fbpx
sobota, 20 lipca, 2024

Można? Można!

Chociaż Polska gospodarka wygląda najlepiej w zasadzie od początku transformacji, podmioty takie jak Forum Obywatelskiego Rozwoju nie ustają w pełnych troski przestrogach. Szkoda, że tej organizacji nie było kiedy w latach 1997 – 2000 rządziła koalicja AWS – UW a Leszek Balcerowicz odpowiadał za finanse publiczne. Odpowiadał tak, że w 2001 roku obie partie koalicyjne nie weszły do Sejmu, a przestrach wywoływała tzw. dziura Bauca, czyli potworna wyrwa w finansach publicznych. Bezrobocie hulało jak szalone a ludzie tracili nadzieję na lepsze czasy, co o zgrozo skończyło się powrotem postkomunistów do władzy.

Teraz kiedy wskaźniki mają się zupełnie odwrotnie zatroskane FOR biada nad polską gospodarką. Co za czasy! Dzięki działaniom PiS nasz kraj radzi sobie z niemiecką recesją, skutkami wojny handlowej i brexitu. Dotąd koronnym argumentem oponentów rządu premiera Morawieckiego były teksty w rodzaju „korzystają na światowej koniunkturze, sami nic nie umieją zrobić”. Co teraz powiedzą, jak wytłumaczą, ze Polska ma jeden z najlepszych wyników jeśli chodzi o dynamikę PKB w Unii, a na przyszły rok zaplanowano zrównoważony budżet? Coś się pewnie znajdzie, może to wynik konstelacji gwiazd albo odległości ziemi od słońca? Nie mam pojęcia. Czekam z niecierpliwością na kolejne prognozy, przecież śmiech to zdrowie, prawda? Zjednoczona Prawica pokazała, że przez dekady naszą gospodarką rządzili amatorzy, którzy przybierając piórka ekspertów po Fulbrightach, na które jeździli w czasach PRL nie mieli Polakom nic do zaoferowania. Innymi słowy: można? Można!

INNE Z TEJ KATEGORII

Dowiedz się, jak inwestują najlepsi! Zapraszamy na darmową konferencję Invest Cuffs 2024

Już 5 –6 kwietnia 2024 r. odbędzie się kolejna edycja Konferencji i Targów Invest Cuffs. Będzie to już dziesiąta odsłona wydarzenia, które corocznie przyciąga do Krakowa kilka tysięcy uczestników, mających możliwość wysłuchania wykładów prowadzonych przez niemal 200 prelegentów. Wszystkich zainteresowanych zapraszamy do udziału w tym wydarzeniu i wspólnego tworzenia historii rynku inwestycyjnego.

Zapraszamy na 22. Międzynarodową Konferencję Baltic Management Development Association

W imieniu Zarządu BMDA, Collegium Prometricum oraz naszym – jako Patrona Medialnego wydarzenia, mamy zaszczyt zaprosić do udziału w 22. Międzynarodowej Konferencji BMDA (Baltic Management Development Association) pod hasłem „Mastering the Future: AI Impact on Business Models and Practice”. Konferencja odbędzie się w Europejskim Centrum Solidarności w Gdańsku w dniach 25–26 kwietnia 2024 r.

Rola elektrowni szczytowo-pompowych w zielonej transformacji

Elektrownie szczytowo-pompowe to obecnie najbardziej dojrzała technologia magazynowania energii, charakteryzująca się niezwykle długim czasem eksploatacji. Przy rosnącym udziale źródeł wykorzystujących energię odnawialną, takich jak instalacje fotowoltaiczne, czy farmy wiatrowe, jednostki te mają coraz większe znaczenie w zielonej transformacji. W Młotach w Gminie Bystrzyca Kłodzka przygotowywany jest największy tego typu magazyn energii w Polsce.

INNE TEGO AUTORA

RAPORT: Banki centralne wobec podwyższonej inflacji

Patrząc na wskaźnik inflacji, można odnieść wrażenie, że jakaś maszyna przeniosła nas o kilka dekad do tyłu. Polski odczyt dynamiki cen jest najwyższy od 20 lat, inflacja konsumencka w Stanach Zjednoczonych osiągnęła poziom niewidziany tam od ponad trzech dekad. Podobnie jest w strefie euro. Niemcy mają inflację porównywalną z tą z początku lat 90. Dziennikarze pytają ekonomistów i polityków, kiedy ceny wyhamują i wszystko wróci do normy.
11 MIN CZYTANIA

DEBATA WIDEO: Skąd ta inflacja? Odpowiadają Kluza, Liberadzki, Sokal

Nie wiesz, skąd ta inflacja? Obejrzyj naszą debatę z udziałem wybitnych ekspertów. Wiele pytań i równie dużo trafnych odpowiedzi!

Prof. Dariusz Gątarek: „Przyczyn inflacji szukałbym poza Polską” [WYWIAD]

O bieżącej sytuacji gospodarczej w Polsce rozmawiamy z prof. Dariuszem Gątarkiem, światowej renomy ekonomistą zajmującym się tematyką zarządzania ryzykiem i wyceną pochodnych instrumentów finansowych. Byłym doradcą prezesa NBP Sławomira Skrzypka.
5 MIN CZYTANIA