fbpx
środa, 31 maja, 2023
Strona głównaKrajNa to skarżą się Polacy do ECK Polska

Na to skarżą się Polacy do ECK Polska

Rośnie liczba skarg kierowanych przez polskich konsumentów do Europejskiego Centrum Konsumenckiego Polska.

W trzecim kwartale 2022 r. do ECK Polska trafiło 2059 skarg od konsumentów, czyli o 29 proc. więcej niż w drugim kwartale. Ponad jedna trzecia skarg dotyczyła transportu lotniczego.

Wśród tych 35 proc. skarg, które odnosiły się do podróży samolotami, Polacy skarżyli się przede wszystkim na zakłócenia lotów. Mowa tutaj o odwołaniu lub opóźnieniu lotu, zmianie planu podróży bądź o problemach z bagażami.

Następne w katalogu skarg polskich konsumentów są sprawy dotyczące wadliwej odzieży oraz obuwia, na które skarżyło się 20 proc. konsumentów. W tej grupie znajdują się również osoby, którym nie dostarczono na czas butów lub ubrań kupionych przez internet. Z kolei 6 proc. zgłoszeń dotyczyło usług noclegowych i turystycznych.

ECK Polska podało również przykład osoby, która kupiła w niemieckim sklepie pianino za 8 tys. zł. Zgodnie z informacjami zawartymi na stronie sprzedawcy wysyłka do Polski jest darmowa przy zakupach powyżej 900 zł – bez limitów wagowych czy wielkościowych, ale po zakupie do konsumenta odezwał się sprzedawca żądając dodatkowo opłaty kosztów wysyłki w wysokości 450 euro. Osoba kupująca nie wyraziła na to zgody i sklep anulował zamówienie, zwracając wpłacone pieniądze. Kupujący zwrócił się o pomoc do ECK Polska, które we współpracy z ECK Niemcy pomogło rozwiązać spór ze sklepem i sprzedawca ostatecznie zgodził się na bezpłatną, czyli zgodną ze swoim regulaminem, dostawę pianina do klienta.

Europejskie Centrum Konsumenckie w Polsce powstało w 2005 r. na mocy porozumienia Komisji Europejskiej z Urzędem Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

PAP

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Żywność z owadami będzie specjalnie oznakowana?

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi zastanawia się nad wprowadzeniem specjalnego oznaczenia produktów żywnościowych, które zawierają owady.
< 1 MIN CZYTANIA

Nowy stadion za 130 milionów wypełniany w 22 procentach

Tak marnuje się pieniądze podatników. Wybudowany za olbrzymią sumę piłkarski stadion wypełniany jest przez kibiców w zaledwie 22 proc. A bywało jeszcze gorzej.
2 MIN CZYTANIA

Dlaczego Polki nie decydują się na macierzyństwo?

Brak stabilności finansowej jest główną przyczyną, dla której Polki niechętnie decydują się na zajście w ciążę lub w ogóle rezygnują z macierzyństwa.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Cyfryzacja polskich firm. Jak wypadamy na tle Europy?

Zdecydowana większość polskich firm nie ma zamiaru zmieniać wysokości wydatków ponoszonych na transformację cyfrową – wynika z badania KPMG.
2 MIN CZYTANIA

Prawo podatkowe nadal będzie upraszczane

Ministerstwo Finansów chce kontynuować upraszczanie prawa podatkowego w Polsce, a także wprowadzać do niego nowe technologie.
2 MIN CZYTANIA

Stop dezinformacji żywnościowej. Producenci działają

Polscy producenci żywności chcą walczyć ze skierowaną przeciwko nim dezinformacją żywnościową. Pomaga im resort rolnictwa.
2 MIN CZYTANIA