fbpx
środa, 19 czerwca, 2024
Strona głównaKrajMłodzi rolnicy mogą dostać duże pieniądze

Młodzi rolnicy mogą dostać duże pieniądze

Już wkrótce ruszy nabór wniosków o przyznanie młodym rolnikom premii w ramach Planu Strategicznego dla Wspólnej Polityki Rolnej 2023-2027.

Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa poinformowała, że 30 sierpnia rozpocznie się przyjmowanie wniosków o przyznanie młodym rolnikom premii w ramach Planu Strategicznego dla Wspólnej Polityki Rolnej 2023-2027. To kolejny taki program.

ARiMR poinformowała, że tym razem wzrosła maksymalna kwota dofinansowania, o jakie będą mogli starać się młodzi rolnicy. Teraz będzie to nawet 200 tys. złotych. Co istotne, pomoc będzie miała charakter ryczałtu, a wypłata środków będzie realizowana w dwóch ratach. ARiMR zaznaczyła, że podobne wsparcie z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich 2014-2020 cieszyło się sporym zainteresowaniem.

Pomoc dla młodych rolników, czyli dla kogo?

Zgodnie z planem o pomoc będą mogły się starać pełnoletnie osoby fizyczne, które w dniu złożenia wniosku nie ukończyły 41. roku życia. Poza tym takie osoby nie rozpoczęły jeszcze prowadzenia działalności rolniczej albo rozpoczęły ją nie wcześniej niż w okresie 24 miesięcy przed dniem złożenia wniosku.

Inny wymóg dotyczy posiadania numeru identyfikacyjnego, który został im nadany w trybie przepisów o krajowym systemie ewidencji producentów, ewidencji gospodarstw rolnych oraz ewidencji wniosków o przyznanie płatności. Starający się o omawiane wsparcie muszą też posiadać odpowiednie kwalifikacje zawodowe lub umiejętności przydatne do prowadzenia działalności rolniczej w gospodarstwie jako kierujący albo zobowiążą się do ich uzupełnienia oraz złożą biznesplan, do którego realizacji się zobowiążą.

Na co rolnicy mogą przeznaczyć pomoc?

ARiMR wyliczył cele, na jakie mogą zostać przeznaczone fundusze otrzymane w ramach otrzymanego wsparcia. Mowa tutaj na przykład o zakupie nieruchomości rolnych lub stada podstawowego zwierząt gospodarskich. Młodzi rolnicy będą mogli też ze wsparcia kupić oprogramowanie komputerowe, nowe maszyny, urządzenia, wyposażenie, sprzęt i pojazdy służące do prowadzenia działalności rolnej.

Poza tym pomoc może być przeznaczona na inwestycje budowlane związane z budynkami lub budowlami wykorzystywanymi do wytwarzania nieprzetworzonych produktów rolnych lub przygotowania ich do sprzedaży.

Źródło: ARiMR

 

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Demografia odporna na finansowe dopalacze. Dzieci to nie koszty, ale inwestycja kapitałowa

Centrum im. Adama Smitha szacuje, że koszt wychowania jednego dziecka w Polsce w roku 2024 (do osiągnięcia osiemnastego roku życia i według stanu na koniec poprzedniego roku) wyniósł 346 tys. zł (1602 zł miesięcznie), a dwójki dzieci wyniósł 579 tys. zł.
3 MIN CZYTANIA

Niemal połowa polskich dzieci między 15. a 18. rokiem życia pracuje [RAPORT]

Warsaw Enterprise Institute postanowił z okazji Dnia Dziecka zbadać, jak w praktyce wyglądają doświadczenia Polaków z pracą w wieku nastoletnim. Czy to powszechne zjawisko, czy może marginalne?
3 MIN CZYTANIA

Wiślana Procesja Eucharystyczna w Czerwińsku nad Wisłą

Długi weekend związany ze Świętem Bożego Ciała sprzyja poznawaniu mało znanych zakątków naszego kraju. Z pewnością warto odwiedzić Czerwińsk nad Wisłą, gdzie odbywa się jedyna w Polsce Wiślana Procesja Eucharystyczna. Przy okazji można poznać wiele tajemnic związanych z pięknym czerwińskim klasztorem położonym nad brzegiem Wisły.
5 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

Finanse czy zdrowie? Co martwi Polaków

Finanse i stan zdrowia to największe zmartwienia Polaków, choć optymizm odnośnie własnej sytuacji finansowej jest coraz większy.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA