fbpx
sobota, 30 września, 2023
Strona głównaGospodarkaNa wakacyjny wyjazd nie stać co trzeciej rodziny z Unii Europejskiej

Na wakacyjny wyjazd nie stać co trzeciej rodziny z Unii Europejskiej

Mimo ustawowych gwarancji płatnego urlopu obowiązujących we wszystkich państwach Unii Europejskiej coraz mniej osób może sobie nań pozwolić z powodu rosnących cen wakacyjnych wyjazdów.

Od 1993 roku obowiązują w Unii Europejskiej przepisy, gwarantujące każdej zatrudnionej osobie co najmniej 4 tygodnie płatnego urlopu. W Polsce jest to w sumie (dla osób mających odpowiedni staż pracy) 26 dni, ale w niektórych krajach – np. w Niemczech i Chorwacji – dni urlopowych jest więcej.

Kogo stać na wakacje?

Na podstawie danych Eurostatu można oszacować, że 19 proc. pracujących w Unii Europejskiej osób (czyli 38 milionów ludzi, którzy łącznie stanowią 29 proc. z gospodarstw domowych) nie stać na tygodniowy wakacyjny wyjazd poza miejsce swojego zamieszkania.

Wśród osób zarabiających najmniej ten odsetek rośnie do 50 proc.

Jednocześnie z roku na rok rosną koszty tego typu wyjazdów. Między styczniem a majem br. średni koszt wakacji poza domem był o 12,4 proc. wyższy niż w roku poprzednim. A rok temu wzrósł on o 11,5 proc. względem roku 2021. Zjawisko to najbardziej dotknęło mieszkańców takich państw jak Estonia, Francja, Bułgaria, Szwecja i Czechy.

Rumuni i Grecy najczęściej zostają w domach

Natomiast najwięcej mających zatrudnienie osób, których nie stać na wakacje pochodzi z Rumunii (43 proc.), Grecji (37 proc.), Węgier (34 proc.), Włoch (31 proc.), Chorwacji (31 proc.) i Cypru (30 proc.).

Średnia cena tygodnia zorganizowanych wakacji jest większa od poziomu miesięcznego minimalnego wynagrodzenia w 14 unijnych państwach.

euobserver.com, etuc.org

 

Jakub Klimkowicz
Jakub Klimkowicz
Specjalista ds. stosunków międzynarodowych oraz nowych technologii. Doświadczenie zdobywał, pracując zawodowo w największych polskich firmach działających na rynku rejestracji domen, hostingu i e-commerce. Autor kilkunastu tysięcy tekstów w internetowych serwisach informacyjnych.

INNE Z TEJ KATEGORII

Gigantyczny wzrost importu z Ukrainy

Politycy Konfederacji przedstawili stanowisko partii w sprawie przyszłości polskiego rolnictwa w kontekście wygaśnięcia zakazu importu produktów rolno-spożywczych z Ukrainy. Jednocześnie zwrócili uwagę na gigantyczny wzrost importu produktów rolnych ze wschodu.
2 MIN CZYTANIA

Polska chętnie zatrudnia obcokrajowców

Zwiększający się popyt na pracę oraz postępujący proces starzenia się społeczeństwa sprawiają, że polscy przedsiębiorcy coraz częściej są skłonni zatrudniać cudzoziemców, a polskie władze chętnie zgadzają się na sprowadzanie imigrantów zarobkowych – wynika z komunikatu FOR.
2 MIN CZYTANIA

Turcja walczy z inflacją jak Don Kichot z wiatrakami

Ostatnie lata to okres zmieniającej się jak w kalejdoskopie polityki pieniężnej Turcji, której stopy procentowe z roku na rok radykalnie raz rosną, raz maleją.
< 1 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Gospodarka Ukrainy rośnie jak szalona mimo trwającej wojny

Produkt krajowy brutto ukraińskiej gospodarki wzrósł w drugim kwartale obecnego roku o 19,5 proc. w porównaniu do analogicznego okresu roku poprzedniego.
< 1 MIN CZYTANIA

Pociągi PKP Intercity przyspieszą i zabiorą więcej pasażerów

Do 2030 roku PKP Intercity zamierza przeprowadzić gruntowną modernizację swojego taboru, aby zapewnić pasażerom bardziej komfortowe i szybsze połączenia.
< 1 MIN CZYTANIA

Polska z prawie najmniejszą wolnością gospodarczą w całej Unii Europejskiej

Polska zajęła 59. miejsce w zestawieniu Instytutu Frasera, który klasyfikuje państwa biorąc pod uwagę panującą w nich wolność gospodarczą.
2 MIN CZYTANIA