fbpx
niedziela, 1 października, 2023
Strona głównaKrajMłodzi rolnicy mogą dostać duże pieniądze

Młodzi rolnicy mogą dostać duże pieniądze

Już wkrótce ruszy nabór wniosków o przyznanie młodym rolnikom premii w ramach Planu Strategicznego dla Wspólnej Polityki Rolnej 2023-2027.

Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa poinformowała, że 30 sierpnia rozpocznie się przyjmowanie wniosków o przyznanie młodym rolnikom premii w ramach Planu Strategicznego dla Wspólnej Polityki Rolnej 2023-2027. To kolejny taki program.

ARiMR poinformowała, że tym razem wzrosła maksymalna kwota dofinansowania, o jakie będą mogli starać się młodzi rolnicy. Teraz będzie to nawet 200 tys. złotych. Co istotne, pomoc będzie miała charakter ryczałtu, a wypłata środków będzie realizowana w dwóch ratach. ARiMR zaznaczyła, że podobne wsparcie z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich 2014-2020 cieszyło się sporym zainteresowaniem.

Pomoc dla młodych rolników, czyli dla kogo?

Zgodnie z planem o pomoc będą mogły się starać pełnoletnie osoby fizyczne, które w dniu złożenia wniosku nie ukończyły 41. roku życia. Poza tym takie osoby nie rozpoczęły jeszcze prowadzenia działalności rolniczej albo rozpoczęły ją nie wcześniej niż w okresie 24 miesięcy przed dniem złożenia wniosku.

Inny wymóg dotyczy posiadania numeru identyfikacyjnego, który został im nadany w trybie przepisów o krajowym systemie ewidencji producentów, ewidencji gospodarstw rolnych oraz ewidencji wniosków o przyznanie płatności. Starający się o omawiane wsparcie muszą też posiadać odpowiednie kwalifikacje zawodowe lub umiejętności przydatne do prowadzenia działalności rolniczej w gospodarstwie jako kierujący albo zobowiążą się do ich uzupełnienia oraz złożą biznesplan, do którego realizacji się zobowiążą.

Na co rolnicy mogą przeznaczyć pomoc?

ARiMR wyliczył cele, na jakie mogą zostać przeznaczone fundusze otrzymane w ramach otrzymanego wsparcia. Mowa tutaj na przykład o zakupie nieruchomości rolnych lub stada podstawowego zwierząt gospodarskich. Młodzi rolnicy będą mogli też ze wsparcia kupić oprogramowanie komputerowe, nowe maszyny, urządzenia, wyposażenie, sprzęt i pojazdy służące do prowadzenia działalności rolnej.

Poza tym pomoc może być przeznaczona na inwestycje budowlane związane z budynkami lub budowlami wykorzystywanymi do wytwarzania nieprzetworzonych produktów rolnych lub przygotowania ich do sprzedaży.

Źródło: ARiMR

 

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Wrzesień kończy się rekordowym spadkiem inflacji

Szacunki Głównego Urzędu Statystycznego pokazują, że poziom inflacji we wrześniu sięgnął 8,2 proc., co oznacza, iż pierwszy raz od lutego 2022 roku jest ona poniżej 10 proc.
< 1 MIN CZYTANIA

Koszty życia polskich studentów podwoiły się w 5 lat

Studentów w rozpoczynającym się roku akademickim czekają nie tylko wyzwania naukowe, ale będą też musieli stawić czoła rosnącym kosztom czesnego, najmu lokali czy żywności.
< 1 MIN CZYTANIA

Wartość polskiego eksportu rolnego znów w górę

Polski sektor rolny, w obliczu licznych kryzysów ostatnich lat, relatywnie dobrze radzi sobie na niwie eksportowej. Wszystko wskazuje na to, że i w tym roku krajowi producenci pobiją rekord wartości handlu zagranicznego towarami rolno-spożywczymi.
6 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Spółki giełdowe z Polski coraz mniej zadłużone

W ciągu ostatniego roku prawie o połowę spadło zadłużenie krajowych spółek giełdowych – wynika z jedenastej edycji badania „Długi spółek giełdowych”.
2 MIN CZYTANIA

Dobra pogoda martwi polską branżę odzieżową

Polska branża odzieżowa przeżywa zastój, a wielu firmom grozi utrata płynności finansowej i – ostatecznie – zamknięcie interesu.
2 MIN CZYTANIA

Polskie gofry podbijają świat!

Polska jest światowym liderem, jeśli chodzi o eksport gofrów i wafli, które są najważniejszą pozycją w polskim eksporcie wśród wyrobów piekarniczych i ciastkarskich.
< 1 MIN CZYTANIA