fbpx
czwartek, 25 kwietnia, 2024
Strona głównaBiznesMŚP: przedsiębiorców czeka trudny rok

MŚP: przedsiębiorców czeka trudny rok

Zakłócenia w łańcuchach dostaw, wysoka inflacja oraz rosnące ceny nośników energii uderzyły mocno w małych i średniej wielkości przedsiębiorców. W tym roku będą jeszcze bardziej niż w zeszłym zmagać się z płynnością. Niewykluczone, że przyjdzie im działać w warunkach nieznanych, czyli w stagflacji.

Wyniki badania AIM przeprowadzonego wśród 664 producentów pokazują skalę problemów, z jakimi zmagają się małe i średnie firmy. Są to – przede wszystkim – tzw. inflacja kosztów oraz nowe zakłócenia w łańcuchach dostaw. Niemal wszyscy producenci dóbr konsumpcyjnych, którzy wypełnili ankietę, napisali o pojawieniu się w 2022 r. niezaplanowanych kosztów, które przełożyły się także na produkcję realizowaną już w roku 2023, ale też na planowane, tegoroczne inwestycje.

Nie tylko koszty energii

Ponad połowa badanych przedsiębiorców przyznała, że koszty energii, które musieli ponieść, wzrosły o co najmniej 30 proc., a dla jednej czwartej ich wzrost wyniósł 60 proc. lub więcej. Również i inne koszty w ubiegłym roku były wyższe niż w 2021 r. – na przykład dla jednej trzeciej przedsiębiorców ceny używanych przez nich opakowań wzrosły o 30 proc. i więcej. Wszystkie podwyższone koszty musiały odbić się oczywiście na końcowych cenach produktów.

– Badanie wykazało, że obciążenia firm wykraczają poza energię, że poważne wyzwanie stanowi również wzrost kosztów surowców, opakowań, transportu i logistyki – komentuje Michelle Gibbons, dyrektor generalna AIM.

Również trzy czwarte przedsiębiorców doświadczyło w zeszłym roku niespodziewanych zdarzeń związanych z dostawami towarów i surowców. Przedsiębiorcy zapowiadają, że jeśli nie znajdą sposobu na rozłożenie ciężaru kosztów to planują dalsze ograniczenie produkcji oraz redukcję zatrudnienia.

Będzie więcej długów

Również Krajowy Rejestr Długów ostrzega przedsiębiorców przed trudnym rokiem. W opinii ekspertów KRD małe i średniej wielkości firmy będą zmagać się przede wszystkim z utrzymaniem płynności. Przybywać będzie dłużników i długów oraz zwiększy się liczba niewypłacalności.

Będą i pozytywne strony takiej sytuacji – spodziewać się należy wzrostu e-handlu i szerszego niż dotąd wykorzystywania przez przedsiębiorców tzw. otwartej bankowości.

Działalność w warunkach stagflacji?

Zdaniem Tomasza Pruska, eksperta gospodarczego, mniejszym przedsiębiorcom przyjdzie działać w wyjątkowo trudnych, bo dla wielu nieznanych warunkach gospodarczych, czyli w miksie niskiego wzrostu gospodarczego i wysokiej inflacji.

– Wiele mechanizmów obronnych przed kryzysem może nie pasować do nowej rzeczywistości. Otwarte pozostaje również pytanie jak długo będziemy doświadczać stagflacji – napisał Tomasz Prusek w swoim felietonie dla Interii.

To jakie scenariusze się ostatecznie zrealizują i ilu firmom uda się przetrwać ten rok nie zależy wyłącznie od zewnętrznych okoliczności typu wojna, ale także od sposobu traktowania przedsiębiorców przez rząd.

Robert Azembski
Robert Azembski
Dziennikarz z ponad 30-letnim doświadczeniem; pracował m.in. w „Rzeczpospolitej”, „Wprost” , „Gazecie Bankowej” oraz wielu innych tytułach prasowych i internetowych traktujących o gospodarce, finansach i ekonomii. Chociaż specjalizuje się w finansach, w tym w bankowości, ubezpieczeniach i rynku inwestycyjnym, nieobce są mu problemy przedsiębiorców, przede wszystkim z sektora MŚP. Na łamach magazynu „Forum Polskiej Gospodarki” oraz serwisu FPG24.PL najwięcej miejsca poświęca szeroko pojętej tematyce przedsiębiorczości. W swoich analizach, raportach i recenzjach odnosi się też do zagadnień szerszych – ekonomicznych i gospodarczych uwarunkowań działalności firm.

INNE Z TEJ KATEGORII

„Drapieżne koty” z Polski sprawdziły się na polu walki. Ukraińcy zwiększają zamówienia

Polskie wozy bojowe Oncilla, wyprodukowane przez firmę Mista ze Stalowej Woli, doskonale sprawdziły się na polu walki. Na froncie walczy już setka transporterów. Ukraińska armia zamówiła kolejną partię „drapieżnych kotów”.
2 MIN CZYTANIA

Polski drób niedługo znajdzie się na azjatyckich stołach

– Produkujemy rocznie trzy miliony ton mięsa drobiowego. To najwięcej w UE – zaznacza Dariusz Goszczyński, prezes zarządu Krajowej Rady Drobiarstwa – Izba Gospodarcza (KRD-IG). Według niego, wysoka jakość rodzimego drobiu predestynuje go do sprzedaży nawet na tak wymagających rynkach jak Japonia czy Hongkong.
4 MIN CZYTANIA

Rosnące koszty działalności największym problemem mikroprzedsiębiorstw i małych firm

Ogólnie rosnące koszty prowadzenia działalności gospodarczej otwierają ranking obecnych obaw mikroprzedsiębiorstw i małych firm. Nieznacznie mniej wskazań dotyczy problemu nierzetelnych kontrahentów
4 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Jak ożywić martwy parkiet nad Wisłą?

Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie nie służy tak naprawdę ani inwestycjom indywidulanym, ani małym i średniej wielkości firmom. Tym pierwszym w założeniu miała dawać okazje do zysków, dla tych drugich zaś być miejscem pozyskiwania kapitału na rozwój. Tymczasem uciekają z niej zarówni mali, jak duzi.
4 MIN CZYTANIA

Jesteś „pod wpływem”? Nie ruszysz autem

Amerykańska Krajowa Administracja ds. Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego (NHTSA) chce wykonać zalecenie Kongresu, by wszystkie nowe auta miały zainstalowaną technologię uniemożliwiającą prowadzenie pod wpływem alkoholu.
< 1 MIN CZYTANIA

Obojętnie, co zrobimy, klimat i tak będzie się zmieniał

Nawet zupełne zaprzestanie emisji CO2 pochodzącego z przemysłu nie wpłynie na zatrzymanie zmian klimatu na Ziemi – przekonuje w zamieszczonym we „Wprost” artykule pt. „Klimat a Człowiek” prof. dr hab. inż. Piotr Wolański, przewodniczący Komitetu Badań Kosmicznych i Satelitarnych PAN.
4 MIN CZYTANIA