fbpx
wtorek, 30 maja, 2023
Strona głównaEnergetykaNa świecie i w UE rośnie wydobycie i zużycie węgla

Na świecie i w UE rośnie wydobycie i zużycie węgla

Według raportu Międzynarodowej Agencji Energetycznej, w Unii Europejskiej, a zwłaszcza w Niemczech, wydobycie i zużycie węgla znacznie wzrosną do końca roku, chociaż oczekuje się, że spadek strukturalny rozpocznie się w ciągu najbliższych trzech lat.

Międzynarodowa Agencja Energetyczna przedstawiła analizę i prognozę rynku węgla na lata 2022-2025. W raporcie agencja wskazała, że światowe zużycie węgla wzrosło o ponad 1 proc. w latach 2021-2022, osiągając rekordowy poziom 8 mld ton. Stany Zjednoczone i Unia Europejska odnotowały największe wzrosty w porównaniu z innymi regionami.

Zużycie węgla w Unii Europejskiej wzrosło drugi rok z rzędu, osiągając rekordowy poziom 478 mln ton w skali roku. W 2022 r. konsumpcja tego surowca zwiększyła się o 6 proc. w porównaniu z rokiem poprzednim. W 2021 r. Niemcy odnotowały wzrost o 19 proc., a Polska o 12 proc., przy ogólnym wzroście o 10 proc.

W Niemczech uruchomiono ponownie 27 elektrowni węglowych [być może chodzi o bloki węglowe? – TC], zapewniając moc wyjściową 10 GW. Taka rzeczywistość według niemieckiego ministra gospodarki i klimatu Roberta Habecka jest „trudna do przełknięcia”. Zużycie węgla według prognoz agencji ma spaść do poniżej 371 mln ton w 2025 r.

Światowe zużycie węgla, napędzane w szczególności przez Europę i Stany Zjednoczone, wzrosło według MEA o 1,2 proc. w porównaniu z 2021 r., osiągając najwyższy poziom od 2013 r. Ale oczekuje się, że wydobycie trzech największych światowych producentów – Chin, Indii i Indonezji – również osiągnie rekordowy poziom. Same Chiny odpowiadają za połowę światowej produkcji węgla, czyli o około 5 proc. więcej niż w 2021 r., i za połowę światowej konsumpcji.

Tomasz Cukiernik
Tomasz Cukiernik
Z wykształcenia prawnik i ekonomista, z wykonywanego zawodu – publicysta i wydawca, a z zamiłowania – podróżnik. Ukończył Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego oraz studia podyplomowe w Akademii Ekonomicznej w Katowicach. Jest autorem książek: Prawicowa koncepcja państwa – doktryna i praktyka (2004) – II wydanie pt. Wolnorynkowa koncepcja państwa (2020), Dziesięć lat w Unii. Bilans członkostwa (2005), Socjalizm według Unii (2017), Witajcie w cyrku (2019), Na antypodach wolności (2020), Michalkiewicz. Biografia (2021) oraz współautorem biografii Korwin. Ojciec polskich wolnościowców (2023) i 15 tomów podróżniczej serii Przez Świat. Aktualnie na stałe współpracuje z miesięcznikiem „Forum Polskiej Gospodarki” (i z serwisem FPG24.PL), tygodnikami „Do Rzeczy” i „Najwyższy Czas!”, oraz dwumiesięcznikami „Polonia Christiana” (i z serwisem pch24.pl) i „Magna Polonia”.

INNE Z TEJ KATEGORII

Orlen chce budować globalną markę i zmienia nazwę

Polski Koncern Naftowy Orlen Spółka Akcyjna oficjalnie zmieni nazwę na krótszą. Może to nastąpić już za miesiąc.
2 MIN CZYTANIA

Polskie firmy chcą rozwijać morską energetykę wiatrową

Polskie przedsiębiorstwa są zainteresowane wspieraniem budowy farm wiatrowych na Morzu Bałtyckim. Niektóre z naszych firm już w tym uczestniczą.
2 MIN CZYTANIA

TAURON przekaże fortunę na sieci elektroenergetyczne

TAURON przeznaczy w tym roku ponad 2 mld złotych na inwestycje w sieci elektroenergetyczne i będzie to największy strumień finansowy na dystrybucję w ostatnich latach.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Na podniesieniu płacy minimalnej najwięcej zyska… państwo

Najwięcej na podniesieniu płacy minimalnej w przyszłym roku zyskają finanse państwa (22 proc.). Znacznie mniejszą podwyżkę dostanie pracownik (16 proc.). Wszystko to sfinansują przedsiębiorcy, którzy będą mieli wyższe koszty prowadzenia działalności gospodarczej. Obciążenia wynikające z podwyżki wzrosną im o 18 proc.
5 MIN CZYTANIA

Konfederacja przeciwko „traktatowi pandemicznemu” WHO

W ramach WHO dopinany jest tzw. traktat pandemiczny, który zdaniem Konfederacji w ogóle nie powinien być przez Polskę rozpatrywany. Tymczasem rząd próbuje nas w to wmanewrować.
2 MIN CZYTANIA

Nowy stadion za 130 milionów wypełniany w 22 procentach

Tak marnuje się pieniądze podatników. Wybudowany za olbrzymią sumę piłkarski stadion wypełniany jest przez kibiców w zaledwie 22 proc. A bywało jeszcze gorzej.
2 MIN CZYTANIA