Okazuje się, że bez unijnej dyrektywy i bez krajowej regulacji prywatna firma może zająć się ekologicznym zagospodarowaniem odpadów.

Za 3,5 mln euro startup naukowców z Politechniki Warszawskiej EcoBean zamierza uruchomić w Warszawie fabrykę, w której będzie przerabiać odpady z kawy na brykiety kawowe. Te z kolei – zdaniem firmy – „są doskonałą zieloną alternatywą dla tradycyjnych materiałów opałowych”. 1,5 mln euro firma już ma.

Udziałowcem i partnerem EcoBean są Politechnika Warszawska oraz InnoEnergy, europejski fundusz venture capital, a prowadzone są rozmowy z ośmioma innymi funduszami, które dołączyłyby do projektu. Pilotażowe projekty już realizowane są w Polsce, Niemczech i Portugalii – informuje serwis money.pl. Potem kolejne fabryki mają powstać w innych lokalizacjach w Europie.

Za EcoBean stoi m.in. Kacper Kossowski – człowiek, który współtworzył rynek kawy w Polsce, zakładał palarnie, szkolił baristów.

„EcoBean to projekt napędzany kawą. Dosłownie. Odpady pozostałe po Twojej codziennej filiżance kawy, które w innym przypadku trafiłyby na wysypisko śmieci, zamieniamy na czystą, zieloną energię” – reklamuje się firma na swojej stronie internetowej.

Nie po raz pierwszy okazuje się, że zysk jest najlepszym motorem do działania.

Poprzedni artykułUOKiK bierze się za influencerów
Następny artykułBałamucono nas całkowicie inaczej