fbpx
wtorek, 30 maja, 2023
Strona głównaŚwiatMożliwy konflikt zbrojny o niskiej intensywności w Cieśninie Tajwańskiej

Możliwy konflikt zbrojny o niskiej intensywności w Cieśninie Tajwańskiej

Tajpej, CNA (Channel NewsAsia): We wtorek tajpejscy specjaliści od bezpieczeństwa powiedzieli, że chociaż w najbliższym czasie konwencjonalna wojna między Tajwanem a Chinami jest mało prawdopodobna, możliwy jest jednak konflikt o niskiej intensywności.

Jak powiedział na Forum Bezpieczeństwa zastępca dowódcy sił, generał broni Chang Yen-ting, biorąc pod uwagę niedawne nasilenie działań wojskowych prowadzonych w pobliżu Tajwanu przez Chińską Armię Ludowo-Wyzwoleńczą (PLA) wskazane jest, aby Tajwan trwał w pogotowiu na wypadek konfliktu o niskiej intensywności, do którego może dojść praktycznie bez ostrzeżenia.

„Do najbardziej prawdopodobnych miejsc wybuchu konfliktów zbrojnych o niskiej intensywności należą wyspy Dongsha i Taiping na Morzu Południowochińskim oraz wyspa Wuqiu w pobliżu Kinmen, które znajdują się pod jurysdykcją Tajwanu” – powiedział Chang. Wspólną cechą tych wysp jest to, że są „łatwe do zaatakowania, ale trudne do obrony” – jak stwierdził.

Także Chen Ching-pu, profesor nauk społecznych i politycznych na Uniwersytecie Yuan Ze ostrzegł, że konflikt zbrojny między Tajwanem a Chinami nie jest czymś mało prawdopodobnym, ponieważ oba kraje testują wzajemnie „czerwoną linię” w różnych kwestiach. – Obie strony powinny ograniczyć działania wojenne i uniknąć tego kryzysu, ponieważ w tej wojnie nie będzie zwycięzców – powiedział Chen na Forum w Tajpej.

Według byłego szefa tajwańskiego Biura Bezpieczeństwa Narodowego Tsai De-shenga nastroje nacjonalistyczne w Chinach są silne ze względu na wydarzenia polityczne w Hongkongu, presję wynikającą z pandemii COVID-19 oraz z powodu obawy, że Tajwan może starać się o niepodległość.

„Pekin może zająć ostrzejsze stanowisko w regionie, aby odwrócić w kraju uwagę od tych kwestii, a to może doprowadzić do jeszcze bardziej skomplikowanej sytuacji” – powiedział Tsai na Forum. Jeśli chodzi o możliwość konfliktu zbrojnego między Chinami a Stanami Zjednoczonymi, Shu Hsiao-huang, pracownik naukowy Instytutu Obrony Narodowej i Badań nad Bezpieczeństwem (INDSR) twierdzi, że przypadkowe starcia są możliwe, pomimo istniejących mechanizmów zapobiegawczych. Jak powiedział, te dwa kraje zajmują odmienne stanowiska w wielu kwestiach regionalnych i ostatnio prowadziły manewry wojskowe w pobliżu Półwyspu Koreańskiego oraz w Cieśninie Tajwańskiej i na Morzu Południowochińskim. „Chociaż ich powściągliwe działania wskazują, że żadna ze stron nie chce konfliktu, oczywiście obie przygotowują się na taką ewentualność” – powiedział Shu.

W czerwcu miało miejsce 18 przypadków przemieszczania się amerykańskich statków lub samolotów wojskowych w pobliżu Tajwanu, a chińskie jednostki wojskowe zostały zauważone 13 razy – ujawnił finansowany przez rząd INDSR dwutygodnik Defence Security z 3 lipca. Co więcej, japońskie media podały, że w sierpniu Chiny planują na Morzu Południowochińskim manewry desantowe na dużą skalę, które będą symulacją przejęcia Wysp Dongsha.

Źródło: Miao Zong-han & Emerson Lim

INNE Z TEJ KATEGORII

Uniokraci chcieliby wiedzieć o nas wszystko

Redakcja Wired (portalu o nowoczesnych technologiach) weszła w posiadanie dokumentu Rady Europejskiej – sondy skierowanej do państw członkowskich UE, czy chciałyby petryfikować prawo do odtajnienia prywatnych wiadomości w sieci. Celem ma być jakoby walka z pedofilią.
3 MIN CZYTANIA

Chiny rozwijają stację kosmiczną. Na pokładzie pierwszy cywilny astronauta

Chiny wysłały w kosmos trzech astronautów (tajkonautów) na swoją działającą już w pełni stację. W skład załogi po raz pierwszy wszedł cywilny astronauta – Gui Haichao, ekspert w dziedzinie ładunków.
< 1 MIN CZYTANIA

Lewicowa Dania wzorem do naśladowania dla antyimigranckiej prawicy

Politycy prawicowych ugrupowań z całej Europy stawiają za wzór ustawowe rozwiązanie migracyjne, które obowiązuje w rządzonej przez socjaldemokratów Danii.
< 1 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Pułapki podatkowe w nowej ustawie o fundacjach rodzinnych [KOMENTARZ]

Ustawa o fundacji rodzinnej wejdzie w życie 22 maja br. Jednak już dokonano jej nowelizacji. Zmiany zasad opodatkowania w większości są korzystne. Ale jedna z koncepcji może poważnie skomplikować prowadzenie fundacji. Publikujemy komenatrz ekspercki na ten temat, którego autorem jest doradca podatkowy Ewa Flor.
7 MIN CZYTANIA

Grupa PGE powiększyła się o segment energetyki kolejowej

PGE Polska Grupa Energetyczna zakończyła proces zakupu 100 proc. udziałów PKP Energetyka, stając się właścicielem spółki będącej wyłącznym dostawcą energii dla krajowego sektora kolejowego oraz świadczenia usług utrzymania sieci trakcyjnej.

#TechForBetterHealth. Trzecia edycja Huawei Startup Challenge zakończona

Ekspercka kapituła złożona z reprezentantów świata nauki, profesjonalnej medycyny i biznesu wybrała zwycięzców tegorocznej edycji konkursu dla startupów Huawei Startup Challenge organizowanej pod hasłem #TechForBetterHealth.