fbpx
sobota, 25 maja, 2024
Strona głównaEnergetykaMŚP nie korzystają z OZE. Dla nich jest za drogo

MŚP nie korzystają z OZE. Dla nich jest za drogo

„Zielona droga” jest za kosztowna dla MŚP. 87 procent mniejszych firm rezygnuje z OZE z powodu bariery finansowej, jaką stanowi taka inwestycja.

Wielu przedsiębiorców chce instalować u siebie energooszczędne i ekologiczne rozwiązania, ale pomoc państwa w tym zakresie jest zdecydowanie niewystarczająca. Co także jest naturalne, wraz ze wzrostem wielkości przedsiębiorstwa, inwestycja na rzecz oszczędnego produkowania energii staje się coraz mniejszym problemem – wynika z najnowszego raportu EFL „Zielona energia w MŚP. Pod lupą”.

Tylko 30 procent firm

Przypomnijmy, że ubiegłorocznego badania IBRiS, przeprowadzonego na zlecenie BOŚ Banku wynika, że ciągu ostatnich trzech lat 70 procent firm z sektora MŚP zainwestowało w co najmniej jedno przedsięwzięcie proekologiczne. Te inwestycje były bardziej motywowane chęcią obniżenia kosztów, niż samą świadomością ekologiczną. Nie trzeba przecież tworzyć ekoideologii wokół tego tematu, by przedsiębiorcy zorientowali się, że w wielu przypadkach im się to po prostu opłaca.

Do niedawna jeszcze było to niemożliwe, ale w świetle ostatniej nowelizacji ustawy o OZE, także małe i średnie przedsiębiorstwa mogą być prosumentami energii elektrycznej. W okresie sezonowej nadprodukcji energii elektrycznej np. z fotowoltaiki, jest możliwość oddawania jej nadwyżek do sieci przesyłowej i odbierania ich w momencie, gdy własna produkcja będzie na niższym poziomie. To pozwala nie tylko obniżyć koszty ponoszone w związku z koniecznością pozyskiwania energii elektrycznej, ale także – tak jak to robią osoby prywatne – bilansować opłaty za prąd w rocznym cyklu rozliczenia.

Z tegorocznego raportu PARP dotyczącego proekologicznych działania małych i średnich przedsiębiorstw wynika jednak, że innowacyjną aktywność w „zielonej” sferze deklaruje na razie tylko 30 procent firm. Potwierdza to niestety pesymistyczną konkluzję płynącą z raportu Europejskiego Funduszu Leasingowego (EFL), że problemem podstawowym jest tu oczywiście brak środków finansowych na ekoinwestycje w firmach.

Przedsiębiorcy sygnalizują, że do podjęcia takich inwestycji skłoniłaby nawet niewielka ulga podatkowa, czy inna pomoc finansowa ze strony państwa lub dedykowanego takiej pomocy podmiotu publicznego.

Potrzebne duże programy wsparcia

PolSEFF2 2020 był drugą edycją Programu Finansowania Energii Zrównoważonej w Polsce, skierowanego do MŚP zatrudniających do 250 pracowników i mających roczne obroty na poziomie nie przekraczającym 50 mln euro. Linia kredytowa w wysokości 200 mln euro była częścią projektu EBOiR, realizowanego pod nazwą „Polish Carbon Development for Small and Medium Enterprises”. Wspierała ona Ministerstwo Klimatu i Środowiska w rozwoju rozwiązań zapewniających dodatkowe finansowanie w polskich MŚP efektywności energetycznej i inwestycje w energię odnawialną.

Po zakwalifikowaniu projektów do PolSEFF2 firmy mogły wnioskować o dofinansowanie w bankach uczestniczących w programie, niestety finansowanie głównie w postaci kredytów Po zakończeniu inwestycji przedsiębiorca otrzymywał jednak bezzwrotną dotację w wysokości 10 procent uzyskanego kredytu, pochodzącą ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW). W przypadku sfinansowania fotowoltaiki w firmie, wymierna i ostateczna oszczędność na energii może sięgać nawet 20 procent rocznie.
Niestety, jak się dowiedzieliśmy, pieniądze z tego programu zostały już dawno wyczerpane.

