fbpx
piątek, 19 lipca, 2024
Strona głównaFinanseMŚP mają sojusznika w bankach spółdzielczych

MŚP mają sojusznika w bankach spółdzielczych

Przypomnijmy: program pomocowy Polskiego Funduszu Rozwoju (PFR) o wartości w sumie 100 mld złotych z założenia ma trafiać do firm, które najbardziej ucierpiały na skutek kryzysu gospodarczego wywołanego przez pandemię koronawirusa. Szacuje się, że w całej Polsce jest ich 670 tysięcy.

Dlaczego banki spółdzielcze?

Dlaczego dystrybucja środków pomocowych przy pomocy banków spółdzielczych jest potrzebna, a przy tym bardzo skuteczna?

Po pierwsze: dlatego, że autentycznie zależy im na dobrej i korzystnej obopólnie współpracy z przedsiębiorcami. Od dziesiątek lat, a w przypadku niektórych z nich nawet setek lat, los tych banków jest ściśle związany nie tylko z firmami szeroko pojmowanego przemysłu rolno-spożywczego, ale także z polskimi przedsiębiorstwami, w tym rodzinnymi, rozwijającymi swoją działalność w trudnym otoczeniu dużych korporacji i w bardzo wielu rodzajach biznesu.

Banki te, jak i inne instytucje finansowe, nie funkcjonują oczywiście non-profit. To zaprzeczałoby sensowi prowadzenia działalności bankowej i w ogóle podważałoby możliwość ich istnienia , ale.. To „ale” jest tu bardzo istotne. Banki spółdzielcze nie dążą do maksymalizacji zysku za wszelką cenę, co jest domeną niektórych, innych instytucji finansowych, i co zdarza się nawet kosztem klientów. Marże i opłaty starają się kalkulować w ten sposób, że zarówno bank, jak i przedsiębiorca, byli ze współpracy zadowoleni. By nikt nie czuł się na pozycji słabszej, czy co gorsza – przegranej. Jest to ważne szczególnie teraz, w dobie hamowania gospodarki i ogromnych trudności, które przechodzi wiele firm. W sytuacji ograniczeń i kryzysu będącego pochodną klęski epidemiologicznej, banki spółdzielcze wykorzystują wszelkie środki, by pomóc przedsiębiorcom:

– Jest to zgodne z naszą misją – przyznaje Mirosław Skiba, prezes SGB-Banku, zrzeszającego 192 banki spółdzielcze rozsiane na terenie całego kraju. – Jesteśmy partnerem lokalnych przedsiębiorców, a wsparcie lokalnych partnerów to jedno z naszych podstawowych zadań. Bez niego wiele firm miałoby problemy, by utrzymać swoją aktywność na rynku i ochronić stanowiska pracy. Nie jest to jedyna pomoc, której sektor bankowości spółdzielczej udziela lokalnemu biznesowi. W ramach tarczy antykryzysowej ułatwiamy przedsiębiorcom rozliczenia kredytowe, przesuwamy terminy płatności zobowiązań i wspieramy ich płynność finansową – dodaje.

Lokalne społeczności nie bez pomocy

Po trzecie: system bankowości spółdzielczej nie tylko dysponuje największą i równomiernie rozwiniętą siecią fizycznych placówek w Polsce (ok. 3,2 tys.), ale ma też skutecznie działające kanały bankowości internetowej i mobilnej. Dla zapewnienia dostępności pomocy dla firm w każdym zakątku kraju, do programu przyłączyły się banki obu zrzeszeń: zarówno Zrzeszenia SGB, jak i Zrzeszenia BPS. Wnioski o przyznanie wsparcia przedsiębiorcy składają w systemach bankowości internetowej. Do 9 tysięcy przedsiębiorców będących klientami banków spółdzielczych trafiło dotychczas blisko 1,5 mld złotych, a kolejne firmy złożyły wnioski.

– Udział w programie Tarcza Finansowa PFR to kolejny element działań pomocowych oferowanych przez banki spółdzielcze. Wśród naszych klientów dominują mikro-, małe i średnie przedsiębiorstwa. Są to lokalne biznesy, które decydują o rozwoju mniejszych miejscowości i obszarów wiejskich, a tym samym o życiu lokalnych społeczności. Wsparcie dla klientów, którzy stracili przychody na skutek zamrożenia gospodarki, to jeden z priorytetów Banków Spółdzielczych. – mówi Artur Adamczyk, Prezes Banku BPS S.A. – W tym celu uruchomiliśmy też specjalny serwis internetowy dedykowany klientom. W jednym miejscu znajdą oni informacje na temat działań pomocowych oferowanych przez banki spółdzielcze i instytucje państwowe. Pracownicy banków spółdzielczych wszystkim zainteresowanym wyjaśniają, z jakich mechanizmów pomocowych warto w danym przypadku skorzystać – informuje.

Pracownicy przeszkoleni i pomocni

Oba zrzeszenia banków spółdzielczych przeszkoliły personel banków w zakresie wdrożenia Tarczy Finansowej PFR, w formule internetowych webinariów. Doradcy klientów, wspierani przez pracowników infolinii, pomagają na bieżąco przedsiębiorcom w poprawnym wypełnianiu często sprawiających trudności wniosków.

