fbpx
piątek, 12 lipca, 2024
Strona głównaŚwiatNa garnuszku u rodziców – problem młodych Hiszpanów

Na garnuszku u rodziców – problem młodych Hiszpanów

Hiszpanie coraz później opuszczają rodzinne gniazdo. Powodem trudności w znalezieniu pracy oraz fatalne warunki zatrudnienia.

Hiszpania – kraj o najwyższej stopie bezrobocia w Europie – stała się jałowym gruntem dla młodych ludzi. Po pięciu latach rządów Pedro Sancheza „postępowego polityka troszczącego się o młodych ludzi” rzeczywistość jest taka, że w Hiszpanii jest ponad pół miliona bezrobotnych poniżej 25. roku życia, a co czwarty z ponad 216 tys. młodych szukających pierwszej pracy potrzebuje ponad roku, aby ją znaleźć – wynika z danych opublikowanych przez Krajowy Instytut Statystyczny (INE). Trudna sytuacja gospodarcza kraju powoduje, że Hiszpanie coraz później opuszczają rodzinne gniazdo, żyjąc niemal do 40. roku życia na garnuszku rodziców.

Zła sytuacja finansowa młodych

Tylko 42 proc. młodych Hiszpanów twierdzi, że jest w stanie pokryć swoje podstawowe wydatki – wynika z badania na temat sytuacji materialnej osób młodych w krajach śródziemnomorskich, przeprowadzonego przez EsadeEcpol i Fundację Friedricha Naumanna. Próba, oparta na 9 633 ankietach przeprowadzonych przez YouGov (1 526 w Hiszpanii) wskazuje, że młodzi Hiszpanie mają tendencję do twierdzenia, że ich sytuacja finansowa jest zagrożona, co ogranicza możliwości spędzania wolnego czasu poza domem, a także negatywnie wpływa na ich zdolność do oszczędzania. Zaledwie 30 proc. młodych Hiszpanów uważa, że jest w stanie poradzić sobie w nagłych sytuacjach finansowych, podczas gdy 40 proc. ma trudności z oszczędzaniem w perspektywie krótkoterminowej. Sytuacja jest jeszcze bardziej skomplikowana, jeśli chodzi o długoterminowe oszczędności, biorąc pod uwagę, że prawie połowa młodych Hiszpanów przyznaje, że nie ma zdolności do oszczędzania w tym wymiarze, podczas gdy tylko 24 proc. uważa, że ma taką zdolność.

Na garnuszku rodziców

Co więcej, aż 26,5 proc. Hiszpanów w wieku od 30 do 34 lat nadal mieszka z rodzicami. Badanie podkreśla późną emancypację z domu rodzinnego w krajach śródziemnomorskich. W badanej grupie wiekowej nie opuściło rodzinnego domu aż 23 proc. Portugalczyków, 29,5 proc. Włochów i prawie 50 proc. Tunezyjczyków. W Hiszpanii większość młodych ludzi usamodzielnia się w wieku około 28 lat. Jednak emancypacja postępuje stopniowo. Odsetek wyemancypowanych młodych ludzi osiąga 50 proc. w wieku 25 lat, a dopiero powyżej 27. roku życia więcej młodych ludzi twierdzi, że żyje poza rodziną niż w jej obrębie.
Bardziej niepokojące jest to, że postęp w emancypacji jest wolniejszy w starszych grupach wiekowych. Ponad 30 proc. hiszpańskich 30-latków i 20 proc. 35-latków jeszcze się nie usamodzielniło i nadal mieszka z rodzicami.

Brak własnego dochodu jest wymieniany przez 66,3 proc. młodych Hiszpanów jako czynnik o dużym lub bardzo dużym znaczeniu, jeśli chodzi o opuszczenie rodzinnego gniazda. Badanie wskazuje, że w Hiszpanii 39 proc. ankietowanych uważa, że prawdopodobieństwo usamodzielnienia się w ciągu najbliższych dwóch lat jest niskie lub bardzo niskie, podczas gdy 31 proc. uważa, że prawdopodobieństwo to jest wysokie lub bardzo wysokie. Większość młodych ludzi (66,8 proc.) jest zdania, że prawdopodobieństwo usamodzielnienia się w ciągu roku jest niskie lub bardzo niskie. Liczba ta wyraźnie kontrastuje z niską liczbą 15,1 proc. tych, którzy postrzegają możliwość emancypacji jako wysoką.

Hiszpanie późno kupują własne M

Hiszpania ma najwyższy wśród badanych krajów wiek kupujących pierwsze własne lokum – 25,3 lata. W ankiecie mniej niż 11 proc. Hiszpanów wskazało za bardzo prawdopodobne kupno własnego mieszkania/domu w najbliższym czasie.
Patrząc w przyszłość, pesymizm wydaje się być myślą przewodnią wśród młodych ludzi w krajach śródziemnomorskich. Aż z 40 proc. przebadanych zwiastuje upadek swojego kraju w perspektywie 20 lat (48 proc. w Portugalii, 47 proc. we Włoszech, 42 proc. w Hiszpanii). Tylko 25,2 proc. młodych Hiszpanów przewiduje scenariusz postępu dla swojej ojczyzny (21,8 proc. w Portugalii i tylko 20,7 proc. we Włoszech).

Im lepiej wykształceni, tym bardziej optymistyczni

Obraz sytuacji różni się jednak w zależności od poziomu wykształcenia. Wśród młodych Hiszpanów z wyższym wykształceniem tylko 11,8 proc. uważa, że ich zdolność do pokrycia podstawowych wydatków za pięć lat będzie niska lub bardzo niska. Odsetek ten wzrasta do 29,3 proc. wśród osób, które ukończyły jedynie szkołę średnią. Rozbieżność jest również widoczna w przypadku zdolności do długoterminowego oszczędzania. Wśród młodych ludzi z wyższym wykształceniem 57,4 proc. jest przekonanych, że będą mieli dobrą zdolność do oszczędzania za pięć lat, a tylko 15,2 proc. jest przeciwnego zdania.

Jak wynika z badania, aż 33 proc. badanych Włochów, 39,3 proc. Hiszpanów i 43,6 proc. Portugalczyków uważa elity rządzące za odpowiedzialne za główne problemy kraju.

Źródło: larazon.es
Marta Mita
Marta Mita
Absolwentka handlu międzynarodowego na Uniwersytecie Vigo w Hiszpanii, specjalizująca się w zagadnieniach związanych z Unią Europejską, w szczególności tematyce wpływu prawa unijnego na gospodarkę krajów członkowskich, a także europeizacją społeczeństw w kontekście tożsamości narodowej obywateli. Autorka licznych artykułów poświęconych europejskiemu rynkowi pracy i polityce społecznej.

INNE Z TEJ KATEGORII

Coraz większe obawy europejskich firm działających w Chinach

Wiele europejskich firm w Chinach boryka się z problemami. Koniunktura się chwieje, a utrzymanie się na chińskim rynku w obliczu doskonale prosperujących lokalnych przedsiębiorstw staje się coraz trudniejsze. Obawy budzi również kwestia nadmiernej zdolności produkcyjnej.
3 MIN CZYTANIA

Wskaźnik Bogactwa Narodów 2024. Sprawdź, na którym miejscu jest Polska

Warsaw Enterprise Institute opublikował IV edycję Wskaźnika Bogactwa Narodów, wyjątkowego Indeksu, który oprócz PKB mierzy także jakość wydatków publicznych. Brane są pod uwagę państwa należące do Unii Europejskiej i OECD. Miejsca na podium zajmują Irlandia, Szwajcaria oraz Norwegia, której w tym roku udało się wyprzedzić Stany Zjednoczone. Polska zajmuje dopiero 27. pozycję na 38 gospodarek i 18. pozycję w UE. Jest to wynik przyzwoity, ale nie zadowalający.
3 MIN CZYTANIA

Przerażenie w Londynie: gospodarka Polski może niebawem wyprzedzić brytyjską!

Brytyjskie media szeroko komentują słowa Donalda Tuska, który we wpisie zamieszczonym w serwisie X stwierdził, że za 5 lat Polacy będą zamożniejsi od mieszkańców Wysp Brytyjskich.
3 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Jak Europa walczy z kryzysem mieszkaniowym

Mieszkalnictwo stało się jednym z głównych wyzwań stojących przed Europą. Większość krajów doświadczyła w ostatnich latach eskalacji cen, która pozbawiła wielu obywateli dostępu do mieszkań.
4 MIN CZYTANIA

Unia wprowadza przepisy regulujące AI

W tym tygodniu Parlament Europejski zatwierdził akt regulujący przepisy o sztucznej inteligencji. Jest to pierwsza na świecie taka regulacja dotycząca AI, która wkrótce stanie się prawem w Europie.
4 MIN CZYTANIA

Recykling odpowiedzią na upadający przemysł wydobywczy?

Czy recykling starej elektroniki ograniczy problem niedoboru pierwiastków ziem rzadkich? Zdaniem Brukseli akt o surowcach krytycznych rozwiąże lata zaniedbań w europejskim sektorze wydobywczym.
4 MIN CZYTANIA