fbpx
środa, 31 maja, 2023
Strona głównaEnergetykaMołdawia znalazła alternatywę dla rosyjskiego gazu

Mołdawia znalazła alternatywę dla rosyjskiego gazu

Władze najuboższego kraju Europy znalazły sposób na sprowadzenie gazu od innego dostawcy niż Gazprom.

Wicepremier Mołdawii Andriej Spinu oznajmił, że krajowa firma gazowa Moldovagaz nabędzie 100 milionów metrów sześciennych surowca od przedsiębiorstwa Energocom. Magazyny tej firmy znajdują się na Ukrainie i w Rumunii. Nie podano z jakiego źródła pochodzi gaz posiadany przez Energocom.

Działanie to wpisuje się we wcześniej zapowiadane przez Kiszyniów plany uniezależnienia się od rosyjskich dostaw i budowy własnych rezerw.

Tym samym pierwszy raz w 30-letniej historii Mołdawii Gazprom nie będzie wyłącznym dostawcą tego surowca.

Gospodarowanie sprowadzonymi zasobami surowców i energii jest dla Mołdawii tym trudniejsze, że rząd w Kiszyniowie musi dogadywać się w tej sprawie ze sprzyjającymi Moskwie władzami separatystycznego regionu Naddniestrza.

Jednocześnie mołdawskie władze zapowiedziały pozwanie Gazpromu za niewywiązywanie się z obowiązujących kontraktów na dostawy gazu. W październiku Rosjanie zmniejszyli wolumen dostaw o 40 procent względem wcześniej zawartych umów.

W efekcie tych działań wprowadzono w kraju stan wyjątkowy, a funkcjonowanie najważniejszych instytucji państwa jest coraz bardziej uzależnione od międzynarodowej pomocy.

cnbc.com, euronews.com

Jakub Klimkowicz
Jakub Klimkowicz
Specjalista ds. stosunków międzynarodowych oraz nowych technologii. Doświadczenie zdobywał, pracując zawodowo w największych polskich firmach działających na rynku rejestracji domen, hostingu i e-commerce. Autor kilkunastu tysięcy tekstów w internetowych serwisach informacyjnych.

INNE Z TEJ KATEGORII

Uniokraci chcieliby wiedzieć o nas wszystko

Redakcja Wired (portalu o nowoczesnych technologiach) weszła w posiadanie dokumentu Rady Europejskiej – sondy skierowanej do państw członkowskich UE, czy chciałyby petryfikować prawo do odtajnienia prywatnych wiadomości w sieci. Celem ma być jakoby walka z pedofilią.
3 MIN CZYTANIA

Chiny rozwijają stację kosmiczną. Na pokładzie pierwszy cywilny astronauta

Chiny wysłały w kosmos trzech astronautów (tajkonautów) na swoją działającą już w pełni stację. W skład załogi po raz pierwszy wszedł cywilny astronauta – Gui Haichao, ekspert w dziedzinie ładunków.
< 1 MIN CZYTANIA

Lewicowa Dania wzorem do naśladowania dla antyimigranckiej prawicy

Politycy prawicowych ugrupowań z całej Europy stawiają za wzór ustawowe rozwiązanie migracyjne, które obowiązuje w rządzonej przez socjaldemokratów Danii.
< 1 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Lewicowa Dania wzorem do naśladowania dla antyimigranckiej prawicy

Politycy prawicowych ugrupowań z całej Europy stawiają za wzór ustawowe rozwiązanie migracyjne, które obowiązuje w rządzonej przez socjaldemokratów Danii.
< 1 MIN CZYTANIA

Rosja masowo kradnie i wywozi zboże z Ukrainy

Od rozpoczęcia inwazji w lutym ubiegłego roku, Rosja ukradła i wywiozła z terytorium Ukrainy 4 miliony ton zboża. Ukraina monitoruje, do jakich odbiorców jej zboże trafia.
< 1 MIN CZYTANIA

Niemcy będą zarabiać na naprawie ukraińskich czołgów

Niemiecki koncern zbrojeniowy Rheinmetall założył spółkę na Ukrainie, która będzie miała za zadanie naprawę już służących w tamtejszym wojsku czołgów oraz budowę nowych.
< 1 MIN CZYTANIA