fbpx
piątek, 17 stycznia, 2025
Strona głównaKrajMŚP trzonem polskiej gospodarki?

MŚP trzonem polskiej gospodarki?

Co prawda małe i średnie przedsiębiorstwa przynoszą polskiej gospodarce niemal co drugą złotówkę generując 49,6 proc. PKB, ale w największym stopniu jest to zasługa mikroprzedsiębiorstw, a nie firm małych i średniej wielkości. Jest jeszcze jedna rzecz, która może decydować o tym, że sytuacja tego sektora nie jest tak różowa, jak niektórzy chcieliby ją malować.

W zależności od tego, kto i jak interpretuje statystyki, również i tu szklanka jest albo do połowy pełna, albo do połowy pusta. Pomyślmy chwilę: skoro do mikrofirm, które mają tak znaczący wkład w PKB, zalicza się również tzw. jednoosobowe działalności gospodarcze (tych jest najwięcej), a gros z nich to tak naprawdę pracownicy odsunięci od etatów, to czy można mówić o sukcesie małych przedsiębiorców i przedsiębiorczości? Raczej wątpliwe.

Na dodatek najliczniejszą grupę MŚP stanowią firmy z sektora usług (53 proc.) i handlu (21,6 proc). Dopiero co dziesiąte przedsiębiorstwo działa na rzecz rozwoju przemysłu coś produkując.

Pracują w mikroprzedsiębiorstwach

Przedsiębiorcy sektora MŚP zatrudniali w 2020 r. (według ostatniego raportu PARP) ok. 6,8 mln osób, czyli 67,8 proc. ogólnej liczby pracujących w sektorze przedsiębiorstw. I znowu na pozór wygląda to dobrze. Jeśli pominiemy fakt, że najwięcej osób pracowało w mikroprzedsiębiorstwach (blisko 4,2 mln ludzi – 41,8 proc. ogólnej liczby pracujących w całym sektorze przedsiębiorstw), znacznie mniej w firmach średniej wielkości (ok. 1,5 mln osób) a najmniej w małych (około miliona). To zaś oznacza, że imponujące na pozór statystyki dotyczące – jakby niektórzy chcieli to odmalować – prężnie rozwijającego się sektora MŚP „nabijają” przede wszystkim samozatrudnieni.

Udział w PKB spadał

Udało się nam, nie bez trudu, odnaleźć informację w jednej ze starszych prac naukowych, że jeszcze w 2001 r. udział firm sektora MŚP w powstawaniu Produktu Krajowego Brutto wynosił około 56 proc. Niestety informacja ta nie ma przypisanego źródła, więc podajemy ją jako mocno przybliżoną. 2002 r. okazał się być pod interesującym nas względem nie do odnalezienia.

W źródłach (raport PARP o stanie sektora małych i średnich przedsiębiorstw z 2009 r., s. 25), można natknąć się na dane o udziale MAP (jak wówczas nazywano MŚP) w tworzeniu PKB w latach 2003-2007. Wynosił on odpowiednio: 47,9 proc, 47,6 proc., 47,5 proc., 47 proc. i 47,4 proc. Powoli więc, ale jednak – z roku na rok malał.

A po pandemii?

W okresie (2008 vs 2019) liczba aktywnych mikrofirm wzrosła o 22,7 proc., dużych o 14,7 proc., ale spadła już podmiotów średnich (o 10,2 proc.) i małych (o 8,8 proc.)

Idźmy więc dalej: według raportu opracowanego przez PARP z kolei w 2020 r., sektor małych i średnich przedsiębiorstw odpowiadał za 49,1 proc. PKB (gdzie do MŚP tradycyjnie już włączono mikrofirmy). Mikroprzedsiębiorstwa tworzyły PKB w 30,3 proc., małe – w zaledwie 8,1 proc., a średniej wielkości – tylko w 10,7 proc.

Ale i ta statystyka może być już nieaktualna. Wynika to z prostego faktu, że rzeczonej analizy umieszczonej w raporcie PARP datowanym na 2020 r., posłużono się danymi za rok… 2017. A więc jeszcze sprzed tzw. pandemii, która wykosiła gros małych i średnich firm z rynku.

