fbpx
niedziela, 25 lutego, 2024
Strona głównaFinanseMŚP mają sojusznika w bankach spółdzielczych

MŚP mają sojusznika w bankach spółdzielczych

Przypomnijmy: program pomocowy Polskiego Funduszu Rozwoju (PFR) o wartości w sumie 100 mld złotych z założenia ma trafiać do firm, które najbardziej ucierpiały na skutek kryzysu gospodarczego wywołanego przez pandemię koronawirusa. Szacuje się, że w całej Polsce jest ich 670 tysięcy.

Dlaczego banki spółdzielcze?

Dlaczego dystrybucja środków pomocowych przy pomocy banków spółdzielczych jest potrzebna, a przy tym bardzo skuteczna?

Po pierwsze: dlatego, że autentycznie zależy im na dobrej i korzystnej obopólnie współpracy z przedsiębiorcami. Od dziesiątek lat, a w przypadku niektórych z nich nawet setek lat, los tych banków jest ściśle związany nie tylko z firmami szeroko pojmowanego przemysłu rolno-spożywczego, ale także z polskimi przedsiębiorstwami, w tym rodzinnymi, rozwijającymi swoją działalność w trudnym otoczeniu dużych korporacji i w bardzo wielu rodzajach biznesu.

Banki te, jak i inne instytucje finansowe, nie funkcjonują oczywiście non-profit. To zaprzeczałoby sensowi prowadzenia działalności bankowej i w ogóle podważałoby możliwość ich istnienia , ale.. To „ale” jest tu bardzo istotne. Banki spółdzielcze nie dążą do maksymalizacji zysku za wszelką cenę, co jest domeną niektórych, innych instytucji finansowych, i co zdarza się nawet kosztem klientów. Marże i opłaty starają się kalkulować w ten sposób, że zarówno bank, jak i przedsiębiorca, byli ze współpracy zadowoleni. By nikt nie czuł się na pozycji słabszej, czy co gorsza – przegranej. Jest to ważne szczególnie teraz, w dobie hamowania gospodarki i ogromnych trudności, które przechodzi wiele firm. W sytuacji ograniczeń i kryzysu będącego pochodną klęski epidemiologicznej, banki spółdzielcze wykorzystują wszelkie środki, by pomóc przedsiębiorcom:

– Jest to zgodne z naszą misją – przyznaje Mirosław Skiba, prezes SGB-Banku, zrzeszającego 192 banki spółdzielcze rozsiane na terenie całego kraju. – Jesteśmy partnerem lokalnych przedsiębiorców, a wsparcie lokalnych partnerów to jedno z naszych podstawowych zadań. Bez niego wiele firm miałoby problemy, by utrzymać swoją aktywność na rynku i ochronić stanowiska pracy. Nie jest to jedyna pomoc, której sektor bankowości spółdzielczej udziela lokalnemu biznesowi. W ramach tarczy antykryzysowej ułatwiamy przedsiębiorcom rozliczenia kredytowe, przesuwamy terminy płatności zobowiązań i wspieramy ich płynność finansową – dodaje.

Lokalne społeczności nie bez pomocy

Po trzecie: system bankowości spółdzielczej nie tylko dysponuje największą i równomiernie rozwiniętą siecią fizycznych placówek w Polsce (ok. 3,2 tys.), ale ma też skutecznie działające kanały bankowości internetowej i mobilnej. Dla zapewnienia dostępności pomocy dla firm w każdym zakątku kraju, do programu przyłączyły się banki obu zrzeszeń: zarówno Zrzeszenia SGB, jak i Zrzeszenia BPS. Wnioski o przyznanie wsparcia przedsiębiorcy składają w systemach bankowości internetowej. Do 9 tysięcy przedsiębiorców będących klientami banków spółdzielczych trafiło dotychczas blisko 1,5 mld złotych, a kolejne firmy złożyły wnioski.

– Udział w programie Tarcza Finansowa PFR to kolejny element działań pomocowych oferowanych przez banki spółdzielcze. Wśród naszych klientów dominują mikro-, małe i średnie przedsiębiorstwa. Są to lokalne biznesy, które decydują o rozwoju mniejszych miejscowości i obszarów wiejskich, a tym samym o życiu lokalnych społeczności. Wsparcie dla klientów, którzy stracili przychody na skutek zamrożenia gospodarki, to jeden z priorytetów Banków Spółdzielczych. – mówi Artur Adamczyk, Prezes Banku BPS S.A. – W tym celu uruchomiliśmy też specjalny serwis internetowy dedykowany klientom. W jednym miejscu znajdą oni informacje na temat działań pomocowych oferowanych przez banki spółdzielcze i instytucje państwowe. Pracownicy banków spółdzielczych wszystkim zainteresowanym wyjaśniają, z jakich mechanizmów pomocowych warto w danym przypadku skorzystać – informuje.

