fbpx
piątek, 8 grudnia, 2023

Można? Można!

Chociaż Polska gospodarka wygląda najlepiej w zasadzie od początku transformacji, podmioty takie jak Forum Obywatelskiego Rozwoju nie ustają w pełnych troski przestrogach. Szkoda, że tej organizacji nie było kiedy w latach 1997 – 2000 rządziła koalicja AWS – UW a Leszek Balcerowicz odpowiadał za finanse publiczne. Odpowiadał tak, że w 2001 roku obie partie koalicyjne nie weszły do Sejmu, a przestrach wywoływała tzw. dziura Bauca, czyli potworna wyrwa w finansach publicznych. Bezrobocie hulało jak szalone a ludzie tracili nadzieję na lepsze czasy, co o zgrozo skończyło się powrotem postkomunistów do władzy.

Teraz kiedy wskaźniki mają się zupełnie odwrotnie zatroskane FOR biada nad polską gospodarką. Co za czasy! Dzięki działaniom PiS nasz kraj radzi sobie z niemiecką recesją, skutkami wojny handlowej i brexitu. Dotąd koronnym argumentem oponentów rządu premiera Morawieckiego były teksty w rodzaju „korzystają na światowej koniunkturze, sami nic nie umieją zrobić”. Co teraz powiedzą, jak wytłumaczą, ze Polska ma jeden z najlepszych wyników jeśli chodzi o dynamikę PKB w Unii, a na przyszły rok zaplanowano zrównoważony budżet? Coś się pewnie znajdzie, może to wynik konstelacji gwiazd albo odległości ziemi od słońca? Nie mam pojęcia. Czekam z niecierpliwością na kolejne prognozy, przecież śmiech to zdrowie, prawda? Zjednoczona Prawica pokazała, że przez dekady naszą gospodarką rządzili amatorzy, którzy przybierając piórka ekspertów po Fulbrightach, na które jeździli w czasach PRL nie mieli Polakom nic do zaoferowania. Innymi słowy: można? Można!

INNE Z TEJ KATEGORII

PGE inwestuje w bezpieczeństwo Polaków

Kryzysy surowcowy wywołany agresją Rosji na Ukrainę pokazał, jak ważne jest bezpieczeństwo energetyczne i dywersyfikacja dostaw nośników energii, a także budowanie niezależności energetycznej państwa. Kryzys ten objawił nam też, jak istotną rolę dla gospodarki i każdego jej uczestnika – od wielkich firm po pojedynczego odbiorcę – ma energetyka. Dziś już wiemy, że jest to niezwykle ważny element naszego bezpieczeństwa ekonomicznego i fizycznego. O to bezpieczeństwo od lat dba PGE Polska Grupa Energetyczna.

Siatkarze na złotej ścieżce

Ten sezon dla kibiców polskiej siatkówki jest absolutnie wyjątkowy. Męska reprezentacja w znakomitym stylu wygrała Ligę Narodów i mistrzostwo Europy, a następnie bezdyskusyjnie zwyciężyła w turnieju kwalifikacyjnym do przyszłorocznych igrzysk olimpijskich. Do Paryża pojedzie również nasza żeńska reprezentacja, która w tym sezonie – podobnie jak męska – dostarczyła kibicom wiele wspaniałych wrażeń.

Rola banku rozwoju w zielonej transformacji

– W programie „Bezpieczeństwo strategiczne” Bank Gospodarstwa Krajowego wraz z innymi największymi polskimi bankami przekazał od początku 2022 r. na inwestycje związane z energetyką 130 mld zł. Ta ogromna kwota świadczy o tym, jak olbrzymie są potrzeby w tym obszarze w Polsce – przyznała podczas IX Kongresu Energetycznego DISE prezes BGK, Beata Daszyńska-Muzyczka.

INNE TEGO AUTORA

RAPORT: Banki centralne wobec podwyższonej inflacji

Patrząc na wskaźnik inflacji, można odnieść wrażenie, że jakaś maszyna przeniosła nas o kilka dekad do tyłu. Polski odczyt dynamiki cen jest najwyższy od 20 lat, inflacja konsumencka w Stanach Zjednoczonych osiągnęła poziom niewidziany tam od ponad trzech dekad. Podobnie jest w strefie euro. Niemcy mają inflację porównywalną z tą z początku lat 90. Dziennikarze pytają ekonomistów i polityków, kiedy ceny wyhamują i wszystko wróci do normy.
11 MIN CZYTANIA

DEBATA WIDEO: Skąd ta inflacja? Odpowiadają Kluza, Liberadzki, Sokal

Nie wiesz, skąd ta inflacja? Obejrzyj naszą debatę z udziałem wybitnych ekspertów. Wiele pytań i równie dużo trafnych odpowiedzi!

Prof. Dariusz Gątarek: „Przyczyn inflacji szukałbym poza Polską” [WYWIAD]

O bieżącej sytuacji gospodarczej w Polsce rozmawiamy z prof. Dariuszem Gątarkiem, światowej renomy ekonomistą zajmującym się tematyką zarządzania ryzykiem i wyceną pochodnych instrumentów finansowych. Byłym doradcą prezesa NBP Sławomira Skrzypka.
5 MIN CZYTANIA