Co dziewiąta zadłużona firma w Polsce ma zaległości wobec co najmniej trzech dłużników – wynika z danych Krajowego Rejestru Długów (KRD). Łączne długi multidłużników sięgnęły 3,4 mld zł, a najczęściej problem ten dotyczy przedstawicieli handlu i transportu.
Na koniec pierwszego półrocza do KRD wpisanych było prawie 265 tys. firm, które były łącznie zadłużone na przeszło 9,4 mld złotych. Choć multidłużników – czyli firm, które zalegają co najmniej trzem wierzycielom – było niespełna 29 tys., to łącznie uzbierali długi na kwotę 3,4 mld złotych. W sumie nie zapłacili oni zaległości przeszło 406 tys. razy.
Choć multidłużnicy stanowią jedynie około 11 procent wszystkich zadłużonych przedsiębiorców, to ich dług obejmuje ponad jedną trzecią kwoty, którą do oddania ma ogół firm. Zatem ich negatywny wpływ na gospodarkę jest znacznie większy niżby to wynikało z liczebności. Konsekwencje ich zaległości uderzają w sporą grupę wierzycieli, którzy muszą przez długi czas radzić sobie bez 3,4 mld zł, a być może części z tej sumy nigdy nie odzyskają. To w wielu przypadkach już uruchomiło spiralę zadłużenia, bo ci, którzy nie dostali pieniędzy od dłużników, sami przestali płacić innym. Niestety część wierzycieli wpadła w kłopoty z własnej winy. Albo nie sprawdziła tych firm przed transakcją, albo sprawdziła, ale mimo to zaryzykowała. Jak widać, z opłakanym skutkiem
– powiedział w komunikacie prasowym Adam Łącki, prezes Zarządu Krajowego Rejestru Długów Biura Informacji Gospodarczej.
Długi głównie w handlu i transporcie
Najwięcej długów wśród multidłużników przypada na przedsiębiorców działających w handlu (858 mln złotych) oraz transporcie (667 mln złotych). 7550 firm handlowych i 4953 transportowych ma co najmniej trzech wierzycieli. Trzecie miejsce w tym niechlubnym zestawieniu zajęły przedsiębiorstwa budowlane z zaległościami wynoszącymi 568 mln złotych, które rozłożyły się na 4765 firm.
Najwięcej multidłużników to firmy z województwa mazowieckiego (6039 przedsiębiorstw), którzy mają też najwyższe zadłużenie wynoszące niemal 775 mln złotych.
Problemy z brakiem płatności od multidłużników mają najczęściej firmy leasingowe, którym są oni winni ponad 604 mln złotych. KRD wskazuje, że dłużnicy ci nie płacą głównie spółkom kapitałowym (2 mld złotych), ale też jednoosobowym działalnościom gospodarczym (prawie 361 mln złotych).
Źródło: KRD