fbpx
piątek, 19 kwietnia, 2024
Strona głównaBiznesMniejsza firma to dziś ogrom problemów

Mniejsza firma to dziś ogrom problemów

Wraz z ujawnianiem się problemów związanych z Polskim Ładem oraz rosnącą aktywnością urzędników różnej maści, w tym skarbowych i sanitarnych, prowadzenie małej, czy nawet średniej wielkości firmy, staje się prawdziwym wyzwaniem. Jeśli państwo nie zmieni podejścia do sektora MŚP coraz mniej młodych ludzi będzie podejmować się w Polsce prowadzenia działalności gospodarczej. Wyzwań na potencjalnej drodze zmian jest wiele.

Przede wszystkim mali i średniej wielkości przedsiębiorcy są zmuszeni konfrontować się z coraz bardziej skomplikowanym system prawnym. Gąszcz przepisów jest tylko ciągle rozbudowywany – wokół prawa podatkowego, prawa pracy, przepisów sanitarnych, BHP itp. Tych przepisów codziennie przybywa, a możliwości zorientowania się w coraz bardziej skomplikowanej materii prawnej zaczynają wykraczać poza percepcję przedsiębiorców – nawet tych, którzy korzystają z wyspecjalizowanych usług doradztwa podatkowego i księgowego.

Nieprzyjazne państwo?

Oczywistą jest więc rzeczą, że skomplikowany system prawny prowadzenia działalności gospodarczej daje duże pole działania dla urzędników zbiurokratyzowanego państwa. Każdy z nich zna swój wycinek przepisów i każdy uważa go za najważniejszy, próbując „złapać” przedsiębiorcę na jakimś uchybieniu. Próba sprostania wymaganiom i oczekiwaniom urzędów pochłania nieproporcjonalnie dużo czasu i energii w stosunku do tego, który przedsiębiorca mógłby poświęcić na rozwój firmy.

Narastającym problemem w zapewnieniu konkurencyjności polskich firm w stosunku do dysponujących sztabem specjalistów zagranicznych korporacji są nieprzejrzyste i „dziurawe” przepisy podatkowe. Nie tylko międzynarodowe przedsiębiorstwa, ale także duże, polskie podmioty gospodarcze nadal mają możliwość uprawiania kreatywnej księgowości i rozliczania się w rajach podatkowych. To powinno się wreszcie zmienić!

Nadal też sporym problemem dla MŚP jest patologiczny system udzielania zamówień publicznych preferujący zagraniczne podmioty gospodarcze. To zazwyczaj one pozyskują duże, najbardziej lukratywne kontrakty publiczne, a polskie firmy mogą zostać co najwyżej ich podwykonawcami. Pozycja „podwykonawcy” skutkuje często tym, że polscy przedsiębiorcy realizują usługi na małych marżach, a z drugiej strony ponoszą wszystkie konsekwencje konieczności terminowego i jakościowego wykonania zleceń. Miejmy nadzieję, że sytuację tę zmieni stosunkowo niedawno przyjęta całkowicie nowa ustawa o zamówieniach publicznych.

Niespieszne sądy

Istotnym wyzwaniem przy prowadzeniu działalności gospodarczej jest też niedoskonałość działania wymiaru sprawiedliwości. Sądownictwo, które uwzględniałoby specyfikę małych i średnich firm w Polsce, praktycznie nie istnieje. Sprawy gospodarcze, nawet te drobne, ciągną się w sądach wiele lat w sytuacji, gdy potrzebne są szybkie decyzje, często przesądzające o „być” albo „nie być” danej firmy. Odwołanie się do sądu po rozstrzygnięcie sporu, czy rozwiązanie w ogóle jakiegoś problemu, blokują wysokie koszty prowadzenia postępowań. Czy dla małych podmiotów stawki sądowe i maksymalne wynagrodzenia biegłych nie powinny mieć preferencyjnego charakteru?

Konieczne więc wydaje się być przyjrzenie się na nowo Konstytucji Biznesu (https://www.biznes.gov.pl/pl/ulatwienia-dla-biznesu/konstytucja-biznesu) pod kątem tego, co należałoby w niej jeszcze uwzględnić oraz zaktualizowania jej rekomendacji dla sektora MŚP. Ważne jest, by uproszczenie podatków i wymagań prawnych dla mikro i małych przedsiębiorców nie ograniczało się tylko do sfery deklaratywnej, lecz by stało się faktem. Niewątpliwie też drobne przewinienia małych i średnich firm, będące efektem wdrażania nowych i często niejasnych przepisów prawnych, o ile nie mają charakteru powtarzalnego, powinny być przez urzędy wybaczane i umarzane. Warto też rozważyć pojawiający się pomysł powołania do życia Krajowej Izby Odwoławczej Przedsiębiorców (KIOP), która miałaby prawo wydawania szybkich wyroków w sprawie zaległych płatności.

Robert Azembski
Robert Azembski
Dziennikarz z ponad 30-letnim doświadczeniem; pracował m.in. w „Rzeczpospolitej”, „Wprost” , „Gazecie Bankowej” oraz wielu innych tytułach prasowych i internetowych traktujących o gospodarce, finansach i ekonomii. Chociaż specjalizuje się w finansach, w tym w bankowości, ubezpieczeniach i rynku inwestycyjnym, nieobce są mu problemy przedsiębiorców, przede wszystkim z sektora MŚP. Na łamach magazynu „Forum Polskiej Gospodarki” oraz serwisu FPG24.PL najwięcej miejsca poświęca szeroko pojętej tematyce przedsiębiorczości. W swoich analizach, raportach i recenzjach odnosi się też do zagadnień szerszych – ekonomicznych i gospodarczych uwarunkowań działalności firm.

INNE Z TEJ KATEGORII

Pierwszy polski fundusz REIT zadebiutuje na Głównym Rynku GPW

Mount Globalny Rynku Nieruchomości FIZ – to nazwa polskiego funduszu aktywnie inwestującego w nieruchomości typu REIT, który w poniedziałek 22 kwietnia stanie się 412. podmiotem notowanym na Głównym Rynku Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie.
2 MIN CZYTANIA

Branża IT redukuje zatrudnienie i zwiększa długi

O 1/3 wzrosło w ciągu dwóch lat zadłużenie branży IT – wynika z najnowszych danych Krajowego Rejestru Długów. Sektor „skazany na rozwój” powoli zaczyna być ofiarą własnego sukcesu. Jego długi wynoszą obecnie 264 mln zł, ale jeszcze więcej, bo prawie 400 mln zł, firmy informatyczne muszą odzyskać od swoich klientów.
4 MIN CZYTANIA

Nadchodzą jeszcze trudniejsze czasy dla małych sklepów. Ich liczba systematycznie maleje

Po ponad dwóch latach przerwy powrócił 5-procentowy VAT na żywność. Sieci dyskontów, które toczą wojnę o klientów, kuszą obietnicą, że cen nie podniosą, bo podatek wezmą na siebie. Korzystna dla klientów zapowiedź może okazać się zabójcza dla i tak słabnących i znikających z rynku małych sklepów.
5 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Jak ożywić martwy parkiet nad Wisłą?

Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie nie służy tak naprawdę ani inwestycjom indywidulanym, ani małym i średniej wielkości firmom. Tym pierwszym w założeniu miała dawać okazje do zysków, dla tych drugich zaś być miejscem pozyskiwania kapitału na rozwój. Tymczasem uciekają z niej zarówni mali, jak duzi.
4 MIN CZYTANIA

Jesteś „pod wpływem”? Nie ruszysz autem

Amerykańska Krajowa Administracja ds. Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego (NHTSA) chce wykonać zalecenie Kongresu, by wszystkie nowe auta miały zainstalowaną technologię uniemożliwiającą prowadzenie pod wpływem alkoholu.
< 1 MIN CZYTANIA

Obojętnie, co zrobimy, klimat i tak będzie się zmieniał

Nawet zupełne zaprzestanie emisji CO2 pochodzącego z przemysłu nie wpłynie na zatrzymanie zmian klimatu na Ziemi – przekonuje w zamieszczonym we „Wprost” artykule pt. „Klimat a Człowiek” prof. dr hab. inż. Piotr Wolański, przewodniczący Komitetu Badań Kosmicznych i Satelitarnych PAN.
4 MIN CZYTANIA