fbpx
piątek, 19 kwietnia, 2024
Strona głównaArchiwumMorawiecki: mamy z Austrią więcej wspólnych mianowników, niż mogłoby się wydawać

Morawiecki: mamy z Austrią więcej wspólnych mianowników, niż mogłoby się wydawać

Premier Mateusz Morawiecki wybrał się do Pragi, gdzie miejsce miały spotkania szefów rządów państw Grupy Wyszehradzkiej z udziałem kanclerza Austrii Sebastiana Kurza. Tematami rozmów były m.in. kwestie wieloletniego budżetu Unii Europejskiej i Europejski Zielony Ład.

– Spotkanie w takim formacie ma sens, sam dzisiaj się przekonałem, że mamy również z panem kanclerzem Kurzem i Austrią dużo więcej wspólnych mianowników, dużo więcej wspólnych celów niż mogłoby się wydawać. Warto zacząć od tego, co jest dla ludzi najważniejsze, czyli wzrost gospodarczy, który przekłada się na jakość życia społeczeństw, ludzi – powiedział Mateusz Morawiecki w trakcie konferencji prasowej, w której udział także wzięli kanclerz Austrii Sebastian Kurz i premier Czech Andrej Babisz.

– Ten wzrost gospodarczy jest przecież wprost zależny z kolei od konkurencyjności naszych gospodarek i dlatego ten temat, który omawialiśmy, konkurencyjność UE w polityce przemysłowej, w odniesieniu do handlu międzynarodowego jest naprawdę kluczowa i dla Polski i dla Austrii, Czech, Słowacji czy Węgier – dodał Morawiecki.

Premier Morawiecki zaznaczył także, że kraje europejskie muszą "mieć bardzo konkurencyjne przemysły, branże, które są w stanie sprzedawać swoje towary, usługi na całym świecie".

– Do tego potrzebujemy mądrych umów międzynarodowych z USA czy z Chinami. Te umowy muszą obejmować również obszary takie jak podatki, podatki które mogą jednocześnie też służyć budżetom krajów takich jak Grupa Wyszehradzka czy Austria – dodał premier Morawiecki.

– Mam tutaj na myśli np. podatek cyfrowy, co do którego decyzji czekamy z niecierpliwością co zostanie uzgodnione na poziomie KE i chcemy mocno przedstawiać również ten podatek jako jedno ze źródeł dochodów albo częściowo całej UE albo dochodów poszczególnych krajów członkowskich. To oczywiście decyzja w przyszłości – podkreślił Morawiecki.

JS/DoRzeczy

INNE Z TEJ KATEGORII

Dowiedz się, jak inwestują najlepsi! Zapraszamy na darmową konferencję Invest Cuffs 2024

Już 5 –6 kwietnia 2024 r. odbędzie się kolejna edycja Konferencji i Targów Invest Cuffs. Będzie to już dziesiąta odsłona wydarzenia, które corocznie przyciąga do Krakowa kilka tysięcy uczestników, mających możliwość wysłuchania wykładów prowadzonych przez niemal 200 prelegentów. Wszystkich zainteresowanych zapraszamy do udziału w tym wydarzeniu i wspólnego tworzenia historii rynku inwestycyjnego.

Rola elektrowni szczytowo-pompowych w zielonej transformacji

Elektrownie szczytowo-pompowe to obecnie najbardziej dojrzała technologia magazynowania energii, charakteryzująca się niezwykle długim czasem eksploatacji. Przy rosnącym udziale źródeł wykorzystujących energię odnawialną, takich jak instalacje fotowoltaiczne, czy farmy wiatrowe, jednostki te mają coraz większe znaczenie w zielonej transformacji. W Młotach w Gminie Bystrzyca Kłodzka przygotowywany jest największy tego typu magazyn energii w Polsce.

Green Gas Poland 2023

Green Gas Poland to jedyna konferencja branżowa organizowana przez pracodawców sektora biogazowo-biometanowego. Zagadnienia branżowych centrów umiejętności, międzynarodowych projektów Erasmus+ oraz zapobiegania ekoterroryzmowi to najważniejsze tematy tegorocznej edycji, która odbyła się w pierwszej połowie grudnia w Warszawie.

INNE TEGO AUTORA

Blisko 67 proc. Polaków odczuwa syndromy depresji. Ile traci na tym gospodarka?

Jak wynika z najnowszego raportu, obecnie 66,6 proc. dorosłych Polaków odczuwa przynajmniej jeden z syndromów najczęściej kojarzonych z depresją. Autorzy badania ostrożnie szacują, że gospodarka traci na tym ok. 3 mld zł rocznie. I to wyliczenie zakłada tylko nieobecność w pracy osób doświadczających epizodów depresyjnych i zaburzeń depresyjnych nawracających.
5 MIN CZYTANIA

Na skutek rosnących kosztów teatry zwiększają zaległe zadłużenie

W zaledwie rok podmioty prowadzące działalność twórczą związaną z kulturą i rozrywką zwiększyły swoje nieopłacone w terminie zobowiązania zarejestrowane w bazie BIG InfoMonitor i BIK o niemal dwie trzecie, do blisko 63 mln zł.
4 MIN CZYTANIA

Ruch i liczba klientów w galeriach i centrach handlowych wciąż na minusie

Jak wynika z badania firmy technologicznej Proxi.cloud i platformy analityczno-badawczej UCE RESEARCH, dynamika ruchu w galeriach i centrach handlowych w I kwartale br. wyglądała bardzo podobnie jak rok wcześniej. Wprawdzie nieco ubyło wizyt (o prawie 5 proc. rdr.) i odwiedzających (o niecały 1 proc. rdr.), ale autorzy raportu przekonują, że tego typu placówki wciąż przyciągają wielu klientów.
5 MIN CZYTANIA