fbpx
czwartek, 25 kwietnia, 2024
Strona głównaPodatkiNa co powinny iść nasze podatki?

Na co powinny iść nasze podatki?

Zdaniem Polaków państwo powinno przeznaczać więcej pieniędzy przede wszystkim na ochronę zdrowia i na edukację, jednak bez zwiększania obciążeń obywateli, którzy i tak są przeciążeni rosnącymi wciąż daninami.

Polacy uważają, że ich obciążenia podatkowe i parapodatkowe stale rosną, ale nie przekłada się to w satysfakcjonujący sposób na wartość usług świadczonych przez państwo swoim obywatelom.

Warto przypomnieć badanie przeprowadzone przez Polski Instytut Ekonomiczny jeszcze jesienią ubiegłego roku. Badanie było tym ciekawsze, że część pytanych zapoznano z faktyczną strukturą nakładów na poszczególne sfery życia publicznego.

Co wynika z badania?

Przede wszystkim polscy obywatele są przekonani o nieefektywności państwa. Respondenci wskazują administrację państwową jako największy i dokuczliwy obszar wydatków publicznych. To w niej – przede wszystkim – powinno się dokonać cięć, by zaoszczędzić pieniądze na inne sfery życia.
Zdania nie zmieniamy dowiadując się, że administracja państwowa jest na końcu listy państwowych wydatków, realnie pochłaniając jedynie 5 proc. nakładów państwa.

To subiektywne odczucie powinno jednak rządzącym dawać do myślenia. Polacy są po prostu niezadowoleni z efektywności swojej administracji. I tego niezadowolenia nie zmienia nawet fakt, że wydatki państwa na nią są faktycznie stosunkowo małe.

Płacimy podatki, tylko na co?

Przy tym ponad 80 proc. obywateli uważa, że podatki w Polsce są za wysokie, a tylko 35 proc. zgadza się ze stwierdzeniem: „jestem zadowolona/-y z tego, że płacę podatki”. Oznacza to, że czujemy się przeciążeni rosnącymi – pod różnymi postaciami – daninami państwa a jednocześnie oczekujemy jego dużego zaangażowania w sprawy socjalne i gospodarkę. Nie ma w tym żadnej sprzeczności – szczególnie w sytuacji, gdy zestawimy to z subiektywnym odczuciem, że pieniądze podatników są wydawane nieefektywnie.

Zdaniem Polaków państwo powinno wydawać więcej przede wszystkim na ochronę zdrowia i na edukację, ale bez zwiększania obciążeń obywateli. Można to osiągnąć kosztem cięć w administracji państwowej oraz zmniejszenia już nie tak potrzebnych, jak kiedyś, wydatków na infrastrukturę i transport.

Chociaż faktyczne wydatki państwa na emerytury i renty stanowią aż jedną trzecią wszystkich wydatków publicznych, to w subiektywnym odczuciu badanych ta sfera opieki państwowej jest niewystarczająca.

Nie mamy za to problemów z szeroko rozumianym „bezpieczeństwem” wskazując, że w tej sferze nie tylko nie trzeba dokonywać wyższych wydatków, ale nawet można szukać oszczędności. Tu jednak należałoby wziąć poprawkę na to, że badanie zrobiono jeszcze przed agresją Rosji na Ukrainę. Obecnie zapewne wielu obywateli o wiele bardziej doceniłaby tę kwestię.

Co ciekawe, aż 64 proc. społeczeństwa widzi rolę państwa także w zmniejszaniu dostrzeganych, rosnących różnic w dochodach między bogatymi a biednymi. Na ile takie podejście jest „socjalistyczne” można pozostawić innym dywagacjom.

Robert Azembski
Robert Azembski
Dziennikarz z ponad 30-letnim doświadczeniem; pracował m.in. w „Rzeczpospolitej”, „Wprost” , „Gazecie Bankowej” oraz wielu innych tytułach prasowych i internetowych traktujących o gospodarce, finansach i ekonomii. Chociaż specjalizuje się w finansach, w tym w bankowości, ubezpieczeniach i rynku inwestycyjnym, nieobce są mu problemy przedsiębiorców, przede wszystkim z sektora MŚP. Na łamach magazynu „Forum Polskiej Gospodarki” oraz serwisu FPG24.PL najwięcej miejsca poświęca szeroko pojętej tematyce przedsiębiorczości. W swoich analizach, raportach i recenzjach odnosi się też do zagadnień szerszych – ekonomicznych i gospodarczych uwarunkowań działalności firm.

INNE Z TEJ KATEGORII

Szykują nam nowy podatek. Efektem będą drastyczne podwyżki cen gazu, węgla i paliwa

Jak informuje „Rzeczpospolita”, węgiel będzie droższy nawet o połowę, a olej napędowy o ponad 50 gr na litrze. Taki będzie efekt wprowadzenia przez rząd nowego podatku wynikającego z unijnej dyrektywy o systemie handlu emisjami gazów cieplarnianych. Jej uchwalenie ma nastąpić do końca 2024 r.
2 MIN CZYTANIA

Apel rzecznika MŚP do premiera w sprawie składki zdrowotnej

Adam Abramowicz, rzecznik małych i średnich przedsiębiorców, zwrócił się do premiera Donalda Tuska z listem dotyczącym dwóch szczególnie ważnych dla przedsiębiorców zapowiedzi rządu.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Jak ożywić martwy parkiet nad Wisłą?

Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie nie służy tak naprawdę ani inwestycjom indywidulanym, ani małym i średniej wielkości firmom. Tym pierwszym w założeniu miała dawać okazje do zysków, dla tych drugich zaś być miejscem pozyskiwania kapitału na rozwój. Tymczasem uciekają z niej zarówni mali, jak duzi.
4 MIN CZYTANIA

Jesteś „pod wpływem”? Nie ruszysz autem

Amerykańska Krajowa Administracja ds. Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego (NHTSA) chce wykonać zalecenie Kongresu, by wszystkie nowe auta miały zainstalowaną technologię uniemożliwiającą prowadzenie pod wpływem alkoholu.
< 1 MIN CZYTANIA

Obojętnie, co zrobimy, klimat i tak będzie się zmieniał

Nawet zupełne zaprzestanie emisji CO2 pochodzącego z przemysłu nie wpłynie na zatrzymanie zmian klimatu na Ziemi – przekonuje w zamieszczonym we „Wprost” artykule pt. „Klimat a Człowiek” prof. dr hab. inż. Piotr Wolański, przewodniczący Komitetu Badań Kosmicznych i Satelitarnych PAN.
4 MIN CZYTANIA