Na nowe dane można więc oczekiwać z dającymi się uzasadnić obawami co do obecnej kondycji i znaczenia MŚP w polskiej gospodarce.

Robert Azembski
Robert Azembski
Dziennikarz z ponad 30-letnim doświadczeniem; pracował m.in. w „Rzeczpospolitej”, „Wprost” , „Gazecie Bankowej” oraz wielu innych tytułach prasowych i internetowych traktujących o gospodarce, finansach i ekonomii. Chociaż specjalizuje się w finansach, w tym w bankowości, ubezpieczeniach i rynku inwestycyjnym, nieobce są mu problemy przedsiębiorców, przede wszystkim z sektora MŚP. Na łamach magazynu „Forum Polskiej Gospodarki” oraz serwisu FPG24.PL najwięcej miejsca poświęca szeroko pojętej tematyce przedsiębiorczości. W swoich analizach, raportach i recenzjach odnosi się też do zagadnień szerszych – ekonomicznych i gospodarczych uwarunkowań działalności firm.

INNE Z TEJ KATEGORII

Żądamy przywrócenia ryczałtowej składki zdrowotnej! – kampania byłego rzecznika MŚP

Wzywam wszystkich do jak najszybszego podpisania petycji, w której zwracamy się do premiera i polityków rządzącej koalicji o przywrócenie składki zdrowotnej sprzed Polskiego Ładu – mówi Adam Abramowicz. Były rzecznik małych i średnich przedsiębiorców wystartował z ogólnopolską kampanią przywrócenia ryczałtowej składki zdrowotnej.
2 MIN CZYTANIA

Dlaczego „władza” nie lubi przedsiębiorców? [WYWIAD]

Politycy kontra przedsiębiorcy. Dlaczego „władza” nie lubi tych, bez których nie byłoby mowy o gospodarczym rozwoju naszego kraju? Czy w tym starciu przedsiębiorcy stoją na straconej pozycji i jakie mogą być dalsze konsekwencje dociskania śruby najbardziej aktywnym i kreatywnym ludziom w społeczeństwie? O podejściu do ludzi biznesu przez „władzę” rozmawiamy z Krzysztofem Oppenheimem, ekspertem finansowym i znanym Czytelnikom naszego portalu autorem cyklu „Poradnik Oppenheima”.
11 MIN CZYTANIA

Spada liczba wniosków o areszt tymczasowy

Nadużywanie tymczasowego aresztowania to w Polsce stary problem, a ostatnie lata były pod tym względem szczególnie złe. Jednak – jak podaje serwis prawo.pl – od początku tego roku trend wyraźnie się zmienia. Liczba wniosków o zastosowanie tego najbardziej uciążliwego środka zapobiegawczego spadła o ok. 30 proc.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Jak ożywić martwy parkiet nad Wisłą?

Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie nie służy tak naprawdę ani inwestycjom indywidulanym, ani małym i średniej wielkości firmom. Tym pierwszym w założeniu miała dawać okazje do zysków, dla tych drugich zaś być miejscem pozyskiwania kapitału na rozwój. Tymczasem uciekają z niej zarówni mali, jak duzi.
4 MIN CZYTANIA

Jesteś „pod wpływem”? Nie ruszysz autem

Amerykańska Krajowa Administracja ds. Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego (NHTSA) chce wykonać zalecenie Kongresu, by wszystkie nowe auta miały zainstalowaną technologię uniemożliwiającą prowadzenie pod wpływem alkoholu.
< 1 MIN CZYTANIA

Obojętnie, co zrobimy, klimat i tak będzie się zmieniał

Nawet zupełne zaprzestanie emisji CO2 pochodzącego z przemysłu nie wpłynie na zatrzymanie zmian klimatu na Ziemi – przekonuje w zamieszczonym we „Wprost” artykule pt. „Klimat a Człowiek” prof. dr hab. inż. Piotr Wolański, przewodniczący Komitetu Badań Kosmicznych i Satelitarnych PAN.
4 MIN CZYTANIA