fbpx
niedziela, 23 czerwca, 2024
Strona głównaGospodarkaNa wakacyjny wyjazd nie stać co trzeciej rodziny z Unii Europejskiej

Na wakacyjny wyjazd nie stać co trzeciej rodziny z Unii Europejskiej

Mimo ustawowych gwarancji płatnego urlopu obowiązujących we wszystkich państwach Unii Europejskiej coraz mniej osób może sobie nań pozwolić z powodu rosnących cen wakacyjnych wyjazdów.

Od 1993 roku obowiązują w Unii Europejskiej przepisy, gwarantujące każdej zatrudnionej osobie co najmniej 4 tygodnie płatnego urlopu. W Polsce jest to w sumie (dla osób mających odpowiedni staż pracy) 26 dni, ale w niektórych krajach – np. w Niemczech i Chorwacji – dni urlopowych jest więcej.

Kogo stać na wakacje?

Na podstawie danych Eurostatu można oszacować, że 19 proc. pracujących w Unii Europejskiej osób (czyli 38 milionów ludzi, którzy łącznie stanowią 29 proc. z gospodarstw domowych) nie stać na tygodniowy wakacyjny wyjazd poza miejsce swojego zamieszkania.

Wśród osób zarabiających najmniej ten odsetek rośnie do 50 proc.

Jednocześnie z roku na rok rosną koszty tego typu wyjazdów. Między styczniem a majem br. średni koszt wakacji poza domem był o 12,4 proc. wyższy niż w roku poprzednim. A rok temu wzrósł on o 11,5 proc. względem roku 2021. Zjawisko to najbardziej dotknęło mieszkańców takich państw jak Estonia, Francja, Bułgaria, Szwecja i Czechy.

Rumuni i Grecy najczęściej zostają w domach

Natomiast najwięcej mających zatrudnienie osób, których nie stać na wakacje pochodzi z Rumunii (43 proc.), Grecji (37 proc.), Węgier (34 proc.), Włoch (31 proc.), Chorwacji (31 proc.) i Cypru (30 proc.).

Średnia cena tygodnia zorganizowanych wakacji jest większa od poziomu miesięcznego minimalnego wynagrodzenia w 14 unijnych państwach.

euobserver.com, etuc.org

 

Jakub Klimkowicz
Jakub Klimkowicz
Specjalista ds. stosunków międzynarodowych oraz nowych technologii. Doświadczenie zdobywał, pracując zawodowo w największych polskich firmach działających na rynku rejestracji domen, hostingu i e-commerce. Autor kilkunastu tysięcy tekstów w internetowych serwisach informacyjnych.

INNE Z TEJ KATEGORII

Jednolity rynek napotyka trudności

Wdrażanie i egzekwowanie przepisów dotyczących wspólnego rynku UE napotyka trudności. W aktualnej kadencji działania Komisji Europejskiej przeciwko naruszeniom jednolitego rynku spadły o 80 proc.
2 MIN CZYTANIA

Konfederacja chce komisji śledczej ws. zboża technicznego

Konfederacja domaga się powołania komisji śledczej w celu zbadania przyczyn i skutków niekontrolowanego importu zboża technicznego z Ukrainy oraz ukarania osób odpowiedzialnych za ten stan rzeczy.
2 MIN CZYTANIA

Wartość unijnej produkcji rolnej bije rekordy

Wartość produkcji sektora rolnego wszystkich państw należących do Unii Europejskiej systematycznie rośnie od ponad dekady i pobiła w ubiegłym roku kolejne rekordy.
< 1 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polacy przestali się bać i pokochali… pożyczki

Banki, SKOK-i i firmy pożyczkowe od kilku miesięcy zbierają solidne żniwo. Polacy zadłużają się coraz szybciej i na coraz większe kwoty.
2 MIN CZYTANIA

Przerażenie w Londynie: gospodarka Polski może niebawem wyprzedzić brytyjską!

Brytyjskie media szeroko komentują słowa Donalda Tuska, który we wpisie zamieszczonym w serwisie X stwierdził, że za 5 lat Polacy będą zamożniejsi od mieszkańców Wysp Brytyjskich.
3 MIN CZYTANIA

Komisja Europejska sprzedaje połowę swoich biurowców

Ponieważ od czasów pandemii znaczna część pracowników Komisji Europejskiej woli pracować zdalnie, podjęto decyzję o radykalnej redukcji biur używanych przez tę instytucję.
2 MIN CZYTANIA