fbpx
czwartek, 21 września, 2023
Strona głównaFinanseMultidłużnicy w Polsce. Ilu ich jest?

Multidłużnicy w Polsce. Ilu ich jest?

W Polsce jest grubo ponad pół miliona multidłużników, czyli osób, które mają zaległości wobec co najmniej trzech wierzycieli.

Polacy mają ponad 44 mld zł długów, a prawie połowa z nich należy do multidłużników, którzy zalegają z płatnościami u co najmniej trzech wierzycieli – wynika z danych Krajowego Rejestru Długów. Większość multidłużników to mężczyźni.

Obecnie polscy konsumenci mają do oddania ponad 44,6 miliarda złotych. Wśród osób zalegających ze spłatą prawie co czwarta osoba to multidłużnik. Ich „wkład” w ogólne zadłużenie jest jednak znacznie wyższy. Posiadający przynajmniej trzech wierzycieli są łącznie winni 20,2 miliarda złotych, co odpowiada niemal połowie całego zadłużenia Polaków. To pokazuje skalę problemu i daje obraz tego, jak wiele osób w naszym kraju mierzy się z widmem pętli zadłużenia

– powiedział w komunikacie prasowym Adam Łącki, prezes Zarządu Krajowego Rejestru Długów Biura Informacji Gospodarczej.

Multidłużnicy to głównie mężczyźni

Według danych KRD w Polsce jest 534 tys. multidłużników. Aż trzy czwarte ich zadłużenia należy do mężczyzn (15,2 mld zł), ale to do kobiety należy rekord, jeśli chodzi o liczbę wierzycieli. Mieszkanka województwa warmińsko-mazurskiego nie zapłaciła 190 razy 82 firmom na łączną kwotę 2,2 mln zł. Wśród mężczyzn rekordzistą jest mieszkaniec mazowieckiego, który zalega na 2,1 mln zł wobec 63 wierzycieli.

Połowa długu multidłużników należy do mieszkańców 4 województw: śląskiego, mazowieckiego, dolnośląskiego i wielkopolskiego. Jeśli natomiast chodzi o wiek multidłużników, to najczęściej są to osoby w wieku od 36 do 55 lat, do których należy łącznie 14 mld zł długów. Najmniej długów mają multidłużnicy poniżej 25 roku życia, którzy zalegają na 177 mln zł.

W komunikacie prasowym KRD podkreślono, że najwięcej multidłuzników mieszka na wsi oraz w małych miastach mających do 5 tys. mieszkańców lub w największych – z ponad 300 tys. mieszkańcami.

Źródło: KRD

 

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Akceptacja nieetycznych zachowań finansowych – jak to u nas wygląda?

Praca na czarno w celu uniknięcia ściągania długów z pensji ma największe przyzwolenie wśród Polaków, jeśli chodzi o nieetyczne zachowania finansowe.
2 MIN CZYTANIA

Sprzeciw wobec zniesienia limitu zadłużania państwa

Politycy Konfederacji potępiają bardzo niebezpieczny pomysł Jadwigi Emilewicz, byłej wicepremier, a obecnie sekretarz stanu w Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej, by zwiększyć limit zadłużenia publicznego.
2 MIN CZYTANIA

Unijne prognozy dobre dla Polski

Komisja Europejska opublikowała letnie prognozy gospodarcze, z których wynika, że wzrost PKB w Polsce będzie wyższy od średniej unijnej.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie szkoły mają poważny problem

W polskich szkołach zaczyna brakować nauczycieli, a co gorsza nie widać perspektyw na poprawę tego stanu rzeczy.
2 MIN CZYTANIA

Skarbówka pójdzie na rękę przedsiębiorcom

Ministerstwo Finansów zapowiada zmiany, którą mają ułatwić funkcjonowanie przedsiębiorcom z punktu widzenia realizacji obowiązków podatkowych.
< 1 MIN CZYTANIA

Firmy oczekują dotacji do magazynów energii

Polskie firmy niechętnie decydują się na zakup magazynów energii, bo dziś zwrot z tej inwestycji jest zbyt długi.
2 MIN CZYTANIA