24 marca Straż Graniczna podpisała umowę na budowę bariery elektronicznej na granicy polsko-białoruskiej.

Fot. PAP/ITAR-TASS.

Wykonawcą umowy jest firma Elektrotim SA. Na wykonanie wszystkich zaplanowanych w umowie prac zakontraktowano kwotę ponad 332 mln zł.

Jak informuje MSWiA, przedmiotem umowy jest zaprojektowanie i wybudowanie zespołu współdziałających urządzeń elektronicznych wraz z oprogramowaniem, komponentami teleinformatycznymi oraz elementami pomocniczymi do ochrony granicy państwowej. Będą one wykorzystywały czujniki wykrywające różne cechy fizyczne obiektów. Zapewni to kompleksowy obraz sytuacyjny, gromadzenie, przetwarzanie i przekazywanie informacji w sposób ciągły, niezależnie od ukształtowania terenu i warunków atmosferycznych.

– Bariera elektroniczna będzie miała długość 202 km i obejmie zasięgiem działania wszystkie odcinki budowanej zapory fizycznej, a także część wód granicznych – mówi Maciej Wąsik, wiceminister spraw wewnętrznych i administracji.

Budowa zapory na granicy polsko-białoruskiej to skutek wejścia w życie ustawy o budowie zabezpieczenia granicy państwowej. Stworzyła ona podstawy prawne umożliwiające szybkie i efektywne zrealizowanie tej inwestycji.

Poprzedni artykułPolska silnym graczem na rynku rzepaku
Następny artykułBiznes apeluje do Unii Europejskiej