoich analizach, raportach i recenzjach odnosi się też do zagadnień szerszych – ekonomicznych i gospodarczych uwarunkowań działalności firm.

INNE Z TEJ KATEGORII

Inflacja kieruje Polaków do internetu

W związku z wysoką inflacją coraz więcej Polaków decyduje się robić różnego rodzaju zakupy w internecie.
< 1 MIN CZYTANIA

Polscy artyści wygrali z Sony

Polski sąd nakazał japońskiej firmie Sony zapłacić ponad pół miliona złotych z tytułu opłaty reprograficznej.
< 1 MIN CZYTANIA

Rolnicy apelują o pilne wsparcie

Producenci kukurydzy apelują do Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi o pilne uruchomienie wsparcia, aby zrekompensować im niskie ceny tego zboża na rynku.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Chcesz handlować w niedzielę? Przemyśl to

Warto mieć na uwadze, że Sąd Najwyższy rozstrzygnął kasację wniesioną przez Prokuratora Generalnego na temat pewnego rodzaju trików pozwalających unikać zakazu pracy w niedziele.
3 MIN CZYTANIA

Nowy program grantowy dla MŚP

Z nowego programu wsparcia cyfryzacji firm, który wkrótce ma ruszyć, skorzystają firmy produkcyjne oraz świadczące usługi na rzecz przemysłu.
2 MIN CZYTANIA

Polscy przedsiębiorcy wierzą, że pokonają problemy

Nasi przedsiębiorcy konfrontują się z bezprecedensowymi wyzwaniami, a jednocześnie wykazują zadziwiającą odporność i wiarę w dobrą przyszłość swoich biznesów.
3 MIN CZYTANIA