fbpx
niedziela, 14 lipca, 2024
Strona głównaŚwiatNa Florydzie grzwyny dla pracodawców za wymóg szczepień

Na Florydzie grzwyny dla pracodawców za wymóg szczepień

Gubernator Florydy Ron DeSantis nie zgodził się na „segregację sanitarną” i podpisał ustawę, która przewiduje wysokie sankcje dla pracodawców, szpitali, szkół i innych podmiotów wymagających od obywateli poświadczenia, że się zaszczepili.

Przepisy chronią mieszkańców Florydy przed utratą pracy, a także rodziców przed przymusem szczepienia dzieci przeciw COVID-19. Regulacje uchwalone podczas specjalnej sesji kongresu Florydy, weszły w życie natychmiast po złożeniu podpisu gubernatora, co nastąpiło 18 listopada br.

Ustawa „Keep Florida Free” zabrania zlecania i wymagania szczepień od pracowników. Pracownicy mogą powołać się na liczne wyjątki, by uniknąć federalnego obowiązku szczepień np. ze względów zdrowotnych lub religijnych, z powodu ciąży lub jej planowania w przyszłości i przede wszystkim z powodu przejścia infekcji oraz wyzdrowienia z COVID-19. Obywatele mogą poddawać się testom, jeśli chcą i mogą stosować środki ochrony osobistej. Nie można jednak od nich tego wymagać i to pracodawcy muszą pokryć ewentualne koszty testów oraz środków ochrony.

Pracodawcy, którzy naruszą te zasady, mają być karani grzywnami. W przypadku małych firm (zatrudniających około 100 osób) przewidziano karę w wysokości 10 tys. doalrów za jednego pracownika. Średnie i duże firmy będą płacić po 50 tys. dolarów od pracownika.

Nie można wymagać szczepień od uczniów ani noszenia przez nich masek. Nie można także wysyłać zdrowe dzieci na kwarantannę. Uczniowie i rodzice mogą pozywać szkoły za naruszenie przepisów, żądając odszkodowań.

– Nikt nie powinien stracić pracy z powodu surowych nakazów kowidowych. Naszym obowiązkiem jest ochrona źródeł utrzymania mieszkańców Florydy. Jestem wdzięczny legislaturze Florydy za przyłączenie się do mnie w walce o wolność – wytłumaczył gubernator Ron DeSantis.

Natomiast prokurator generalny Ashley Moody ogłosiła, że stan zakwestionuje w sądzie rozporządzenie prezydenta Joe Bidena w sprawie obowiązku szczepień. – Gubernator DeSantis wykazał się wzorowym przywództwem podczas pandemii i jestem dumna, że mogę stanąć po jego stronie, kwestionując bezprawne nakazy szczepień narzucone mieszkańcom Florydy przez prezydenta i jego żądnych władzy biurokratów – mówiła Moody, dodając, że „zawsze będzie walczyć o wolność, suwerenność Florydy i autonomię amerykańskich pracowników”.

Jak dotąd dwadzieścia stanów, w których rządzą republikańscy gubernatorzy, zabroniło wymagania od obywateli certyfikatów poświadczających, że się zaszczepili, by móc skorzystać z różnych usług. To: Alabama, Alaska, Arizona, Arkansas, Floryda, Georgia, Idaho, Indiana, Iowa, Missouri, Montana, Północna Dakota, Ohio, Oklahoma, Południowa Karolina, Południowa Dakota, Tennessee, Teksas, Utah i Wyoming.

fl.gov.com, ballotpedia.org

INNE Z TEJ KATEGORII

Coraz większe obawy europejskich firm działających w Chinach

Wiele europejskich firm w Chinach boryka się z problemami. Koniunktura się chwieje, a utrzymanie się na chińskim rynku w obliczu doskonale prosperujących lokalnych przedsiębiorstw staje się coraz trudniejsze. Obawy budzi również kwestia nadmiernej zdolności produkcyjnej.
3 MIN CZYTANIA

Wskaźnik Bogactwa Narodów 2024. Sprawdź, na którym miejscu jest Polska

Warsaw Enterprise Institute opublikował IV edycję Wskaźnika Bogactwa Narodów, wyjątkowego Indeksu, który oprócz PKB mierzy także jakość wydatków publicznych. Brane są pod uwagę państwa należące do Unii Europejskiej i OECD. Miejsca na podium zajmują Irlandia, Szwajcaria oraz Norwegia, której w tym roku udało się wyprzedzić Stany Zjednoczone. Polska zajmuje dopiero 27. pozycję na 38 gospodarek i 18. pozycję w UE. Jest to wynik przyzwoity, ale nie zadowalający.
3 MIN CZYTANIA

Przerażenie w Londynie: gospodarka Polski może niebawem wyprzedzić brytyjską!

Brytyjskie media szeroko komentują słowa Donalda Tuska, który we wpisie zamieszczonym w serwisie X stwierdził, że za 5 lat Polacy będą zamożniejsi od mieszkańców Wysp Brytyjskich.
3 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Rosną wynagrodzenia, ale i długi. Na ich spłatę trzeba pracować prawie cztery miesiące

Przeciętna pensja wzrosła o 11,3 proc. w ciągu roku i wynosi 5968 zł netto – wynika z danych GUS za kwiecień 2024 roku. To dobre informacje, ale niestety tracą na optymizmie w zestawieniu z zadłużeniem konsumentów, które również rośnie. Średni dług osoby wpisanej do Krajowego Rejestru Długów Biura Informacji Gospodarczej wynosi obecnie 21 940 zł, a więc o 13,9 proc. więcej niż jeszcze rok temu.
5 MIN CZYTANIA

Spada liczba wniosków o areszt tymczasowy

Nadużywanie tymczasowego aresztowania to w Polsce stary problem, a ostatnie lata były pod tym względem szczególnie złe. Jednak – jak podaje serwis prawo.pl – od początku tego roku trend wyraźnie się zmienia. Liczba wniosków o zastosowanie tego najbardziej uciążliwego środka zapobiegawczego spadła o ok. 30 proc.
2 MIN CZYTANIA

Kim jest nowy rzecznik małych i średnich przedsiębiorców

Premier Donald Tusk powołał na stanowisko rzecznika małych i średnich przedsiębiorców Agnieszkę Majewską, dotychczasową pełnomocnik terenową rzecznika MŚP w Gdańsku.
2 MIN CZYTANIA