fbpx
środa, 28 lutego, 2024
Strona głównaInwestycjeMotoryzacyjni giganci mają potężne interesy w Rosji

Motoryzacyjni giganci mają potężne interesy w Rosji

Prawie cała produkcja samochodów w Rosji jest podzielona między Renault, Hyundaia, Volkswagena i Toyotę.

Kolejne sankcje nakładane na Rosję mogą uderzyć w interesy potężnych koncernów motoryzacyjnych.

Renault kontroluje firmę AvtoVAZ, która odpowiada za 39,5 proc. aut produkowanych w tym kraju. Do Hyundaia należy 27,2 proc. tego rynku, Volkswagen ma 12,2 proc., a Toyota 5,5 proc.

W 2019 roku z Rosji wycofał się koncern General Motors.

Rosyjski rynek motoryzacyjny w ostatnich latach systematycznie się kurczył. W rekordowym 2008 roku sprzedano niespełna 3 mln samochodów. W ostatnich trzech latach ta liczba nie przekraczała 1,75 mln aut rocznie (10 razy mniej niż w USA).

Sankcje na Rosję mogą zachwiać jednak globalnymi dostawami palladu. Z tego kraju pochodzi 33 procent tego metalu, który jest wykorzystywany w katalizatorach.

CNBC

Jakub Klimkowicz
Jakub Klimkowicz
Specjalista ds. stosunków międzynarodowych oraz nowych technologii. Doświadczenie zdobywał, pracując zawodowo w największych polskich firmach działających na rynku rejestracji domen, hostingu i e-commerce. Autor kilkunastu tysięcy tekstów w internetowych serwisach informacyjnych.

INNE Z TEJ KATEGORII

Chińczycy piszą list ws. Izery. Chcą przekonać rząd do kontynuacji inwestycji

Chińczycy bronią inwestycji w fabrykę Izery w Jaworznie i próbują przekonać polski rząd do jej kontynuowania. W dokumencie, do którego dotarł Business Insider Polska wskazują, że od realizacji projektu zależą ogromne inwestycje motoryzacyjne.
3 MIN CZYTANIA

Rząd nie planuje zmian w PPK

Ministerstwo Finansów nie chce żadnych zmian w Pracowniczych Planach Kapitałowych. W planach jest współpraca z branżą funduszy inwestycyjnych.
2 MIN CZYTANIA

Co Polacy myślą o inwestycjach strategicznych?

Budowa elektrowni atomowych to przedsięwzięcie, które zdaniem Polaków powinno być priorytetem dla rządu Koalicji Obywatelskiej.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Włochy wyślą migrantów do… Albanii

Albański parlament zaakceptował porozumienie zakładające, że do kraju trafi rocznie kilkadziesiąt tysięcy migrantów, którzy pierwotnie chcieli dostać się do Włoch.
< 1 MIN CZYTANIA

Ile kosztuje norweskich podatników utrzymanie Breivika w więzieniu?

Norwescy podatnicy już od 13 lat finansują komfortowe więzienie Andersa Breivika, który w 2011 roku zamordował 77 osób.
< 1 MIN CZYTANIA

Przychody Egiptu z Kanału Sueskiego spadły o połowę

Od kilku miesięcy statki płynące przez Morze Czerwone są narażone na ataki jemeńskich rebeliantów Huti, co prowadzi do wyboru przez nie innych tras podróży między Europą a Azją.
< 1 MIN CZYTANIA