Niewątpliwie potrzebny byłby nowy, publiczny program wsparcia MŚP przy instalowaniu urządzeń OZE. Jednak w większym stopniu dotacyjny, nie kredytowy oraz skalowany na miarę takich programów prosumenckich jak Mój Prąd, czy Energia Plus.

Robert Azembski
Robert Azembski
Dziennikarz z ponad 30-letnim doświadczeniem; pracował m.in. w „Rzeczpospolitej”, „Wprost” , „Gazecie Bankowej” oraz wielu innych tytułach prasowych i internetowych traktujących o gospodarce, finansach i ekonomii. Chociaż specjalizuje się w finansach, w tym w bankowości, ubezpieczeniach i rynku inwestycyjnym, nieobce są mu problemy przedsiębiorców, przede wszystkim z sektora MŚP. Na łamach magazynu „Forum Polskiej Gospodarki” oraz serwisu FPG24.PL najwięcej miejsca poświęca szeroko pojętej tematyce przedsiębiorczości. W swoich analizach, raportach i recenzjach odnosi się też do zagadnień szerszych – ekonomicznych i gospodarczych uwarunkowań działalności firm.

INNE Z TEJ KATEGORII

Ekonomiczne i społeczne skutki polityki klimatycznej w Niemczech

W ostatnich latach ceny energii elektrycznej, ogrzewania i żywności w Niemczech znacznie wzrosły. Najpierw kryzys związany z koronawirusem zakłócił łańcuchy dostaw, następnie wojna na Ukrainie doprowadziła do kryzysu energetycznego. Natomiast to coraz drastyczniejsze środki podejmowane przez niemiecki rząd w celu „ochrony klimatu” są obecnie głównym czynnikiem wzrostu cen.
4 MIN CZYTANIA

Mieszkańcy niemieckich miast żegnają się z gazem ziemnym

Największe niemieckie miasta muszą do 2026 r. przedstawić nowy plan ogrzewania budynków. Gaz ziemny, uważany w Niemczech za „szkodliwy dla planety”, będzie musiał ustąpić miejsca energii geotermalnej lub pompom ciepła.
4 MIN CZYTANIA

Amerykańskie wsparcie dla budowy SMR-ów w Polsce

Czyste, niedrogie i bezpieczne źródła energii jądrowej, tj. małe reaktory modułowe (SMR) w technologii BWRX-300, staną się niebawem jednym z filarów bezpieczeństwa i rozwoju Polski – przekonywali podczas wspólnej konferencji Atlantic Council, Orlen Synthos Green Energy oraz Nuclear Energy Institute przedstawiciele administracji rządowej oraz dyplomacji USA.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Jak ożywić martwy parkiet nad Wisłą?

Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie nie służy tak naprawdę ani inwestycjom indywidulanym, ani małym i średniej wielkości firmom. Tym pierwszym w założeniu miała dawać okazje do zysków, dla tych drugich zaś być miejscem pozyskiwania kapitału na rozwój. Tymczasem uciekają z niej zarówni mali, jak duzi.
4 MIN CZYTANIA

Jesteś „pod wpływem”? Nie ruszysz autem

Amerykańska Krajowa Administracja ds. Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego (NHTSA) chce wykonać zalecenie Kongresu, by wszystkie nowe auta miały zainstalowaną technologię uniemożliwiającą prowadzenie pod wpływem alkoholu.
< 1 MIN CZYTANIA

Obojętnie, co zrobimy, klimat i tak będzie się zmieniał

Nawet zupełne zaprzestanie emisji CO2 pochodzącego z przemysłu nie wpłynie na zatrzymanie zmian klimatu na Ziemi – przekonuje w zamieszczonym we „Wprost” artykule pt. „Klimat a Człowiek” prof. dr hab. inż. Piotr Wolański, przewodniczący Komitetu Badań Kosmicznych i Satelitarnych PAN.
4 MIN CZYTANIA