fbpx
sobota, 23 września, 2023
Strona głównaFinanseMultidłużnicy głównie w handlu i transporcie

Multidłużnicy głównie w handlu i transporcie

Długi polskich firm, które zalegają z płatnościami dla co najmniej trzech wierzycieli, wynoszą łącznie już 3,4 miliarda złotych.

Co dziewiąta zadłużona firma w Polsce ma zaległości wobec co najmniej trzech dłużników – wynika z danych Krajowego Rejestru Długów (KRD). Łączne długi multidłużników sięgnęły  3,4 mld zł, a najczęściej problem ten dotyczy przedstawicieli handlu i transportu.

Na koniec pierwszego półrocza do KRD wpisanych było prawie 265 tys. firm, które były łącznie zadłużone na przeszło 9,4 mld złotych. Choć multidłużników – czyli firm, które zalegają co najmniej trzem wierzycielom – było niespełna 29 tys., to łącznie uzbierali długi na kwotę 3,4 mld złotych. W sumie nie zapłacili oni zaległości przeszło 406 tys. razy.

Choć multidłużnicy stanowią jedynie około 11 procent wszystkich zadłużonych przedsiębiorców, to ich dług obejmuje ponad jedną trzecią kwoty, którą do oddania ma ogół firm. Zatem ich negatywny wpływ na gospodarkę jest znacznie większy niżby to wynikało z liczebności. Konsekwencje ich zaległości uderzają w sporą grupę wierzycieli, którzy muszą przez długi czas radzić sobie bez 3,4 mld zł, a być może części z tej sumy nigdy nie odzyskają. To w wielu przypadkach już uruchomiło spiralę zadłużenia, bo ci, którzy nie dostali pieniędzy od dłużników, sami przestali płacić innym. Niestety część wierzycieli wpadła w kłopoty z własnej winy. Albo nie sprawdziła tych firm przed transakcją, albo sprawdziła, ale mimo to zaryzykowała. Jak widać, z opłakanym skutkiem

– powiedział w komunikacie prasowym Adam Łącki, prezes Zarządu Krajowego Rejestru Długów Biura Informacji Gospodarczej.

Długi głównie w handlu i transporcie

Najwięcej długów wśród multidłużników przypada na przedsiębiorców działających w handlu (858 mln złotych) oraz transporcie (667 mln złotych). 7550 firm handlowych i 4953 transportowych ma co najmniej trzech wierzycieli. Trzecie miejsce w tym niechlubnym zestawieniu zajęły przedsiębiorstwa budowlane z zaległościami wynoszącymi 568 mln złotych, które rozłożyły się na 4765 firm.

Najwięcej multidłużników to firmy z województwa mazowieckiego (6039 przedsiębiorstw), którzy mają też najwyższe zadłużenie wynoszące niemal 775 mln złotych.

Problemy z brakiem płatności od multidłużników mają najczęściej firmy leasingowe, którym są oni winni ponad 604 mln złotych. KRD wskazuje, że dłużnicy ci nie płacą głównie spółkom kapitałowym (2 mld złotych), ale też jednoosobowym działalnościom gospodarczym (prawie 361 mln złotych).

Źródło: KRD

 

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Polacy często korzystają z rozwiązań fintechu

Zdecydowana większość polskiego społeczeństwa w zarządzaniu własnymi finansami wykorzystuje najnowsze technologie finansowe.
2 MIN CZYTANIA

Akceptacja nieetycznych zachowań finansowych – jak to u nas wygląda?

Praca na czarno w celu uniknięcia ściągania długów z pensji ma największe przyzwolenie wśród Polaków, jeśli chodzi o nieetyczne zachowania finansowe.
2 MIN CZYTANIA

Sprzeciw wobec zniesienia limitu zadłużania państwa

Politycy Konfederacji potępiają bardzo niebezpieczny pomysł Jadwigi Emilewicz, byłej wicepremier, a obecnie sekretarz stanu w Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej, by zwiększyć limit zadłużenia publicznego.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polacy często korzystają z rozwiązań fintechu

Zdecydowana większość polskiego społeczeństwa w zarządzaniu własnymi finansami wykorzystuje najnowsze technologie finansowe.
2 MIN CZYTANIA

Polska turystyka zatrudnia wielu cudzoziemców

Aż jedna czwarta polskich firmz branży turystycznej zatrudnia cudzoziemców, a zdecydowana większość z nich to obywatele Ukrainy.
2 MIN CZYTANIA

Polacy przestają się bać utraty pracy?

We wrześniu w Polsce odnotowano wzrost poczucia bezpieczeństwa zatrudnienia, co oznacza, że Polacy coraz mniej boją się bezrobocia.
2 MIN CZYTANIA