fbpx
czwartek, 18 lipca, 2024
Strona głównaFinanseMultidłużnicy głównie w handlu i transporcie

Multidłużnicy głównie w handlu i transporcie

Długi polskich firm, które zalegają z płatnościami dla co najmniej trzech wierzycieli, wynoszą łącznie już 3,4 miliarda złotych.

Co dziewiąta zadłużona firma w Polsce ma zaległości wobec co najmniej trzech dłużników – wynika z danych Krajowego Rejestru Długów (KRD). Łączne długi multidłużników sięgnęły  3,4 mld zł, a najczęściej problem ten dotyczy przedstawicieli handlu i transportu.

Na koniec pierwszego półrocza do KRD wpisanych było prawie 265 tys. firm, które były łącznie zadłużone na przeszło 9,4 mld złotych. Choć multidłużników – czyli firm, które zalegają co najmniej trzem wierzycielom – było niespełna 29 tys., to łącznie uzbierali długi na kwotę 3,4 mld złotych. W sumie nie zapłacili oni zaległości przeszło 406 tys. razy.

Choć multidłużnicy stanowią jedynie około 11 procent wszystkich zadłużonych przedsiębiorców, to ich dług obejmuje ponad jedną trzecią kwoty, którą do oddania ma ogół firm. Zatem ich negatywny wpływ na gospodarkę jest znacznie większy niżby to wynikało z liczebności. Konsekwencje ich zaległości uderzają w sporą grupę wierzycieli, którzy muszą przez długi czas radzić sobie bez 3,4 mld zł, a być może części z tej sumy nigdy nie odzyskają. To w wielu przypadkach już uruchomiło spiralę zadłużenia, bo ci, którzy nie dostali pieniędzy od dłużników, sami przestali płacić innym. Niestety część wierzycieli wpadła w kłopoty z własnej winy. Albo nie sprawdziła tych firm przed transakcją, albo sprawdziła, ale mimo to zaryzykowała. Jak widać, z opłakanym skutkiem

– powiedział w komunikacie prasowym Adam Łącki, prezes Zarządu Krajowego Rejestru Długów Biura Informacji Gospodarczej.

Długi głównie w handlu i transporcie

Najwięcej długów wśród multidłużników przypada na przedsiębiorców działających w handlu (858 mln złotych) oraz transporcie (667 mln złotych). 7550 firm handlowych i 4953 transportowych ma co najmniej trzech wierzycieli. Trzecie miejsce w tym niechlubnym zestawieniu zajęły przedsiębiorstwa budowlane z zaległościami wynoszącymi 568 mln złotych, które rozłożyły się na 4765 firm.

Najwięcej multidłużników to firmy z województwa mazowieckiego (6039 przedsiębiorstw), którzy mają też najwyższe zadłużenie wynoszące niemal 775 mln złotych.

Problemy z brakiem płatności od multidłużników mają najczęściej firmy leasingowe, którym są oni winni ponad 604 mln złotych. KRD wskazuje, że dłużnicy ci nie płacą głównie spółkom kapitałowym (2 mld złotych), ale też jednoosobowym działalnościom gospodarczym (prawie 361 mln złotych).

Źródło: KRD

 

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Rosną wynagrodzenia, ale i długi. Na ich spłatę trzeba pracować prawie cztery miesiące

Przeciętna pensja wzrosła o 11,3 proc. w ciągu roku i wynosi 5968 zł netto – wynika z danych GUS za kwiecień 2024 roku. To dobre informacje, ale niestety tracą na optymizmie w zestawieniu z zadłużeniem konsumentów, które również rośnie. Średni dług osoby wpisanej do Krajowego Rejestru Długów Biura Informacji Gospodarczej wynosi obecnie 21 940 zł, a więc o 13,9 proc. więcej niż jeszcze rok temu.
5 MIN CZYTANIA

Klauzule abuzywne w umowach z przedsiębiorcami? Dobra wiadomość dla jednoosobowych działalności gospodarczych

Konsumencka ochrona przedsiębiorców to temat, który zyskuje na znaczeniu w kontekście zmian legislacyjnych oraz rozwoju praktyk handlowych. Tradycyjnie, ochrona konsumentów dotyczyła jedynie osób fizycznych uczestniczących w obrocie prawnym w sposób niezwiązany bezpośrednio z ich działalnością gospodarczą. W ostatnich latach obserwuje się jednak tendencję do rozszerzania przepisów ochronnych również na przedsiębiorców – szczególnie tych niezrzeszonych w ramach rozbudowanych struktur spółkowych, którzy często znajdują się w gorszej pozycji negocjacyjnej w relacjach z większymi i wyspecjalizowanymi podmiotami.
5 MIN CZYTANIA

Ceny nadal rosną, chociaż wolniej niż rok temu. Sprawdź, co znajduje się w czołówce drożyzny

Dynamika jednocyfrowego wzrostu cen hamuje kolejny miesiąc z rzędu. W marcu codzienne zakupy w sklepach zdrożały o 2,1 proc. rdr. Tym razem na 17 analizowanych kategorii już tylko jedna zaliczyła dwucyfrową podwyżkę. Poza tym 7 grup towarów wykazało jednocyfrowy wzrost i aż 9 segmentów było na minusie.
3 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

Finanse czy zdrowie? Co martwi Polaków

Finanse i stan zdrowia to największe zmartwienia Polaków, choć optymizm odnośnie własnej sytuacji finansowej jest coraz większy.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA