fbpx
czwartek, 25 kwietnia, 2024
Strona głównaKrajMonitoring w firmie nie może być inwigilacją

Monitoring w firmie nie może być inwigilacją

Niewykluczone, że ze względu na zapowiadaną czwartą falę koronawirusa tylko krótki czas dzieli wielu z nas od powrotu do pracy jedynie zdalnej lub hybrydowej. Z pracownikami widywanymi wyłącznie po drugiej stronie monitora trzeba umieć właściwie postępować. Jeśli już się ich monitoruje, należy robić to mądrze, aby nie tworzyć obstrukcji w zespole.

Accenture, które przeprowadziło badanie wśród kadry kierowniczej wyższego szczebla podaje, że aż 62 proc. szefów zbiera dane o swoich podwładnych. Oczywiście pandemia tylko wzmocniła monitorowanie pracowników. Chociaż 83 proc. pracodawców przyznaje, że jest to nieetyczne, to aż 78 proc. z nich jednak używa oprogramowania monitorującego.

Pracownicy tego nienawidzą! Większość przeżywa z tego powodu duży stres lub co najmniej się niepokoi tym, że pracodawca monitoruje ich komunikację. Aż 41 proc. niemal obsesyjnie myśli, czy jest obserwowana, a co trzeci pracownik unika z tego powodu robienia przerw w pracy.
Mało tego – większość zgodziłaby się na to, by obniżono im pensje, byle tylko nie podlegać inwigilacji. Aż jeden na czterech pracowników dałby sobie w takiej sytuacji obciąć pensję nawet o jedną czwartą!

Monitoring bezstresowy?

Indagowani przez firmę konsultingową pracownicy firm obawiają się, że wiele z nagranych przez pracodawców rozmów służbowych zawiera treści, które mogą doprowadzić do ich zwolnienia. Co więcej – 37 proc. pracodawców twierdzi, że faktycznie wykorzystywało takie nagrania jako dowód stanowiący podstawę do rozstania się z pracownikiem. Przydawały się im w tym treści ze służbowych wiadomości e-mail, a także SMS-ów i połączeń telefonicznych.

Naprawdę – można monitorować pracę, a raczej efekty pracy zespołu, bez zasiewania panicznych myśli u pracowników. Muszą oni tylko dokładnie wiedzieć, czego – w warunkach pracy zdalnej – szef od nich oczekuje. Należy więc maksymalnie precyzyjnie nakreślić cele. Powinny być one konkretne, mierzalne i (co równie ważne) osiągalne. Osiągalne w realnym, wyznaczonym zawczasu terminie.

Tylko pracownik doceniany i pewny swojej swobody jest naprawdę efektywny. Tylko relacja oparta za zaufaniu przynosi najlepsze wyniki. Szczególnie (ale nie tylko) w czasach kryzysowych. Zespół nie może być permanentnie zestresowany. Musi czuć, że wzrasta i rozwija się wraz z firmą.
Właściwa komunikacja z zespołem i zorganizowanie sprawnej komunikacji wewnętrznej są wartościami nie do przecenienia – nie tylko w pracy zdalnej. Szef powinien też dzielić się swoją wiedzą i doświadczeniem i nie bać się przyznać, że czegoś nie wie.
Jeśli zaś w firmie jest już założony monitoring, trzeba ludziom w prosty sposób wytłumaczyć, że nie jest on po to, by im dokuczać, czy – tym bardziej – wykorzystać do wyrzucenia ich z pracy.

Nigdy nie wolno zapominać o starej prawdzie: zadowoleni pracownicy są najbardziej produktywni. To zadowolenie warto wzmacniać przez okazywanie im wdzięczności, a czasem nawet współczucia. Empatyczny kierownik to prawdziwy skarb w firmie.

Robert Azembski
Robert Azembski
Dziennikarz z ponad 30-letnim doświadczeniem; pracował m.in. w „Rzeczpospolitej”, „Wprost” , „Gazecie Bankowej” oraz wielu innych tytułach prasowych i internetowych traktujących o gospodarce, finansach i ekonomii. Chociaż specjalizuje się w finansach, w tym w bankowości, ubezpieczeniach i rynku inwestycyjnym, nieobce są mu problemy przedsiębiorców, przede wszystkim z sektora MŚP. Na łamach magazynu „Forum Polskiej Gospodarki” oraz serwisu FPG24.PL najwięcej miejsca poświęca szeroko pojętej tematyce przedsiębiorczości. W swoich analizach, raportach i recenzjach odnosi się też do zagadnień szerszych – ekonomicznych i gospodarczych uwarunkowań działalności firm.

INNE Z TEJ KATEGORII

Blisko 67 proc. Polaków odczuwa syndromy depresji. Ile traci na tym gospodarka?

Jak wynika z najnowszego raportu, obecnie 66,6 proc. dorosłych Polaków odczuwa przynajmniej jeden z syndromów najczęściej kojarzonych z depresją. Autorzy badania ostrożnie szacują, że gospodarka traci na tym ok. 3 mld zł rocznie. I to wyliczenie zakłada tylko nieobecność w pracy osób doświadczających epizodów depresyjnych i zaburzeń depresyjnych nawracających.
5 MIN CZYTANIA

Ruch i liczba klientów w galeriach i centrach handlowych wciąż na minusie

Jak wynika z badania firmy technologicznej Proxi.cloud i platformy analityczno-badawczej UCE RESEARCH, dynamika ruchu w galeriach i centrach handlowych w I kwartale br. wyglądała bardzo podobnie jak rok wcześniej. Wprawdzie nieco ubyło wizyt (o prawie 5 proc. rdr.) i odwiedzających (o niecały 1 proc. rdr.), ale autorzy raportu przekonują, że tego typu placówki wciąż przyciągają wielu klientów.
5 MIN CZYTANIA

Ile zarobią nasi wybrańcy do samorządów?

W ostatnich wyborach prawie 50 tysięcy kandydatów na radnych, wójtów, burmistrzów i prezydentów uzyskało wymarzony mandat. Ile zarobią osoby, które będą nas reprezentować w samorządzie?
3 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Jak ożywić martwy parkiet nad Wisłą?

Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie nie służy tak naprawdę ani inwestycjom indywidulanym, ani małym i średniej wielkości firmom. Tym pierwszym w założeniu miała dawać okazje do zysków, dla tych drugich zaś być miejscem pozyskiwania kapitału na rozwój. Tymczasem uciekają z niej zarówni mali, jak duzi.
4 MIN CZYTANIA

Jesteś „pod wpływem”? Nie ruszysz autem

Amerykańska Krajowa Administracja ds. Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego (NHTSA) chce wykonać zalecenie Kongresu, by wszystkie nowe auta miały zainstalowaną technologię uniemożliwiającą prowadzenie pod wpływem alkoholu.
< 1 MIN CZYTANIA

Obojętnie, co zrobimy, klimat i tak będzie się zmieniał

Nawet zupełne zaprzestanie emisji CO2 pochodzącego z przemysłu nie wpłynie na zatrzymanie zmian klimatu na Ziemi – przekonuje w zamieszczonym we „Wprost” artykule pt. „Klimat a Człowiek” prof. dr hab. inż. Piotr Wolański, przewodniczący Komitetu Badań Kosmicznych i Satelitarnych PAN.
4 MIN CZYTANIA