fbpx
czwartek, 18 kwietnia, 2024
Strona głównaPodatkiMocny apel o zawieszenie podatku handlowego

Mocny apel o zawieszenie podatku handlowego

Polska Organizacja Handlu i Dystrybucji (POHiD), skupiająca największe sieci handlowe, takie jak Kaufland, Biedronka, Lidl czy Auchan, apeluje do władz o zawieszenie podatku handlowego przynajmniej na czas trwania obecnego kryzysu. Podatek ten dodatkowo obciąża sieci, które nie chcąc podnosić cen towarów coraz drożej pozyskiwanych od producentów, starają się obniżać swoje marże. Takie działania są możliwe tylko do czasu.

Handel to jedna z branż najbardziej dotkniętych presją fiskalną. Odprowadza dwadzieścia różnych podatków i danin zarazem wnosząc 11 proc. wpływów z podatków do budżetu. Sieci handlowe należą też do największych płatników CIT w Polsce – za 2021 rok odprowadziły łącznie około 3 mld zł podatku CIT, dodatkowo płacąc ponad 2,6 mld zł z tytułu podatku handlowego.

– Z uwagi na wyjątkowo trudną sytuację ekonomiczną i geopolityczną podatek handlowy powinien zostać co najmniej zawieszony do czasu zażegnania kryzysu gospodarczego – powiedziała Renata Juszkiewicz, prezes POHiD w rozmowie z portalem handelextra.pl.

Rośnie presja cenowa

Szybko rosnące ceny gazu i nośników energii, deficyty surowców na światowych rynkach oraz zakłócenia w łańcuchach dostaw skutkują wzrostem kosztów produkcji i presją na uzyskanie coraz wyższych cen od sieci przez dostawców. Rosną koszty zaopatrzenia, tj. zakupu towarów u producentów, jak również koszty działalności samych sklepów, m.in.: transportu oraz utrzymania obiektów.
Są przypadki, że sieci wielkopowierzchniowych sklepów starają się amortyzować wyższe koszty zakupu towarów u producentów „schodząc” z własnych marż.

Biedniejsza konsumpcja

Dodatkowe obawy budzi spadek dochodu rozporządzalnego gospodarstw domowych i pogłębiająca się pauperyzacja społeczeństw. Według informacji pozyskanych przez POHiD, już 60 proc. Polaków oszczędza na żywności i niezbędnych artykułach. Biedniejących obywateli może jeszcze przybyć, gdy ceny pójdą znowu w górę, a to z kolei da gospodarce kolejny impuls inflacyjny.

– Branża wielokrotnie apelowała do rządu o zmniejszenie presji legislacyjnej i fiskalnej, by móc skutecznie realizować misję zaopatrzenia polskich rodzin w żywność i najpotrzebniejsze artykuły. Warto podkreślić, iż to właśnie dzięki sieciom handlowym ceny żywności w Polsce – mimo wysokiej inflacji – nadal należą do najniższych w Europie – podkreśla Renata Juszkiewicz.

Robert Azembski
Robert Azembski
Dziennikarz z ponad 30-letnim doświadczeniem; pracował m.in. w „Rzeczpospolitej”, „Wprost” , „Gazecie Bankowej” oraz wielu innych tytułach prasowych i internetowych traktujących o gospodarce, finansach i ekonomii. Chociaż specjalizuje się w finansach, w tym w bankowości, ubezpieczeniach i rynku inwestycyjnym, nieobce są mu problemy przedsiębiorców, przede wszystkim z sektora MŚP. Na łamach magazynu „Forum Polskiej Gospodarki” oraz serwisu FPG24.PL najwięcej miejsca poświęca szeroko pojętej tematyce przedsiębiorczości. W swoich analizach, raportach i recenzjach odnosi się też do zagadnień szerszych – ekonomicznych i gospodarczych uwarunkowań działalności firm.

INNE Z TEJ KATEGORII

Szykują nam nowy podatek. Efektem będą drastyczne podwyżki cen gazu, węgla i paliwa

Jak informuje „Rzeczpospolita”, węgiel będzie droższy nawet o połowę, a olej napędowy o ponad 50 gr na litrze. Taki będzie efekt wprowadzenia przez rząd nowego podatku wynikającego z unijnej dyrektywy o systemie handlu emisjami gazów cieplarnianych. Jej uchwalenie ma nastąpić do końca 2024 r.
2 MIN CZYTANIA

Apel rzecznika MŚP do premiera w sprawie składki zdrowotnej

Adam Abramowicz, rzecznik małych i średnich przedsiębiorców, zwrócił się do premiera Donalda Tuska z listem dotyczącym dwóch szczególnie ważnych dla przedsiębiorców zapowiedzi rządu.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Jak ożywić martwy parkiet nad Wisłą?

Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie nie służy tak naprawdę ani inwestycjom indywidulanym, ani małym i średniej wielkości firmom. Tym pierwszym w założeniu miała dawać okazje do zysków, dla tych drugich zaś być miejscem pozyskiwania kapitału na rozwój. Tymczasem uciekają z niej zarówni mali, jak duzi.
4 MIN CZYTANIA

Jesteś „pod wpływem”? Nie ruszysz autem

Amerykańska Krajowa Administracja ds. Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego (NHTSA) chce wykonać zalecenie Kongresu, by wszystkie nowe auta miały zainstalowaną technologię uniemożliwiającą prowadzenie pod wpływem alkoholu.
< 1 MIN CZYTANIA

Obojętnie, co zrobimy, klimat i tak będzie się zmieniał

Nawet zupełne zaprzestanie emisji CO2 pochodzącego z przemysłu nie wpłynie na zatrzymanie zmian klimatu na Ziemi – przekonuje w zamieszczonym we „Wprost” artykule pt. „Klimat a Człowiek” prof. dr hab. inż. Piotr Wolański, przewodniczący Komitetu Badań Kosmicznych i Satelitarnych PAN.
4 MIN CZYTANIA