Pracownicy przeszkoleni i pomocni

Oba zrzeszenia banków spółdzielczych przeszkoliły personel banków w zakresie wdrożenia Tarczy Finansowej PFR, w formule internetowych webinariów. Doradcy klientów, wspierani przez pracowników infolinii, pomagają na bieżąco przedsiębiorcom w poprawnym wypełnianiu często sprawiających trudności wniosków.

Informacje na temat przyjmowania wniosków o subwencję w programie Tarcza Finansowa PFR przedsiębiorcy współpracujący z bankami spółdzielczymi mogą znaleźć na stronach:

https://www.sgb.pl/pomoc-dla-firm-tarcza-finansowa-pfr/
oraz
http://www.grupabps.pl/wsparcie-dla-klientow

W obu serwisach dostępne są też kalkulatory, za pomocą których przedsiębiorcy ubiegający się o wsparcie w ramach Tarczy Finansowej PFR mogą wyliczyć maksymalną dla siebie wysokość subwencji.

Należy żywić nadzieję, że przy wsparciu banków spółdzielczych zarówno przedsiębiorcy, jak i same banki, przejdą suchą nogą przez kryzys. Ta nadzieja ma swoje racjonalne podstawy oparte także na fakcie, że naprawdę dobrze poradziły sobie z pamiętnym kryzysem w latach 2006–2008.

Robert Azembski
Robert Azembski
Dziennikarz z ponad 30-letnim doświadczeniem; pracował m.in. w „Rzeczpospolitej”, „Wprost” , „Gazecie Bankowej” oraz wielu innych tytułach prasowych i internetowych traktujących o gospodarce, finansach i ekonomii. Chociaż specjalizuje się w finansach, w tym w bankowości, ubezpieczeniach i rynku inwestycyjnym, nieobce są mu problemy przedsiębiorców, przede wszystkim z sektora MŚP. Na łamach magazynu „Forum Polskiej Gospodarki” oraz serwisu FPG24.PL najwięcej miejsca poświęca szeroko pojętej tematyce przedsiębiorczości. W swoich analizach, raportach i recenzjach odnosi się też do zagadnień szerszych – ekonomicznych i gospodarczych uwarunkowań działalności firm.

INNE Z TEJ KATEGORII

UOKiK przygląda się praktykom banków w sprawie oszustw

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów zakwestionował praktyki kolejnych kilku banków dotyczące postępowania w przypadku nieautoryzowanych transakcji.
2 MIN CZYTANIA

Dofinansowanie z ZUS dla przedsiębiorców. Tylko miesiąc na składanie wniosków

Zakład Ubezpieczeń Społecznych ogłosił konkurs dla przedsiębiorców, który pozwoli na dofinansowanie m.in. zakupu różnych maszyn i urządzeń poprawiających warunki bezpieczeństwa i higieny pracy osób zatrudnionych w firmie.
3 MIN CZYTANIA

Urban Land Institute: inwestorzy rynku nieruchomości nie uciekną od ESG

Zaskakujący raport mówiący o potrzebie uwzględniania w działalności już w tym roku tzw. komponentu ESG przedstawiły Urban Land Institute i firma doradcza Ferguson Partners.
5 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Ukraiński cement wjeżdża do Polski po bardzo „korzystnych” cenach

Nie tylko zboże oraz inne towary i produkty rolne po niskich cenach, o charakterze dumpingowym, są eksportowane z Ukrainy do Polski. Zalewa nas również ukraiński cement.
3 MIN CZYTANIA

Rząd Tuska wygasi program lokalnych inwestycji?

Rządowy Program Inwestycji Strategicznych najprawdopodobniej nie będzie kontynuowany. Szkoda, bo stracą na tym samorządy lokalne oraz firmy, które wykonywały zlecone przez nie prace.
3 MIN CZYTANIA

Jak miejsce może sprzyjać przedsiębiorczości?

Okazuje się, że ze stanów amerykańskich to Floryda jest najbardziej przedsiębiorczym stanem. W ogólnokrajowym badaniu wzięto pod uwagę odsetek start-upów wciąż działających po roku, liczbę małych firm na sto tys. mieszkańców i nowo otwieranych działalności gospodarczych.
3 MIN CZYTANIA