fbpx
piątek, 29 marca, 2024
Strona głównaEnergetykaMusimy zrewidować politykę węglową?

Musimy zrewidować politykę węglową?

Polska powinna szybciej zamknąć kopalnie węgla kamiennego — wynika z raportu Instytutu Jagiellońskiego oraz Instytutu Gospodarki Surowcami Mineralnymi i Energią Polskiej Akademii Nauk.

Węgiel musi pójść w odstawkę, jeśli Polska chce uniknąć rosnących kosztów jego utrzymania. Eksperci IJ oraz PAN wskazują, że istnieje ryzyko, iż kopalnie w Polsce w średnim i długim okresie nie będą w stanie sprzedać swojej produkcji w kraju i dlatego trzeba zrewidować plany produkcyjne.

„Wyniki analizy wolumetrycznej bilansów podażowo-popytowych węgla w Polsce wskazują, że dla zapewnienia efektywnej ścieżki odejścia od węgla, niezbędne będzie dostosowanie poziomu wydobycia węgla do krajowego zapotrzebowania, poprzez ograniczanie produkcji lub rewizję przyjętych dat likwidacji kopalń. Kluczowe znaczenie w tym kontekście będzie miał popyt na węgiel ze strony energetyki zawodowej, ciepłownictwa i odbiorców indywidualnych” — napisano w podsumowaniu raportu.

Problemem finansowym dla kopalń może być też spadek cen węgla, bowiem według twórców raportu obecna sytuacja na rynku cen surowców energetycznych nie wpłynie na długoterminowy trend ceny węgla. W związku z tym autorzy badania spodziewają się, że import węgla energetycznego będzie kontynuowany.

Autorzy raportu przypominają, że ustalony harmonogram zamykania kopalń przewiduje całkowite zaprzestanie wydobycia węgla w Polsce do 2049 r., ale już teraz całe polskie górnictwo przynosi straty.

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Walka z globalnym ociepleniem trwa, a Chiny robią swoje

W 2023 roku władze Państwa Środka mocno postawiły na rozwój energetyki opartej o węgiel, co stawia pod znakiem zapytania możliwość realizacji przez Chiny celów klimatycznych wyznaczonych na rok 2030.
< 1 MIN CZYTANIA

ONZ potrzebował 18 lat, żeby zauważyć rolę energii atomowej

W Brukseli odbył się pierwszy w historii szczyt na temat rozwoju energii atomowej, którego celem było podkreślenie jej roli w realizacji celów zrównoważonego rozwoju.
< 1 MIN CZYTANIA

Przed nami gigantyczne braki prądu

Z najnowszej analizy PSE wynika, że ślepa realizacja przez kolejne rządy unijnej polityki likwidacji energetyki węglowej doprowadzi do gigantycznych braków energii elektrycznej w najbliższych latach.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA

UOKiK surowo ukarał Amazona

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów nałożył ponad 31 mln złotych grzywny na Amazon za wprowadzanie konsumentów w błąd.
2 MIN CZYTANIA

Polska chce zwiększyć eksport do Chin

W Warszawie miało miejsce polsko-chińskie spotkanie, którego głównym tematem była współpraca w sektorze rolno-spożywczym.
2 MIN CZYTANIA