fbpx
wtorek, 19 marca, 2024
Strona głównaEnergetykaNa brak energii Belgia odpowiada… wyłączeniem elektrowni atomowej

Na brak energii Belgia odpowiada… wyłączeniem elektrowni atomowej

Mimo gwałtownie rosnących cen energii belgijskie władze wyłączyły jeden z reaktorów elektrowni w miejscowości Doel.

Rząd w Brukseli podjął w 2003 roku decyzję o wygaszaniu reaktorów elektrowni jądrowych, gdy te mają więcej niż 40 lat. W kolejnych latach wielokrotnie tę decyzję zmieniano i przedłużano żywotność czterech reaktorów w Doel i trzech w Tihange, które powstały w drugiej połowie lat 70. i początku 80. ubiegłego wieku. Obecnie zapewniają one dostawy połowy zużywanej w kraju energii.

Jednak pod naciskiem znajdującej się w rządowej koalicji partii Zielonych nie zrobiono takiego wyjątku dla bloku Doel 3 – funkcjonującego od 1982 roku – i wyłączono go w ubiegły piątek (23 września). Po jego odłączeniu od sieci jeszcze przez 5-6 lat będzie istniała ewentualna możliwość przywrócenia go do działania.

Zaledwie kilka dni przed wyłączeniem reaktora, w Belgii odbyły się masowe protesty. Na ulice Brukseli wyszło ok. 10 tysięcy osób. Ich uczestnicy sprzeciwiali się drastycznym podwyżkom cen energii. Ostatnie sondaże pokazują, że 64 procent mieszkańców kraju obawia się tego, że w najbliższych miesiącach nie będzie ich stać na regulowanie rachunków za prąd i gaz.

euractiv.com, brusselstimes.com, abcnews.go.com

Jakub Klimkowicz
Jakub Klimkowicz
Specjalista ds. stosunków międzynarodowych oraz nowych technologii. Doświadczenie zdobywał, pracując zawodowo w największych polskich firmach działających na rynku rejestracji domen, hostingu i e-commerce. Autor kilkunastu tysięcy tekstów w internetowych serwisach informacyjnych.

INNE Z TEJ KATEGORII

„Zielonym” Niemcom kończy się energia. A Polsce?

Niemiecki Federalny Trybunał Obrachunkowy wydał właśnie raport, w którym wyraża poważne obawy, że Niemcom grożą przerwy w dostawie prądu, a może nawet blackout.
4 MIN CZYTANIA

Orlen pozwał dostawcę gazu z USA

Orlen pozwał amerykańskiego eksportera gazu Venture Global LNG, który miał nie respektować warunków zawartej umowy i zawyżać ceny oferowanego surowca.
< 1 MIN CZYTANIA

Rząd zaostrza plan transformacji energetycznej

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przedstawiło Komisji Europejskiej bazowy scenariusz transformacji energetycznej Polski, który zakłada zaostrzenie dotychczasowej tzw. polityki klimatycznej.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Brytyjczycy zaczęli masowo chorować po pandemii COVID-19

Po zakończeniu pandemii koronawirusa znacznie wzrosła liczba mieszkańców Wielkiej Brytanii, którzy nie pracują z powodów zdrowotnych.
2 MIN CZYTANIA

Jest życie poza Unią! Europejskie państwa zawarły potężną umowę z Indiami

Kraje należące do Europejskiego Stowarzyszenia Wolnego Handlu zawarły porozumienie z Indiami, które ma zapewnić znaczne zwiększenie wzajemnej wymiany handlowej.
< 1 MIN CZYTANIA

Unia Europejska sfinansowała sprzęt do tłumienia demonstracji

Finansowane z unijnego budżetu senegalskie jednostki specjalne krwawo pacyfikują demonstracje, których uczestnicy sprzeciwiają się autorytarnym zapędom obecnego prezydenta.
2 MIN CZYTANIA