fbpx
piątek, 8 listopada, 2024
Strona głównaŚwiatMoody’s obniżył rating Chin. Pekin protestuje

Moody’s obniżył rating Chin. Pekin protestuje

Agencja Moody's obniżyła ocenę zdolności kredytowej Chin do negatywnej. Realny kryzys, czy może jest to działanie pod dyktando USA?

Agencja ratingowa Moody’s obniżyła na początku grudnia swoją perspektywę ratingu kredytowego dla Chin ze „stabilnej” do „negatywnej”, co zmusiło chiński rząd do podjęcia działań wspierających rynek akcji i ustabilizowania juana. Pekin wciąż podnosi się z pandemii. Mimo niepokojących informacji na temat sytuacji gospodarczej kraju (rosnące zadłużenie, rekordowy poziom bezrobocia wśród młodych, załamanie sektora nieruchomości) komunistyczne władze utrzymują, że gospodarka ma się dobrze, a obniżenie ratingu to skutek działań Stanów Zjednoczonych, które chcą zaszkodzić rozwojowi Chin.

Moody’s utrzymał rating Chin na poziomie inwestycyjnym A1 – którego nie zmienił od 2017 roku. Agencja stwierdziła, że rosnące problemy z zadłużeniem niektórych miast i prowincji zmusiłyby rząd centralny Chin do zapewnienia wsparcia finansowego w przypadku spowolnienia wzrostu gospodarczego. Na ocenę wpłynął też fakt, że kraj zmaga się również z głębokim kryzysem na rynku nieruchomości.

Gniew Pekinu

Zmiana poglądów Moody’s spowodowała szereg podobnych zmian w perspektywach dla chińskich banków, ubezpieczycieli i firm będących własnością państwa, w tym 22 instytucji finansujących samorządy lokalne, które wyemitowały międzynarodowe obligacje. Moody’s zmienił także perspektywę ratingów kredytowych dla Hongkongu i Makau – półautonomicznych regionów Chin. To samo przełożyło się na perspektywy dla innych firm, w tym np. operatora metra w Hongkongu.

Departamenty i urzędnicy chińskiego rządu ostro skrytykowali tę zmianę w różnych oświadczeniach państwowych, nazywając ją rozczarowującą, wadliwą i niepotrzebną. Ministerstwo Finansów Chin obszernie odpierało zarzuty Agencji Moody’s twierdząc, że gospodarka wraca do zdrowia, a finanse się poprawiają. Stwierdzono również, że Pekin podjął już kroki w celu rozwiązania problemu ukrytych długów samorządów lokalnych.

Eric Chan, jeden z ważniejszych urzędników w Hongkongu, nazwał decyzję Moody’s o obniżeniu perspektyw kredytowych miasta próbą oczerniania centrum finansowego i Chin przez Zachód pod przewodnictwem USA. „Ich jedynym celem jest wykorzystanie Hongkongu jako środka do tłumienia rozwoju kraju. To bardzo oczywiste” – powiedział Chan w wywiadzie radiowym. Urzędnik Chińskiej Narodowej Komisji Rozwoju i Reform, ważnego organu regulacyjnego, powiedział w wywiadzie dla mediów państwowych, że obniżenie oceny jest opinią jednej instytucji i zawiera pewne błędne założenia. Urzędnik stwierdził również, że metodologia ratingu Moody’s jest błędna.

Reakcja Pekinu pokazuje, z jakimi naciskami muszą mierzyć się globalne firmy ratingowe przedstawiając opinie na temat krajów.

W tym samym dniu, w którym nastąpiła zmiana perspektywy ratingu, China Chengxin International Credit Rating (w którym Moody’s posiada 30 procent udziałów) oświadczyła, że utrzymuje rating państwa na poziomie AA+ z perspektywą stabilną. Agencja China Chengxin stwierdziła również, że według niej gospodarka chińska wykaże się w nadchodzącym czasie dużą odpornością, a rząd ma zasoby, aby zapewnić większe wsparcie fiskalne.