Informacje na temat przyjmowania wniosków o subwencję w programie Tarcza Finansowa PFR przedsiębiorcy współpracujący z bankami spółdzielczymi mogą znaleźć na stronach:

https://www.sgb.pl/pomoc-dla-firm-tarcza-finansowa-pfr/
oraz
http://www.grupabps.pl/wsparcie-dla-klientow

W obu serwisach dostępne są też kalkulatory, za pomocą których przedsiębiorcy ubiegający się o wsparcie w ramach Tarczy Finansowej PFR mogą wyliczyć maksymalną dla siebie wysokość subwencji.

Należy żywić nadzieję, że przy wsparciu banków spółdzielczych zarówno przedsiębiorcy, jak i same banki, przejdą suchą nogą przez kryzys. Ta nadzieja ma swoje racjonalne podstawy oparte także na fakcie, że naprawdę dobrze poradziły sobie z pamiętnym kryzysem w latach 2006–2008.

Robert Azembski
Robert Azembski
Dziennikarz z ponad 30-letnim doświadczeniem; pracował m.in. w „Rzeczpospolitej”, „Wprost” , „Gazecie Bankowej” oraz wielu innych tytułach prasowych i internetowych traktujących o gospodarce, finansach i ekonomii. Chociaż specjalizuje się w finansach, w tym w bankowości, ubezpieczeniach i rynku inwestycyjnym, nieobce są mu problemy przedsiębiorców, przede wszystkim z sektora MŚP. Na łamach magazynu „Forum Polskiej Gospodarki” oraz serwisu FPG24.PL najwięcej miejsca poświęca szeroko pojętej tematyce przedsiębiorczości. W swoich analizach, raportach i recenzjach odnosi się też do zagadnień szerszych – ekonomicznych i gospodarczych uwarunkowań działalności firm.

INNE Z TEJ KATEGORII

Rosną wynagrodzenia, ale i długi. Na ich spłatę trzeba pracować prawie cztery miesiące

Przeciętna pensja wzrosła o 11,3 proc. w ciągu roku i wynosi 5968 zł netto – wynika z danych GUS za kwiecień 2024 roku. To dobre informacje, ale niestety tracą na optymizmie w zestawieniu z zadłużeniem konsumentów, które również rośnie. Średni dług osoby wpisanej do Krajowego Rejestru Długów Biura Informacji Gospodarczej wynosi obecnie 21 940 zł, a więc o 13,9 proc. więcej niż jeszcze rok temu.
5 MIN CZYTANIA

Klauzule abuzywne w umowach z przedsiębiorcami? Dobra wiadomość dla jednoosobowych działalności gospodarczych

Konsumencka ochrona przedsiębiorców to temat, który zyskuje na znaczeniu w kontekście zmian legislacyjnych oraz rozwoju praktyk handlowych. Tradycyjnie, ochrona konsumentów dotyczyła jedynie osób fizycznych uczestniczących w obrocie prawnym w sposób niezwiązany bezpośrednio z ich działalnością gospodarczą. W ostatnich latach obserwuje się jednak tendencję do rozszerzania przepisów ochronnych również na przedsiębiorców – szczególnie tych niezrzeszonych w ramach rozbudowanych struktur spółkowych, którzy często znajdują się w gorszej pozycji negocjacyjnej w relacjach z większymi i wyspecjalizowanymi podmiotami.
5 MIN CZYTANIA

Ceny nadal rosną, chociaż wolniej niż rok temu. Sprawdź, co znajduje się w czołówce drożyzny

Dynamika jednocyfrowego wzrostu cen hamuje kolejny miesiąc z rzędu. W marcu codzienne zakupy w sklepach zdrożały o 2,1 proc. rdr. Tym razem na 17 analizowanych kategorii już tylko jedna zaliczyła dwucyfrową podwyżkę. Poza tym 7 grup towarów wykazało jednocyfrowy wzrost i aż 9 segmentów było na minusie.
3 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Jak ożywić martwy parkiet nad Wisłą?

Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie nie służy tak naprawdę ani inwestycjom indywidulanym, ani małym i średniej wielkości firmom. Tym pierwszym w założeniu miała dawać okazje do zysków, dla tych drugich zaś być miejscem pozyskiwania kapitału na rozwój. Tymczasem uciekają z niej zarówni mali, jak duzi.
4 MIN CZYTANIA

Jesteś „pod wpływem”? Nie ruszysz autem

Amerykańska Krajowa Administracja ds. Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego (NHTSA) chce wykonać zalecenie Kongresu, by wszystkie nowe auta miały zainstalowaną technologię uniemożliwiającą prowadzenie pod wpływem alkoholu.
< 1 MIN CZYTANIA

Obojętnie, co zrobimy, klimat i tak będzie się zmieniał

Nawet zupełne zaprzestanie emisji CO2 pochodzącego z przemysłu nie wpłynie na zatrzymanie zmian klimatu na Ziemi – przekonuje w zamieszczonym we „Wprost” artykule pt. „Klimat a Człowiek” prof. dr hab. inż. Piotr Wolański, przewodniczący Komitetu Badań Kosmicznych i Satelitarnych PAN.
4 MIN CZYTANIA