Rząd chce przygotować nowy system ubezpieczeń rolniczych od ryzyk, jakie niesie ze sobą prowadzenie działalności rolniczej, z dużo większym niż dotychczas udziałem państwa – wynika z wypowiedzi premiera Mateusza Morawieckiego. Nowy system ma zostać zaprezentowany na początku października.

nowy system ubezpieczeń rolniczych - grafika wpisu
Fot. Malwa/Forum Polskiej Gospodarki

Premier podkreślił, że jednym z kierunków działań rządu jest zasadnicza przebudowa ubezpieczeń rolniczych, gdyż prowadzenie gospodarstwa rolnego obarczone jest – jak powiedział – potężnym ryzykiem gospodarowania, klęskami żywiołowymi, klęskami biologicznymi, ASF, ptasia grypą w tym roku.

– Nie ma ubezpieczycieli , którzy to ubezpieczą, […] którzy wszystkie tego typu ryzyka ubezpieczą i dlatego w to miejsce, obok składek rolniczych, w ogromnym stopniu, znacznie większym niż składki rolnicze wejdzie państwo polskie, po to, żeby zapewnić godziwą rekompensatę strat w oparciu o nowy system ubezpieczeń rolniczych. Ten system zaprezentujemy […] już na samym początku października – powiedział Morawiecki podczas konferencji podsumowującej akcję „10 programów na 100 dni”.

W ramach Polskiego Ładu zapowiadano także przyjęcie kodeksu rolnego, który ma uregulować podstawowe prawa dotyczące gospodarowania rolnego i rozdzielić małe gospodarstwa od farm rolnych, zwiększenie stawki dopłat za paliwo rolnicze ze 100 zł za 1 ha – do 110 zł za 1 ha oraz uwolnienie rolniczego handlu detalicznego (RHD), umożliwiając sprzedaż na terenie całej Polski i tworząc program pomocowy Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa.

Źródło: ISBnews

Poprzedni artykułPKN ORLEN objął rolę lidera w tworzeniu Mazowieckiej Doliny Wodorowej
Następny artykułDuński rząd zapowiada wprowadzenie obowiązku pracy dla imigrantów