fbpx
wtorek, 18 czerwca, 2024
Strona głównaFinanseMultidłużnicy w Polsce. Ilu ich jest?

Multidłużnicy w Polsce. Ilu ich jest?

W Polsce jest grubo ponad pół miliona multidłużników, czyli osób, które mają zaległości wobec co najmniej trzech wierzycieli.

Polacy mają ponad 44 mld zł długów, a prawie połowa z nich należy do multidłużników, którzy zalegają z płatnościami u co najmniej trzech wierzycieli – wynika z danych Krajowego Rejestru Długów. Większość multidłużników to mężczyźni.

Obecnie polscy konsumenci mają do oddania ponad 44,6 miliarda złotych. Wśród osób zalegających ze spłatą prawie co czwarta osoba to multidłużnik. Ich „wkład” w ogólne zadłużenie jest jednak znacznie wyższy. Posiadający przynajmniej trzech wierzycieli są łącznie winni 20,2 miliarda złotych, co odpowiada niemal połowie całego zadłużenia Polaków. To pokazuje skalę problemu i daje obraz tego, jak wiele osób w naszym kraju mierzy się z widmem pętli zadłużenia

– powiedział w komunikacie prasowym Adam Łącki, prezes Zarządu Krajowego Rejestru Długów Biura Informacji Gospodarczej.

Multidłużnicy to głównie mężczyźni

Według danych KRD w Polsce jest 534 tys. multidłużników. Aż trzy czwarte ich zadłużenia należy do mężczyzn (15,2 mld zł), ale to do kobiety należy rekord, jeśli chodzi o liczbę wierzycieli. Mieszkanka województwa warmińsko-mazurskiego nie zapłaciła 190 razy 82 firmom na łączną kwotę 2,2 mln zł. Wśród mężczyzn rekordzistą jest mieszkaniec mazowieckiego, który zalega na 2,1 mln zł wobec 63 wierzycieli.

Połowa długu multidłużników należy do mieszkańców 4 województw: śląskiego, mazowieckiego, dolnośląskiego i wielkopolskiego. Jeśli natomiast chodzi o wiek multidłużników, to najczęściej są to osoby w wieku od 36 do 55 lat, do których należy łącznie 14 mld zł długów. Najmniej długów mają multidłużnicy poniżej 25 roku życia, którzy zalegają na 177 mln zł.

W komunikacie prasowym KRD podkreślono, że najwięcej multidłuzników mieszka na wsi oraz w małych miastach mających do 5 tys. mieszkańców lub w największych – z ponad 300 tys. mieszkańcami.

Źródło: KRD

 

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Klauzule abuzywne w umowach z przedsiębiorcami? Dobra wiadomość dla jednoosobowych działalności gospodarczych

Konsumencka ochrona przedsiębiorców to temat, który zyskuje na znaczeniu w kontekście zmian legislacyjnych oraz rozwoju praktyk handlowych. Tradycyjnie, ochrona konsumentów dotyczyła jedynie osób fizycznych uczestniczących w obrocie prawnym w sposób niezwiązany bezpośrednio z ich działalnością gospodarczą. W ostatnich latach obserwuje się jednak tendencję do rozszerzania przepisów ochronnych również na przedsiębiorców – szczególnie tych niezrzeszonych w ramach rozbudowanych struktur spółkowych, którzy często znajdują się w gorszej pozycji negocjacyjnej w relacjach z większymi i wyspecjalizowanymi podmiotami.
5 MIN CZYTANIA

Ceny nadal rosną, chociaż wolniej niż rok temu. Sprawdź, co znajduje się w czołówce drożyzny

Dynamika jednocyfrowego wzrostu cen hamuje kolejny miesiąc z rzędu. W marcu codzienne zakupy w sklepach zdrożały o 2,1 proc. rdr. Tym razem na 17 analizowanych kategorii już tylko jedna zaliczyła dwucyfrową podwyżkę. Poza tym 7 grup towarów wykazało jednocyfrowy wzrost i aż 9 segmentów było na minusie.
3 MIN CZYTANIA

Dwa filary kompleksowej polityki mieszkaniowej [WYWIAD]

Skuteczna polityka mieszkaniowa powinna łączyć w sobie dwa bardzo ważne elementy: uczciwy i atrakcyjny kredyt hipoteczny oraz projekt budowy mieszkań na wynajem. W jaki sposób? Wyjaśniają to nasi eksperci – Krzysztof Czerkas i Krzysztof Oppenheim.
11 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

Finanse czy zdrowie? Co martwi Polaków

Finanse i stan zdrowia to największe zmartwienia Polaków, choć optymizm odnośnie własnej sytuacji finansowej jest coraz większy.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA