Okazuje się, że bez unijnej dyrektywy i bez krajowej regulacji prywatna firma może zająć się ekologicznym zagospodarowaniem odpadów.

Za 3,5 mln euro startup naukowców z Politechniki Warszawskiej EcoBean zamierza uruchomić w Warszawie fabrykę, w której będzie przerabiać odpady z kawy na brykiety kawowe. Te z kolei – zdaniem firmy – „są doskonałą zieloną alternatywą dla tradycyjnych materiałów opałowych”. 1,5 mln euro firma już ma.

Udziałowcem i partnerem EcoBean są Politechnika Warszawska oraz InnoEnergy, europejski fundusz venture capital, a prowadzone są rozmowy z ośmioma innymi funduszami, które dołączyłyby do projektu. Pilotażowe projekty już realizowane są w Polsce, Niemczech i Portugalii – informuje serwis money.pl. Potem kolejne fabryki mają powstać w innych lokalizacjach w Europie.

Za EcoBean stoi m.in. Kacper Kossowski – człowiek, który współtworzył rynek kawy w Polsce, zakładał palarnie, szkolił baristów.

„EcoBean to projekt napędzany kawą. Dosłownie. Odpady pozostałe po Twojej codziennej filiżance kawy, które w innym przypadku trafiłyby na wysypisko śmieci, zamieniamy na czystą, zieloną energię” – reklamuje się firma na swojej stronie internetowej.

Nie po raz pierwszy okazuje się, że zysk jest najlepszym motorem do działania.