fbpx
czwartek, 25 kwietnia, 2024
Strona głównaBiznesMniejsi przedsiębiorcy coraz bardziej boją się o przyszłość swoich firm

Mniejsi przedsiębiorcy coraz bardziej boją się o przyszłość swoich firm

Firmy ograniczają inwestycje redukując plany rozwoju, ale nie chcą zwalniać ludzi. Najbardziej pesymistyczne przewidywania biorą pod uwagę ogromne załamanie sprzedaży i trudny 2023 rok. Jest jedna zasadnicza okoliczność, która może zahamować, a nawet odwrócić złe tendencje.

Z badania nastrojów przedsiębiorców przeprowadzonego przez CBM Indicator dla Konfederacji Lewiatan wynika, że aż 65 proc. badanych firm w ciągu najbliższego roku chce wstrzymać inwestycje lub zmienić plany dotyczące swojego rozwoju. Chociaż 72 proc. firm nie bierze pod uwagę ograniczenia działalności, to duża część przedsiębiorców, zwłaszcza reprezentujących firmy średniej wielkości (65 proc.) zapowiada, że nie zrealizuje w przyszłym roku zakładanych wcześniej projektów inwestycyjnych. Taki sam procent małych przedsiębiorców chce w najbliższych miesiącach ograniczyć wydatki, a tylko 35 proc. zapowiada, że raczej nie będzie wstrzymywać inwestycji. Przedsiębiorcy, którzy odebrali już lekcję w postaci koronakryzysu, nie zamierzają jednak zwalniać pracowników, bo gdy przychodzi lepszy okres, trudno ich potem odzyskać. Wolą za to ograniczyć swoje wydatki rezygnując, przynajmniej na pewien czas, z inwestycji i rozbudowywania firm.

W komentarzu do tego badania podkreślono, że „wyniki Konfederacji Lewiatan są zbieżne z wynikami badania Miesięcznego Indeksu Koniunktury przeprowadzanego przez Polski Instytut Ekonomiczny i Bank Gospodarstwa Krajowego”. W listopadowym odczycie wskaźnik dotyczący inwestycji spadł o 12 punktów w ciągu miesiąca – do poziomu 69,9 pkt. – stanowiąc najgorszy odczyt w 2022 roku.

Nie wierzą w wyższą sprzedaż

Z kolei w omówieniu Branżowego Barometru EFL na IV kwartał 2022 wynika kluczowa w tym kontekście informacja, że zaledwie 6 proc. przedsiębiorców prognozuje wzrost sprzedaży!

– Choć ostatnie wyniki zarówno GUS, jak i Eurostatu dotyczące produkcji sprzedanej przedsiębiorstw przemysłowych pozytywnie zaskoczyły rynek, to sami zainteresowani studzą optymizm. A warto wziąć pod uwagę, że te dane dotyczyły miesięcy z trzeciego kwartału, a za chwilę mamy już ostatni miesiąc tego roku. Same firmy produkcyjne nie patrzą na niego z entuzjazmem. Mniejsze zamówienia, wysokie ceny, słabnące nastroje konsumenckie przełożą się na osłabienie kondycji branży na przełomie roku – powiedział Radosław Woźniak, prezes zarządu EFL.

Branżowy subindeks dla branży produkcyjnej na IV kwartał br. wyniósł 47 pkt. – o 0,7 pkt. mniej niż trzy miesiące wcześniej. Zwraca uwagę fakt, że jest to najniższy wynik od pierwszych miesięcy pandemii, bo w maju 2020 roku wyniósł on 45,9 pkt.

Zdania przedsiębiorców na temat ich sytuacji w przyszłości są niemal równo rozłożone: w połowie pesymistyczne i w połowie optymistyczne, bo blisko połowa ankietowanych twierdzi, że ich sytuacja się pogorszy, a 42 proc., że pozostanie bez zmian (nie licząc głosów osób niezdecydowanych w tej sprawie).

