fbpx
piątek, 13 września, 2024
Strona głównaBiznesMniej zleceń na budowy. Nadzieją są wybory

Mniej zleceń na budowy. Nadzieją są wybory

Spadek popytu na mieszkania, wysoka inflacja i wyższe oczekiwania płacowe dociążają branżę budowlaną. Statystyczna firma tej branży z sektora MŚP wystawiła w ubiegłym roku mniej faktur niż w 2021 r. Ponad przeciętną wydłużył się czas oczekiwania na zapłatę za usługi.

Branża budowlana musi zmagać się zarówno z presją płacową, jak i z gwałtownym spadkiem zleceń, głównie w obszarze inwestycji mieszkaniowych – czytamy w analizie Newserii. Wzrost kosztów materiałów budowlanych w 2022 r. sięgnął średnio 25 proc. rok do roku, ale ceny np. izolacji termicznych podrożały już blisko dwa razy.

Według analizy Grupy PSB w 2022 r. wzrosty cen odnotowano we wszystkich z dwudziestu grup towarów potrzebnych w budownictwie. Najwięcej podrożały wspomniane izolacje termiczne (+42 proc.), sucha zabudowa (+32 proc.) oraz cement i wapno (+30 proc.). Najmniej, ale jednak znacząco w górę poszły z kolei ceny farb i lakierów (+18 proc.), oświetlenia, elektryki i sprzętu AGD (+15 proc.) oraz płyt OSB i drewna (+10 proc.).

Mniej zleceń, mniejsza podaż mieszkań

Wszystko to powoduje, że publikowany przez GUS wskaźnik ogólnego klimatu koniunktury (NSA) w budownictwie wyniósł w grudniu -23,9 proc. i był to najgorszy wynik od przeszło dwóch lat. Na branży niekorzystnie odbijało się także zahamowanie akcji kredytowej kredytów hipotecznych. W 2022 r. kwota udzielonych kredytów mieszkaniowych spadła o niemal połowę (w stosunku do 2021 r.) – do 45,4 mld złotych. Seria podwyżek stóp procentowych wywołała spadek popytu na mieszkania, a wiele nowych inwestycji zostało wstrzymanych. Dziś sytuacja jest taka, że deweloperzy z coraz większym trudem pozbywają się gotowych lokali.
– Buduje się głównie inwestycje zakontraktowane wcześniej, nowych jest jak na lekarstwo – podsumowuje sytuację Newseria.

Czekając na przelew…

O spadku zleceń liczonych wystawionymi fakturami piszą także eksperci portalu Faktura.pl. O ile w 2021 r. statystyczna firma budowlana wystawiała średnio 32,5 faktury, w 2022 r. liczba ta zmniejszyła się o 16 proc. – do 27,3 faktur.

– Dane o spadku liczby wystawianych faktur potwierdzają pogorszenie koniunktury dla firm MŚP na rynku budowlanym. Problemem jest też w tej branży czas oczekiwania na przelew – w 2022 roku był dłuższy niż średnia dla wszystkich sektorów gospodarki i wynosił czternaście dni. Dla porównania: najkrócej na zapłatę za usługi czekały firmy działające w finansach i ubezpieczeniach, bo tylko dziesięć dni – ocenia cytowany przez Newserię Grzegorz Grodek z serwisu Faktura.pl. – Mniej zleceń i długi czas oczekiwania na przelew oznaczają też, że coraz mniej firm budowlanych może pozwolić sobie na inwestycje czy robienie rezerw materiałów i surowców. Te mocno i szybko drożeją – dodaje Grzegorz Grodek.

Szansą na pewne odrobienie strat jest „wyborczy” rok 2023. Wielu samorządowców chce się wykazać przed wyborami różnymi inwestycjami. Z pewnością rynek rozruszałyby bardzo pieniądze z KPO, rozpędzając inwestycje w obszarach takich jak transport czy transformacja energetyczna i wpływając na uruchomienie nowych budów. Tych jednak – jak na razie – nie widać.

Robert Azembski
Robert Azembski
Dziennikarz z ponad 30-letnim doświadczeniem; pracował m.in. w „Rzeczpospolitej”, „Wprost” , „Gazecie Bankowej” oraz wielu innych tytułach prasowych i internetowych traktujących o gospodarce, finansach i ekonomii. Chociaż specjalizuje się w finansach, w tym w bankowości, ubezpieczeniach i rynku inwestycyjnym, nieobce są mu problemy przedsiębiorców, przede wszystkim z sektora MŚP. Na łamach magazynu „Forum Polskiej Gospodarki” oraz serwisu FPG24.PL najwięcej miejsca poświęca szeroko pojętej tematyce przedsiębiorczości. W swoich analizach, raportach i recenzjach odnosi się też do zagadnień szerszych – ekonomicznych i gospodarczych uwarunkowań działalności firm.

INNE Z TEJ KATEGORII

Branża noclegowa liczy długi i wypatruje gości

Rusza sezon dla turystycznych obiektów noclegowych. Bez wątpienia przedsiębiorcy oferujący zakwaterowanie liczą, że w nadchodzących miesiącach utrzyma się tendencja z zeszłego roku, gdy liczba turystów, którym udzielono noclegów wzrosła o blisko 6 proc.
5 MIN CZYTANIA

„Drapieżne koty” z Polski sprawdziły się na polu walki. Ukraińcy zwiększają zamówienia

Polskie wozy bojowe Oncilla, wyprodukowane przez firmę Mista ze Stalowej Woli, doskonale sprawdziły się na polu walki. Na froncie walczy już setka transporterów. Ukraińska armia zamówiła kolejną partię „drapieżnych kotów”.
2 MIN CZYTANIA

Polski drób niedługo znajdzie się na azjatyckich stołach

– Produkujemy rocznie trzy miliony ton mięsa drobiowego. To najwięcej w UE – zaznacza Dariusz Goszczyński, prezes zarządu Krajowej Rady Drobiarstwa – Izba Gospodarcza (KRD-IG). Według niego, wysoka jakość rodzimego drobiu predestynuje go do sprzedaży nawet na tak wymagających rynkach jak Japonia czy Hongkong.
4 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Jak ożywić martwy parkiet nad Wisłą?

Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie nie służy tak naprawdę ani inwestycjom indywidulanym, ani małym i średniej wielkości firmom. Tym pierwszym w założeniu miała dawać okazje do zysków, dla tych drugich zaś być miejscem pozyskiwania kapitału na rozwój. Tymczasem uciekają z niej zarówni mali, jak duzi.
4 MIN CZYTANIA

Jesteś „pod wpływem”? Nie ruszysz autem

Amerykańska Krajowa Administracja ds. Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego (NHTSA) chce wykonać zalecenie Kongresu, by wszystkie nowe auta miały zainstalowaną technologię uniemożliwiającą prowadzenie pod wpływem alkoholu.
< 1 MIN CZYTANIA

Obojętnie, co zrobimy, klimat i tak będzie się zmieniał

Nawet zupełne zaprzestanie emisji CO2 pochodzącego z przemysłu nie wpłynie na zatrzymanie zmian klimatu na Ziemi – przekonuje w zamieszczonym we „Wprost” artykule pt. „Klimat a Człowiek” prof. dr hab. inż. Piotr Wolański, przewodniczący Komitetu Badań Kosmicznych i Satelitarnych PAN.
4 MIN CZYTANIA