Trzeci kwartał obecnego roku był drugim z kolei, w którym spadała wartość rosyjskiego PKB.

sudexpertpsy/Pixabay

Dane na temat rosyjskiej gospodarki opublikowała oficjalna, rządowa agencja statystyczna Rosstat. Między lipcem a wrześniem br. produkt krajowy brutto Federacji Rosyjskiej skurczył się o 4 proc. W poprzednim kwartale ten spadek wynosił 4,1 proc.

Zgodnie z ogólnie przyjętymi definicjami recesja jest stanem, w którym wartość gospodarki danego kraju spada przez co najmniej sześć miesięcy pod rząd. I zgodnie z tymi zasadami można uznać, że Rosja się w niej już znajduje.

Spadki zanotowano głównie w handlu detalicznym (o 9,1 proc.) i hurtowym (aż o 22,6 proc.). Znaczne ożywienie widać jednak w budownictwie (wzrost o 6,7 proc.) oraz rolnictwie (6,2 proc.).

W pierwszym kwartale gospodarka rosła z szybkością 3,5 proc. PKB. Spadki zaczęły się po rozpoczęciu inwazji na Ukrainę i obłożeniu Rosji międzynarodowymi sankcjami. Moskwa szacuje, że dla całego obecnego roku krajowa gospodarka skurczy się o wartość między 2,9 a 3,5 proc., a do wzrostu wróci w drugiej połowie przyszłego roku.

Stopy procentowe zostają obecnie utrzymane na poziomie 7,5 proc., a inflacja spadła do poziomu 12,6 proc. Oznacza to jej najniższy poziom od rozpoczęcia inwazji na Ukrainę i szczytu sięgającego 18 proc. w kwietniu.

Bezrobocie w Rosji utrzymuje się na bardzo niskim poziomie 3,9 proc.

themoscowtimes.com, reuters.com, bloomberg.com

Poprzedni artykułPolska europejskim prymusem w równości płac kobiet i mężczyzn!
Następny artykułNie jest łatwo ustalić, jaki wpływ na ocieplenie ma człowiek