USA także z obniżonym ratingiem

W listopadzie Agencja Moody’s zmieniła także perspektywę ratingu kredytowego Stanów Zjednoczonych na negatywną, nie zmieniając przy tym ratingu AAA. Sekretarz skarbu Janet Yellen powiedziała, że nie zgadza się z tą decyzją. Posunięcie to nastąpiło dwa miesiące po obniżeniu przez Agencję Fitch Ratings ratingu kredytowego USA o stopień (do AA+) w następstwie przedłużających się negocjacji w sprawie pułapu zadłużenia kraju. Chiny Chengxin obniżyły w maju ocenę dla Stanów Zjednoczonych także do AA+. Firma ratingowa stwierdziła wówczas, że osiągnięcie konsensusu w sprawie pułapu zadłużenia staje się coraz trudniejsze w obliczu rosnących stóp procentowych i wysokiej inflacji.

źródło: The Wall Street Journal
Marta Mita
Marta Mita
Absolwentka handlu międzynarodowego na Uniwersytecie Vigo w Hiszpanii, specjalizująca się w zagadnieniach związanych z Unią Europejską, w szczególności tematyce wpływu prawa unijnego na gospodarkę krajów członkowskich, a także europeizacją społeczeństw w kontekście tożsamości narodowej obywateli. Autorka licznych artykułów poświęconych europejskiemu rynkowi pracy i polityce społecznej.

INNE Z TEJ KATEGORII

Coraz większe obawy europejskich firm działających w Chinach

Wiele europejskich firm w Chinach boryka się z problemami. Koniunktura się chwieje, a utrzymanie się na chińskim rynku w obliczu doskonale prosperujących lokalnych przedsiębiorstw staje się coraz trudniejsze. Obawy budzi również kwestia nadmiernej zdolności produkcyjnej.
3 MIN CZYTANIA

Wskaźnik Bogactwa Narodów 2024. Sprawdź, na którym miejscu jest Polska

Warsaw Enterprise Institute opublikował IV edycję Wskaźnika Bogactwa Narodów, wyjątkowego Indeksu, który oprócz PKB mierzy także jakość wydatków publicznych. Brane są pod uwagę państwa należące do Unii Europejskiej i OECD. Miejsca na podium zajmują Irlandia, Szwajcaria oraz Norwegia, której w tym roku udało się wyprzedzić Stany Zjednoczone. Polska zajmuje dopiero 27. pozycję na 38 gospodarek i 18. pozycję w UE. Jest to wynik przyzwoity, ale nie zadowalający.
3 MIN CZYTANIA

Przerażenie w Londynie: gospodarka Polski może niebawem wyprzedzić brytyjską!

Brytyjskie media szeroko komentują słowa Donalda Tuska, który we wpisie zamieszczonym w serwisie X stwierdził, że za 5 lat Polacy będą zamożniejsi od mieszkańców Wysp Brytyjskich.
3 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Jak Europa walczy z kryzysem mieszkaniowym

Mieszkalnictwo stało się jednym z głównych wyzwań stojących przed Europą. Większość krajów doświadczyła w ostatnich latach eskalacji cen, która pozbawiła wielu obywateli dostępu do mieszkań.
4 MIN CZYTANIA

Unia wprowadza przepisy regulujące AI

W tym tygodniu Parlament Europejski zatwierdził akt regulujący przepisy o sztucznej inteligencji. Jest to pierwsza na świecie taka regulacja dotycząca AI, która wkrótce stanie się prawem w Europie.
4 MIN CZYTANIA

Recykling odpowiedzią na upadający przemysł wydobywczy?

Czy recykling starej elektroniki ograniczy problem niedoboru pierwiastków ziem rzadkich? Zdaniem Brukseli akt o surowcach krytycznych rozwiąże lata zaniedbań w europejskim sektorze wydobywczym.
4 MIN CZYTANIA