Ratunkiem spadek inflacji

Obawy o drastyczny spadek sprzedaży są uzasadnione w perspektywie utrzymywania się wysokiej inflacji i „zamykania portfeli” przez konsumentów, co też lubi się nazywać „słabnącymi nastrojami konsumenckimi” – gdy jest drogo i coraz drożej ludzie po prostu mocno ograniczają wydatki. Tu pomóc może tylko spadek cen.

Jest jaskółka poprawy: z prognozy przygotowanej przez analityków Crédit Agricole wynika, że inflacja w Polsce niedługo zacznie spadać i w roku 2023 wyniesie już „tylko” 11,8 proc. (wobec 14,4 proc. w tym roku). NBP mówi z kolei o 13,5-proc. inflacji w 2023 roku, a prognoza Komisji Europejskiej o 13,8-proc.

Robert Azembski
Robert Azembski
Dziennikarz z ponad 30-letnim doświadczeniem; pracował m.in. w „Rzeczpospolitej”, „Wprost” , „Gazecie Bankowej” oraz wielu innych tytułach prasowych i internetowych traktujących o gospodarce, finansach i ekonomii. Chociaż specjalizuje się w finansach, w tym w bankowości, ubezpieczeniach i rynku inwestycyjnym, nieobce są mu problemy przedsiębiorców, przede wszystkim z sektora MŚP. Na łamach magazynu „Forum Polskiej Gospodarki” oraz serwisu FPG24.PL najwięcej miejsca poświęca szeroko pojętej tematyce przedsiębiorczości. W swoich analizach, raportach i recenzjach odnosi się też do zagadnień szerszych – ekonomicznych i gospodarczych uwarunkowań działalności firm.

INNE Z TEJ KATEGORII

„Drapieżne koty” z Polski sprawdziły się na polu walki. Ukraińcy zwiększają zamówienia

Polskie wozy bojowe Oncilla, wyprodukowane przez firmę Mista ze Stalowej Woli, doskonale sprawdziły się na polu walki. Na froncie walczy już setka transporterów. Ukraińska armia zamówiła kolejną partię „drapieżnych kotów”.
2 MIN CZYTANIA

Polski drób niedługo znajdzie się na azjatyckich stołach

– Produkujemy rocznie trzy miliony ton mięsa drobiowego. To najwięcej w UE – zaznacza Dariusz Goszczyński, prezes zarządu Krajowej Rady Drobiarstwa – Izba Gospodarcza (KRD-IG). Według niego, wysoka jakość rodzimego drobiu predestynuje go do sprzedaży nawet na tak wymagających rynkach jak Japonia czy Hongkong.
4 MIN CZYTANIA

Rosnące koszty działalności największym problemem mikroprzedsiębiorstw i małych firm

Ogólnie rosnące koszty prowadzenia działalności gospodarczej otwierają ranking obecnych obaw mikroprzedsiębiorstw i małych firm. Nieznacznie mniej wskazań dotyczy problemu nierzetelnych kontrahentów
4 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Jak ożywić martwy parkiet nad Wisłą?

Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie nie służy tak naprawdę ani inwestycjom indywidulanym, ani małym i średniej wielkości firmom. Tym pierwszym w założeniu miała dawać okazje do zysków, dla tych drugich zaś być miejscem pozyskiwania kapitału na rozwój. Tymczasem uciekają z niej zarówni mali, jak duzi.
4 MIN CZYTANIA

Jesteś „pod wpływem”? Nie ruszysz autem

Amerykańska Krajowa Administracja ds. Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego (NHTSA) chce wykonać zalecenie Kongresu, by wszystkie nowe auta miały zainstalowaną technologię uniemożliwiającą prowadzenie pod wpływem alkoholu.
< 1 MIN CZYTANIA

Obojętnie, co zrobimy, klimat i tak będzie się zmieniał

Nawet zupełne zaprzestanie emisji CO2 pochodzącego z przemysłu nie wpłynie na zatrzymanie zmian klimatu na Ziemi – przekonuje w zamieszczonym we „Wprost” artykule pt. „Klimat a Człowiek” prof. dr hab. inż. Piotr Wolański, przewodniczący Komitetu Badań Kosmicznych i Satelitarnych PAN.
4 MIN CZYTANIA