fbpx
poniedziałek, 20 stycznia, 2025
Strona głównaKrajNa to skarżą się Polacy do ECK Polska

Na to skarżą się Polacy do ECK Polska

Rośnie liczba skarg kierowanych przez polskich konsumentów do Europejskiego Centrum Konsumenckiego Polska.

W trzecim kwartale 2022 r. do ECK Polska trafiło 2059 skarg od konsumentów, czyli o 29 proc. więcej niż w drugim kwartale. Ponad jedna trzecia skarg dotyczyła transportu lotniczego.

Wśród tych 35 proc. skarg, które odnosiły się do podróży samolotami, Polacy skarżyli się przede wszystkim na zakłócenia lotów. Mowa tutaj o odwołaniu lub opóźnieniu lotu, zmianie planu podróży bądź o problemach z bagażami.

Następne w katalogu skarg polskich konsumentów są sprawy dotyczące wadliwej odzieży oraz obuwia, na które skarżyło się 20 proc. konsumentów. W tej grupie znajdują się również osoby, którym nie dostarczono na czas butów lub ubrań kupionych przez internet. Z kolei 6 proc. zgłoszeń dotyczyło usług noclegowych i turystycznych.

ECK Polska podało również przykład osoby, która kupiła w niemieckim sklepie pianino za 8 tys. zł. Zgodnie z informacjami zawartymi na stronie sprzedawcy wysyłka do Polski jest darmowa przy zakupach powyżej 900 zł – bez limitów wagowych czy wielkościowych, ale po zakupie do konsumenta odezwał się sprzedawca żądając dodatkowo opłaty kosztów wysyłki w wysokości 450 euro. Osoba kupująca nie wyraziła na to zgody i sklep anulował zamówienie, zwracając wpłacone pieniądze. Kupujący zwrócił się o pomoc do ECK Polska, które we współpracy z ECK Niemcy pomogło rozwiązać spór ze sklepem i sprzedawca ostatecznie zgodził się na bezpłatną, czyli zgodną ze swoim regulaminem, dostawę pianina do klienta.

Europejskie Centrum Konsumenckie w Polsce powstało w 2005 r. na mocy porozumienia Komisji Europejskiej z Urzędem Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

PAP

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Żądamy przywrócenia ryczałtowej składki zdrowotnej! – kampania byłego rzecznika MŚP

Wzywam wszystkich do jak najszybszego podpisania petycji, w której zwracamy się do premiera i polityków rządzącej koalicji o przywrócenie składki zdrowotnej sprzed Polskiego Ładu – mówi Adam Abramowicz. Były rzecznik małych i średnich przedsiębiorców wystartował z ogólnopolską kampanią przywrócenia ryczałtowej składki zdrowotnej.
2 MIN CZYTANIA

Dlaczego „władza” nie lubi przedsiębiorców? [WYWIAD]

Politycy kontra przedsiębiorcy. Dlaczego „władza” nie lubi tych, bez których nie byłoby mowy o gospodarczym rozwoju naszego kraju? Czy w tym starciu przedsiębiorcy stoją na straconej pozycji i jakie mogą być dalsze konsekwencje dociskania śruby najbardziej aktywnym i kreatywnym ludziom w społeczeństwie? O podejściu do ludzi biznesu przez „władzę” rozmawiamy z Krzysztofem Oppenheimem, ekspertem finansowym i znanym Czytelnikom naszego portalu autorem cyklu „Poradnik Oppenheima”.
11 MIN CZYTANIA

Spada liczba wniosków o areszt tymczasowy

Nadużywanie tymczasowego aresztowania to w Polsce stary problem, a ostatnie lata były pod tym względem szczególnie złe. Jednak – jak podaje serwis prawo.pl – od początku tego roku trend wyraźnie się zmienia. Liczba wniosków o zastosowanie tego najbardziej uciążliwego środka zapobiegawczego spadła o ok. 30 proc.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

Finanse czy zdrowie? Co martwi Polaków

Finanse i stan zdrowia to największe zmartwienia Polaków, choć optymizm odnośnie własnej sytuacji finansowej jest coraz większy.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA