Chociaż rośnie liczba kart płatniczych w obiegu, to spada liczba oraz wartość transakcji realizowanych przez Polaków za ich pomocą.

Dane dotyczące wykorzystania kart płatniczych przez obywateli Polski opublikował Narodowy Bank Polski. Zgodnie z nimi w pierwszym kwartale obecnego roku Polacy posiadali 43,6 mln kart, co oznacza wzrost o 370 tys. względem końca poprzedniego roku.

82,9 proc. z wszystkich kart stanowią karty debetowe (ich liczba rośnie), a 11,7 proc. kredytowe (ich jest coraz mniej).

Dominującym (93,4 proc. udziału w rynku) „plastikiem” jest taki z możliwością realizacji transakcji zbliżeniowych.

Między styczniem a marcem użyto średnio 45 razy każdej karty, co stanowi spadek – z przeciętnie 48 transakcji realizowanych w ostatnim kwartale poprzedniego roku. Średnia wartość każdej z nich wyniosła 123 złote.

Łącznie w tym okresie zrealizowano 1,978 mld transakcji kartami płatniczymi o łącznej wartości 243,478 mld złotych. Wartości te są odpowiednio o 5 i 4,5 proc. niższe od tych, które zanotowano między październikiem a grudniem 2021 roku.

Jednocześnie wzrosła liczba transakcji kartami realizowanych w internecie, których było 49,1 mln o łącznej wartości 7,1 mld złotych.

PAP

Poprzedni artykułKonfederacja chce zdjęcia embarga
Następny artykułPaczkomaty podbijają Wielką Brytanię!