fbpx
piątek, 1 marca, 2024
Strona głównaKrajMŚP trzonem polskiej gospodarki?

MŚP trzonem polskiej gospodarki?

Co prawda małe i średnie przedsiębiorstwa przynoszą polskiej gospodarce niemal co drugą złotówkę generując 49,6 proc. PKB, ale w największym stopniu jest to zasługa mikroprzedsiębiorstw, a nie firm małych i średniej wielkości. Jest jeszcze jedna rzecz, która może decydować o tym, że sytuacja tego sektora nie jest tak różowa, jak niektórzy chcieliby ją malować.

W zależności od tego, kto i jak interpretuje statystyki, również i tu szklanka jest albo do połowy pełna, albo do połowy pusta. Pomyślmy chwilę: skoro do mikrofirm, które mają tak znaczący wkład w PKB, zalicza się również tzw. jednoosobowe działalności gospodarcze (tych jest najwięcej), a gros z nich to tak naprawdę pracownicy odsunięci od etatów, to czy można mówić o sukcesie małych przedsiębiorców i przedsiębiorczości? Raczej wątpliwe.

Na dodatek najliczniejszą grupę MŚP stanowią firmy z sektora usług (53 proc.) i handlu (21,6 proc). Dopiero co dziesiąte przedsiębiorstwo działa na rzecz rozwoju przemysłu coś produkując.

Pracują w mikroprzedsiębiorstwach

Przedsiębiorcy sektora MŚP zatrudniali w 2020 r. (według ostatniego raportu PARP) ok. 6,8 mln osób, czyli 67,8 proc. ogólnej liczby pracujących w sektorze przedsiębiorstw. I znowu na pozór wygląda to dobrze. Jeśli pominiemy fakt, że najwięcej osób pracowało w mikroprzedsiębiorstwach (blisko 4,2 mln ludzi – 41,8 proc. ogólnej liczby pracujących w całym sektorze przedsiębiorstw), znacznie mniej w firmach średniej wielkości (ok. 1,5 mln osób) a najmniej w małych (około miliona). To zaś oznacza, że imponujące na pozór statystyki dotyczące – jakby niektórzy chcieli to odmalować – prężnie rozwijającego się sektora MŚP „nabijają” przede wszystkim samozatrudnieni.

Udział w PKB spadał

Udało się nam, nie bez trudu, odnaleźć informację w jednej ze starszych prac naukowych, że jeszcze w 2001 r. udział firm sektora MŚP w powstawaniu Produktu Krajowego Brutto wynosił około 56 proc. Niestety informacja ta nie ma przypisanego źródła, więc podajemy ją jako mocno przybliżoną. 2002 r. okazał się być pod interesującym nas względem nie do odnalezienia.

W źródłach (raport PARP o stanie sektora małych i średnich przedsiębiorstw z 2009 r., s. 25), można natknąć się na dane o udziale MAP (jak wówczas nazywano MŚP) w tworzeniu PKB w latach 2003-2007. Wynosił on odpowiednio: 47,9 proc, 47,6 proc., 47,5 proc., 47 proc. i 47,4 proc. Powoli więc, ale jednak – z roku na rok malał.

A po pandemii?

W okresie (2008 vs 2019) liczba aktywnych mikrofirm wzrosła o 22,7 proc., dużych o 14,7 proc., ale spadła już podmiotów średnich (o 10,2 proc.) i małych (o 8,8 proc.)

Idźmy więc dalej: według raportu opracowanego przez PARP z kolei w 2020 r., sektor małych i średnich przedsiębiorstw odpowiadał za 49,1 proc. PKB (gdzie do MŚP tradycyjnie już włączono mikrofirmy). Mikroprzedsiębiorstwa tworzyły PKB w 30,3 proc., małe – w zaledwie 8,1 proc., a średniej wielkości – tylko w 10,7 proc.

Ale i ta statystyka może być już nieaktualna. Wynika to z prostego faktu, że rzeczonej analizy umieszczonej w raporcie PARP datowanym na 2020 r., posłużono się danymi za rok… 2017. A więc jeszcze sprzed tzw. pandemii, która wykosiła gros małych i średnich firm z rynku.

Na nowe dane można więc oczekiwać z dającymi się uzasadnić obawami co do obecnej kondycji i znaczenia MŚP w polskiej gospodarce.

Robert Azembski
Robert Azembski
Dziennikarz z ponad 30-letnim doświadczeniem; pracował m.in. w „Rzeczpospolitej”, „Wprost” , „Gazecie Bankowej” oraz wielu innych tytułach prasowych i internetowych traktujących o gospodarce, finansach i ekonomii. Chociaż specjalizuje się w finansach, w tym w bankowości, ubezpieczeniach i rynku inwestycyjnym, nieobce są mu problemy przedsiębiorców, przede wszystkim z sektora MŚP. Na łamach magazynu „Forum Polskiej Gospodarki” oraz serwisu FPG24.PL najwięcej miejsca poświęca szeroko pojętej tematyce przedsiębiorczości. W swoich analizach, raportach i recenzjach odnosi się też do zagadnień szerszych – ekonomicznych i gospodarczych uwarunkowań działalności firm.

INNE Z TEJ KATEGORII

Polityka klimatyczna nas zniszczy

Politycy Konfederacji wyrazili stanowczy sprzeciw wobec polityki klimatycznej Unii Europejskiej, która stanowi zagrożenie dla suwerenności i dobrobytu Polski.
< 1 MIN CZYTANIA

Polskę czeka ożywienie na rynku pracy?

W 2024 roku pracodawcy w Polsce mają zamiar mocno podnosić wynagrodzenia oraz otwierać nowe rekrutacje. To efekt ożywienia polskiej gospodarki.
2 MIN CZYTANIA

Hybryda czy biuro – jak pracują Polacy?

Większość pracowników biurowych w Polsce spędza w biurze do dwóch dni tygodniowo, mimo że woleliby robić to rzadziej.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Refleksje ministra finansów o giełdzie i nie tylko…

Andrzej Domański, już nie taki nowy minister finansów, wylał żale w wywiadzie dla Bloomberga nad kondycją Warszawskiej Giełdy Papierów Wartościowych. Niestety nie zabrakło garści konfabulacji.
4 MIN CZYTANIA

Kiedy wreszcie skończymy z kosztowną blagą klimatyczną?

Do roku 2030 osiągnięcie tzw. celów zrównoważonego rozwoju, tak chętnie wiązanych z ocieplaniem się klimatu, będzie kosztować każdego mieszkańca w gospodarkach typu zachodniego nawet 2026 dolarów rocznie – oszacowała Konferencja ONZ ds. Handlu i Rozwoju.
2 MIN CZYTANIA

Kasy samoobsługowe pójdą w odstawkę?

Jeden z portali tak zatytułował swój artykuł na temat marketowego handlu: „Polacy pokochali kasy samoobsługowe”. Czy aby na pewno?
3 MIN CZYTANIA