W pierwszym kwartale 2022 r. liczba pracowników tymczasowych spadła o 19 proc. w porównaniu do poprzedniego roku – podała Konfederacja Lewiatan.

Lewiatan podał wyniki firm członkowskich Polskiego Forum HR, z których wynika również, że o 9 proc. zmalała liczba przepracowanych godzin przez pracowników tymczasowych, przy jednoczesnym wydłużeniu się okresu zatrudnienia jednego pracownika.

– Praca tymczasowa jest usługą nieoderwalnie związaną z przemysłem, w dużej części z motoryzacją, która mocno odczuwa skutki nie tylko wojny w Ukrainie ale też sytuacji pandemicznej w Azji, które wpływają na zakłócenia w łańcuchach dostaw. Stąd zmniejszone zapotrzebowanie na pracę tymczasową – powiedziała cytowana w komunikacie Anna Wicha, prezes Polskiego Forum HR. – Dodatkowo obserwujemy dużą niestabilność zamówień, wynikającą właśnie z trudności w dostawach półproduktów, ale też rosnącej ostrożności pracodawców w zakresie zarządzania kosztami – dodała.

Przytaczane dane mówią również, że rośnie zainteresowanie pracodawców usługami firm rekrutacyjnych, których obroty w badanym okresie wzrosły o 69 proc. i osiągnęły 72 mln zł. W pierwszym kwartale 2021 r. liczba procesów rekrutacyjnych w sektorze usług wyniosła 40 proc. całości, podczas gdy w tym roku było to już 47 proc. Konfederacja Lewiatan podała też, że o 35 proc. w porównaniu do poprzedniego roku wzrosła sprzedaż usług outsourcingowych, a ich wartość w gronie firm członkowskich w pierwszym kwartale 2022 r. wyniosła 409 mln zł.

– Outsourcing jest w dużej części odpowiedzią na braki kompetencyjne na rynku. Pracodawcy coraz częściej delegują odpowiedzialność już nie tylko za pozyskanie odpowiednich kandydatów, ich zatrudnienie ale też zarządzanie i odpowiedzialność za cały proces czy usługę. Daje im to większą elastyczność i kontrolę nad kosztami. Możemy spodziewać się, że rozwiązania outsourcingowe będą zyskiwać na popularności – podsumował Michał Młynarczyk, członek zarządu Polskiego Forum HR.

Źródło: Konfederacja Lewiatan

Poprzedni artykułSznurkiem da się naprawić stragan, ale nie korporację
Następny artykułRada Młodych Rolników. Jaka będzie jej rola?