fbpx
czwartek, 25 kwietnia, 2024
Strona głównaKrajMorawiecki: „Potrzebujemy kilku tygodni, żeby doszlifować uzgodnienia z Komisją Europejską w sprawie...

Morawiecki: „Potrzebujemy kilku tygodni, żeby doszlifować uzgodnienia z Komisją Europejską w sprawie KPO”

Premier polskiego rządu przebywał na dwudniowym posiedzeniu Rady Europejskiej w Brukseli, gdzie spotkał się m.in. z przewodniczącą Komisji Europejskiej Ursulą von der Leyen i przewodniczącym Rady Europejskiej Charles Michelem. Tuż po nim powiedział, że w sprawie KPO pozostaje jeszcze około 5 proc. spraw do uzgodnienia.

– To dwie, trzy kwestie sporne, które są do uzgodnienia. One nie są łatwe, negocjacje lubią ciszę. Do tej pory nasi partnerzy z Komisji Europejskiej zachowywali się fair, nie ujawniali informacji związanych z przebiegiem negocjacji. My także tego nie ujawnialiśmy i cieszę się, że udało nam się doprowadzić te stanowiska coraz bliżej. Jesteśmy coraz bliżej, ale myślę, że potrzebujemy paru tygodni, żeby doszlifować te nasze uzgodnienia i żeby móc podpisać wówczas Krajowy Program Odbudowy – powiedział Morawiecki podczas konferencji prasowej.

Premier dodał, że niezależnie od tego, czy to będzie podpisane za dwa tygodnie, dwa miesiące, dwa kwartały czy może jeszcze później, „my z programami z Krajowego Programu Odbudowy ruszamy już wkrótce, zupełnie niezależnie od tego, czy podpiszemy program z Komisją Europejską czy nie”.

– Będziemy później te programy refundować ze środków europejskich – dodał.

Polski KPO został przedstawiony KE na początku maja. Termin jego zatwierdzenia przez Komisję Europejską mijał 3 sierpnia 2021 r. Dotychczas plan nie został zatwierdzony.

Krajowy Plan Odbudowy zakłada, że z Funduszu Odbudowy do Polski ma trafić ok. 58 mld euro – ponad 23,9 mld euro w formie dotacji i ponad 34,2 mld euro w formie pożyczek. Filarami KPO są m.in. innowacyjność, zdrowie, gospodarka, transport i cyfryzacja.

INNE Z TEJ KATEGORII

Blisko 67 proc. Polaków odczuwa syndromy depresji. Ile traci na tym gospodarka?

Jak wynika z najnowszego raportu, obecnie 66,6 proc. dorosłych Polaków odczuwa przynajmniej jeden z syndromów najczęściej kojarzonych z depresją. Autorzy badania ostrożnie szacują, że gospodarka traci na tym ok. 3 mld zł rocznie. I to wyliczenie zakłada tylko nieobecność w pracy osób doświadczających epizodów depresyjnych i zaburzeń depresyjnych nawracających.
5 MIN CZYTANIA

Ruch i liczba klientów w galeriach i centrach handlowych wciąż na minusie

Jak wynika z badania firmy technologicznej Proxi.cloud i platformy analityczno-badawczej UCE RESEARCH, dynamika ruchu w galeriach i centrach handlowych w I kwartale br. wyglądała bardzo podobnie jak rok wcześniej. Wprawdzie nieco ubyło wizyt (o prawie 5 proc. rdr.) i odwiedzających (o niecały 1 proc. rdr.), ale autorzy raportu przekonują, że tego typu placówki wciąż przyciągają wielu klientów.
5 MIN CZYTANIA

Ile zarobią nasi wybrańcy do samorządów?

W ostatnich wyborach prawie 50 tysięcy kandydatów na radnych, wójtów, burmistrzów i prezydentów uzyskało wymarzony mandat. Ile zarobią osoby, które będą nas reprezentować w samorządzie?
3 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Czas na XXI wiek w kolejowym bezpieczeństwie

W Polsce około 40 proc. linii kolejowych ma zostać wyposażone w Europejski System Sterowania Pociągiem (ETCS). Jest on potocznie nazywany sygnalizacją kabinową i gwarantuje między innymi to, że pociąg nie przejedzie „czerwonego światła”.
8 MIN CZYTANIA

Polski drób niedługo znajdzie się na azjatyckich stołach

– Produkujemy rocznie trzy miliony ton mięsa drobiowego. To najwięcej w UE – zaznacza Dariusz Goszczyński, prezes zarządu Krajowej Rady Drobiarstwa – Izba Gospodarcza (KRD-IG). Według niego, wysoka jakość rodzimego drobiu predestynuje go do sprzedaży nawet na tak wymagających rynkach jak Japonia czy Hongkong.
4 MIN CZYTANIA

Rosnące koszty działalności największym problemem mikroprzedsiębiorstw i małych firm

Ogólnie rosnące koszty prowadzenia działalności gospodarczej otwierają ranking obecnych obaw mikroprzedsiębiorstw i małych firm. Nieznacznie mniej wskazań dotyczy problemu nierzetelnych kontrahentów
4 MIN CZYTANIA