fbpx
czwartek, 25 kwietnia, 2024
Strona głównaBiznesMniej ofert dla pracowników tymczasowych

Mniej ofert dla pracowników tymczasowych

W pierwszym kwartale 2022 r. liczba pracowników tymczasowych spadła o 19 proc. w porównaniu do poprzedniego roku – podała Konfederacja Lewiatan.

Lewiatan podał wyniki firm członkowskich Polskiego Forum HR, z których wynika również, że o 9 proc. zmalała liczba przepracowanych godzin przez pracowników tymczasowych, przy jednoczesnym wydłużeniu się okresu zatrudnienia jednego pracownika.

– Praca tymczasowa jest usługą nieoderwalnie związaną z przemysłem, w dużej części z motoryzacją, która mocno odczuwa skutki nie tylko wojny w Ukrainie ale też sytuacji pandemicznej w Azji, które wpływają na zakłócenia w łańcuchach dostaw. Stąd zmniejszone zapotrzebowanie na pracę tymczasową – powiedziała cytowana w komunikacie Anna Wicha, prezes Polskiego Forum HR. – Dodatkowo obserwujemy dużą niestabilność zamówień, wynikającą właśnie z trudności w dostawach półproduktów, ale też rosnącej ostrożności pracodawców w zakresie zarządzania kosztami – dodała.

Przytaczane dane mówią również, że rośnie zainteresowanie pracodawców usługami firm rekrutacyjnych, których obroty w badanym okresie wzrosły o 69 proc. i osiągnęły 72 mln zł. W pierwszym kwartale 2021 r. liczba procesów rekrutacyjnych w sektorze usług wyniosła 40 proc. całości, podczas gdy w tym roku było to już 47 proc. Konfederacja Lewiatan podała też, że o 35 proc. w porównaniu do poprzedniego roku wzrosła sprzedaż usług outsourcingowych, a ich wartość w gronie firm członkowskich w pierwszym kwartale 2022 r. wyniosła 409 mln zł.

– Outsourcing jest w dużej części odpowiedzią na braki kompetencyjne na rynku. Pracodawcy coraz częściej delegują odpowiedzialność już nie tylko za pozyskanie odpowiednich kandydatów, ich zatrudnienie ale też zarządzanie i odpowiedzialność za cały proces czy usługę. Daje im to większą elastyczność i kontrolę nad kosztami. Możemy spodziewać się, że rozwiązania outsourcingowe będą zyskiwać na popularności – podsumował Michał Młynarczyk, członek zarządu Polskiego Forum HR.

Źródło: Konfederacja Lewiatan

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

„Drapieżne koty” z Polski sprawdziły się na polu walki. Ukraińcy zwiększają zamówienia

Polskie wozy bojowe Oncilla, wyprodukowane przez firmę Mista ze Stalowej Woli, doskonale sprawdziły się na polu walki. Na froncie walczy już setka transporterów. Ukraińska armia zamówiła kolejną partię „drapieżnych kotów”.
2 MIN CZYTANIA

Polski drób niedługo znajdzie się na azjatyckich stołach

– Produkujemy rocznie trzy miliony ton mięsa drobiowego. To najwięcej w UE – zaznacza Dariusz Goszczyński, prezes zarządu Krajowej Rady Drobiarstwa – Izba Gospodarcza (KRD-IG). Według niego, wysoka jakość rodzimego drobiu predestynuje go do sprzedaży nawet na tak wymagających rynkach jak Japonia czy Hongkong.
4 MIN CZYTANIA

Rosnące koszty działalności największym problemem mikroprzedsiębiorstw i małych firm

Ogólnie rosnące koszty prowadzenia działalności gospodarczej otwierają ranking obecnych obaw mikroprzedsiębiorstw i małych firm. Nieznacznie mniej wskazań dotyczy problemu nierzetelnych kontrahentów
4 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

Finanse czy zdrowie? Co martwi Polaków

Finanse i stan zdrowia to największe zmartwienia Polaków, choć optymizm odnośnie własnej sytuacji finansowej jest coraz większy.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA