fbpx
sobota, 9 grudnia, 2023
Strona głównaEnergetykaNa ile dni wystarczą nasze rezerwy ropy?

Na ile dni wystarczą nasze rezerwy ropy?

Branża paliwowa zapewnia, że ostatnie problemy z zaopatrzeniem stacji paliw już się zakończyły i były tylko przejściowe.

Prezes Polskiej Organizacji Przemysłu i Handlu Naftowego Leszek Wiwała zapewnił, że nie ma ryzyka spadku skali działalności branży paliwowej w naszym kraju, a w pierwszej połowie 2022 r. należy się spodziewać raczej dużego wzrostu sprzedaży.

– Branża paliwowa w Polsce sobie radzi [z kryzysem wywołanym wojną na Ukrainie – przyp. red.]. Wczoraj skończyła się panika na stacjach paliw, spowodowana strachem przed wybuchem wojny w Polsce, brakiem paliwa czy też bardzo wysokimi podwyżkami cen. Niektóre firmy prywatne działające pod logo członków POPiHN nawet zwracają różnicę pomiędzy ceną spekulacyjną a rozsądnym poziomem. Lokalnie występują braki paliw na niektórych stacjach. Są one na bieżąco uzupełniane. Kierowcy po intensywnych trzech dniach pracy potrzebują odpoczynku i wkrótce wszędzie paliwo będzie dowiezione – powiedział Leszek Wiwała w rozmowie z ISBnews.

Poza tym prezes Wiwała podkreślił, że polska branża paliwowa jest przygotowana na każdy scenariusz, również taki, który zakłada zerwanie stosunków gospodarczych z Rosją.

Prezes POPiHN dodał, że obecne rezerwy ropy i paliw w Polsce starczą na 98 dni i będą one uzupełniane. – Tankowce do Polski płyną i płynąć będą. Prace nad rozwiązaniami długookresowymi trwają. Wszyscy mamy nadzieję na pokój – podsumował.

Źródło: ISBnews

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Czy TK uchroni domy, szkoły i szpitale przed Brukselą?

Zarząd Elektrociepłowni Będzin ma nadzieję, że Trybunał Konstytucyjny uratuje spółkę przed unijnymi karami nałożonym przez Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska w Katowicach. W przeciwnym razie sytuacja finansowa spółki będzie bardzo trudna.
2 MIN CZYTANIA

Gigantyczna eurokara dla elektrociepłowni!

Niemal ćwierć miliarda złotych kary dostała elektrociepłownia Będzin (woj. śląskie), która na czas nie rozliczyła absurdalnych uprawnień do emisji dwutlenku węgla.
2 MIN CZYTANIA

Azja szybciej niż Zachód zwiększa udział OZE w miksie energetycznym

Od 2015 r. Azja szybciej niż Ameryka Północna i Europa zwiększyła produkcję czystej energii elektrycznej i ograniczyła wykorzystanie paliw kopalnych – wynika z danych przeanalizowanych przez Agencję Reutera. Mimo tego Zachód naciska na kraje azjatyckie, by ograniczyły prywatne finansowanie energetyki węglowej.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polski system finansowy jest stabilny

Narodowy Bank Polski przeanalizował krajowy system finansowy i ocenił, że jest on stabilny, a bilans ryzyka ulega polepszeniu.
2 MIN CZYTANIA

Ulgi w PIT cieszą się w Polsce popularnością

W ubiegłym roku z różnych ulg w PIT skorzystało w Polsce ponad półtora miliona osób. Najczęściej byli to młodzi ludzie.
2 MIN CZYTANIA

Izera w toku, czyli co z polskim autem elektrycznym

Projekt Izera – czyli budowa polskiej marki aut elektrycznych – jest już zrealizowany w niemal 40 procentach. Spółka zamierza uruchomić produkcję w 2026 roku.
2 MIN CZYTANIA