fbpx
wtorek, 25 czerwca, 2024
Strona głównaEnergetykaNa Śląsku powstanie największa w Polsce elektrownia fotowoltaiczna

Na Śląsku powstanie największa w Polsce elektrownia fotowoltaiczna

Mysłowice na Śląsku zostały wybrane przez Grupę Tauron na lokalizację największej w Polsce farmy fotowoltaicznej.

Docelowa moc tej fabryki prądu wyniesie 97 MW, ale jej osiągnięcie odbędzie się w dwóch etapach – najpierw uruchomione zostanie ok. 37 MW, a następnie 60 MW. Będzie to czwarta elektrownia słoneczna Grupy Tauron. Elektrownia ma zacząć działać w drugiej połowie 2023 r.

Pierwszy etap inwestycji zostanie zrealizowany przy pomocy nieoprocentowanej pożyczki w wysokości 82,5 mln zł, z możliwością umorzenia do 24 mln zł kosztów kwalifikowanych, natomiast koszt całego projektu jest szacowany na ok. 120 mln zł.

Zgodnie z planem elektrownia w Mysłowicach powstanie na zrekultywowanym składowisku odpadów paleniskowych, gdzie postawionych zostanie aż 94 tys. paneli fotowoltaicznych o łącznej powierzchni 16 hektarów. Rocznie elektrownia wyprodukuje prąd odpowiadający potrzebom 16 tys. gospodarstw domowych lub miasta zamieszkiwanego przez ok. 50 tys. ludzi. Dzięki tej inwestycji emisja CO2 Polski zostanie ograniczona o ok. 30 tys. ton.

– Sześciokrotne zwiększenie mocy zainstalowanej w odnawialnych źródłach energii oraz ograniczenie emisyjności o prawie 80 proc. będzie możliwe właśnie dzięki takim inwestycjom. Już za trzy lata planujemy dysponować 1,6 tys. megawatami zainstalowanymi w elektrowniach wiatrowych i fotowoltaicznych – powiedział prezes Grupy Tauron Paweł Szczeszek.

Kilka tygodni temu Grupa Tauron ogłosiła strategię „zielonego zwrotu”, która zakłada skokowe zwiększenie mocy odnawialnych źródeł energii. Zgodnie z planem w 2025 r. Tauron ma dysponować 1600 MW z elektrowni wiatrowych, fotowoltaicznych i wodnych, a w 2030 r. już 3700 MW, czyli ok. 80 proc. miksu wytwórczego Grupy.

PAP

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Ekonomiczne i społeczne skutki polityki klimatycznej w Niemczech

W ostatnich latach ceny energii elektrycznej, ogrzewania i żywności w Niemczech znacznie wzrosły. Najpierw kryzys związany z koronawirusem zakłócił łańcuchy dostaw, następnie wojna na Ukrainie doprowadziła do kryzysu energetycznego. Natomiast to coraz drastyczniejsze środki podejmowane przez niemiecki rząd w celu „ochrony klimatu” są obecnie głównym czynnikiem wzrostu cen.
4 MIN CZYTANIA

Mieszkańcy niemieckich miast żegnają się z gazem ziemnym

Największe niemieckie miasta muszą do 2026 r. przedstawić nowy plan ogrzewania budynków. Gaz ziemny, uważany w Niemczech za „szkodliwy dla planety”, będzie musiał ustąpić miejsca energii geotermalnej lub pompom ciepła.
4 MIN CZYTANIA

Amerykańskie wsparcie dla budowy SMR-ów w Polsce

Czyste, niedrogie i bezpieczne źródła energii jądrowej, tj. małe reaktory modułowe (SMR) w technologii BWRX-300, staną się niebawem jednym z filarów bezpieczeństwa i rozwoju Polski – przekonywali podczas wspólnej konferencji Atlantic Council, Orlen Synthos Green Energy oraz Nuclear Energy Institute przedstawiciele administracji rządowej oraz dyplomacji USA.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

Finanse czy zdrowie? Co martwi Polaków

Finanse i stan zdrowia to największe zmartwienia Polaków, choć optymizm odnośnie własnej sytuacji finansowej jest coraz większy.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA