fbpx
poniedziałek, 4 grudnia, 2023
Strona głównaBiznesNa żywności o krótkim terminie przydatności do spożycia można zarabiać

Na żywności o krótkim terminie przydatności do spożycia można zarabiać

Miliony ton żywności corocznie idzie do śmietnika. Żywność marnują nie tylko konsumenci, ale także sklepy – szczególne te, które nie potrafią dobrze zarządzać zapasami magazynowymi oraz produktami o krótkiej przydatności do spożycia. Tymczasem na takich produktach można zarabiać.

Według raportu „Nie Marnuj Jedzenia 2023” w Polsce każdego roku marnuje się 4,8 mln ton żywności.

– Marnowanie żywności to problem, który ma ogromne konsekwencje dla społeczeństwa, środowiska i gospodarki – mówi Beata Ciepła, cytowana w raporcie prezes Federacji Polskich Banków Żywności.

Od 2020 roku obowiązuje ustawa o przeciwdziałaniu marnowania żywności. Sklepom o powierzchni powyżej 250 m2, w których połowa lub więcej przychodów pochodzi ze sprzedaży żywności, grożą za to kary. Płacić muszą za każdy kilogram wyrzuconych towarów spożywczych.

Żywność marnują nie tylko sieci, także mniejsze sklepy

Można spotkać się z opinią, że produkty niemal przeterminowane nie interesują już klientów i lepiej jest oddać nadwyżkę żywności organizacji pożytku publicznego typu bank żywności. To nie musi być najlepszym rozwiązaniem. Klienci świadomie szukają okazji do kupienia taniej wybranego produktu. To dla nich, zwłaszcza hipermarkety i dyskonty mają specjalne półki. Można z nich wybierać np. banany z brązowymi plamami, nieidealne warzywa o nietypowych kształtach, za to smaczne i zdrowe. Także nabiał, na przykład jogurty, kefiry, mleko itp. itd.

Planowanie sprzedaży

Zarówno sklep stacjonarny, jak i e-sklep, powinien posiać specjalny kosz lub półkę (albo zakładkę na swojej stronie) z ofertą produktów o krótkim terminem przydatności. Dzięki zastosowaniu innowacyjnych technologii sklep (nawet taki mały, rodzinny) może precyzyjnie zaplanować tzw. zatowarowanie, uzupełniać asortyment i z powodzeniem zbywać towary – także te z krótkimi terminami ważności. Dla przedsiębiorcy może to stanowić dodatkowe źródło przychodów, zarazem pozwalając ograniczyć ilość marnowanej żywności oraz skrócić czas pracy poświęcany na liczenie produktów.

Warto tylko przypomnieć przedsiębiorcom o konieczności cyklicznej i systematycznej inwentaryzacji stanu magazynowego. Dobrze jest przy tym stosować tzw. zasadę FIFO („First In, First Out”– pierwsze weszło, pierwsze wyszło), czyli że towary, które najdłużej magazynowane należy sprzedać w pierwszej kolejności.

Firmy skupujące produkty

Innym jeszcze rozwiązaniem pozwalającym przedsiębiorcom sektora handlu pozbyć się problemu marnowania żywności, być przy tym ekologicznymi i oczywiście zarabiać, jest podpisanie umowy z firmą wyspecjalizowaną w skupie produktów z krótkim terminem ważności. Takie firmy są chętne do współpracy – także z mniejszymi przedsiębiorcami.

Można też samemu spróbować stworzyć taki spożywczy outlet z „końcówkami” produktów, np. serków za 90 groszy, soku za 2 złote czy wafelków za 50 groszy. Nabywcami takich produktów o krótkiej przydatności do spożycia będą podmioty, które muszą oszczędzać, np. szpitale, stołówki firmowe i szkolne, sanatoria, a nawet niektóre hotele i pensjonaty. Ich dowozem – oczywiście na czas oraz nieuszkodzonych – zajmie się wyspecjalizowana firma kurierska.

Podsumowując: zarówno konsumenci, jak i przedsiębiorcy, mogą tylko zyskać na niemarnowaniu jedzenia.

 

Robert Azembski
Robert Azembski
Dziennikarz z ponad 30-letnim doświadczeniem; pracował m.in. w „Rzeczpospolitej”, „Wprost” , „Gazecie Bankowej” oraz wielu innych tytułach prasowych i internetowych traktujących o gospodarce, finansach i ekonomii. Chociaż specjalizuje się w finansach, w tym w bankowości, ubezpieczeniach i rynku inwestycyjnym, nieobce są mu problemy przedsiębiorców, przede wszystkim z sektora MŚP. Na łamach magazynu „Forum Polskiej Gospodarki” oraz serwisu FPG24.PL najwięcej miejsca poświęca szeroko pojętej tematyce przedsiębiorczości. W swoich analizach, raportach i recenzjach odnosi się też do zagadnień szerszych – ekonomicznych i gospodarczych uwarunkowań działalności firm.

INNE Z TEJ KATEGORII

W Cyber Monday sprzedaje się więcej niż w Black Friday

Amerykanie przeznaczyli na zakupy internetowe w tegorocznym gorącym okresie zakupowym 38 miliardów dolarów, co oznacza wzrost o 7,8 proc. wobec zeszłorocznego wyniku.
< 1 MIN CZYTANIA

Małe jest piękne! O mitach i zagrożeniach w polskim biznesie [WYWIAD]

Chciałbym, aby nasza rozmowa była potraktowana jako hołd złożony najmniejszym przedsiębiorcom, bez których już dawno polska gospodarka by się zawaliła – mówi nam Krzysztof Oppenheim, ekspert finansowy i członek Zespołu Roboczego ds. Restrukturyzacji i Upadłości w Radzie Przedsiębiorców przy Rzeczniku MŚP. Rozmawiamy o pułapkach, w jakie wpadają przedsiębiorcy, i priorytetach, które decydują o powodzeniu lub klęsce w biznesie.
11 MIN CZYTANIA

InPost został sponsorem potężnego klubu piłkarskiego!

Firma InPost nawiązała partnerstwo z angielskim klubem Newcastle United, jedną z najpotężniejszych drużyn Premier League – najlepszej ligi piłkarskiej świata.
< 1 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Nowe środki na wsparcie małych i średnich firm

Na razie pieniądze z Unii przeznaczone będą na cyfryzację, tak zwaną zieloną transformację oraz zrównoważony rozwój. Ogromna popularność jednego z programów wsparcia firm MŚP pokazuje, że na granty czekają także rolnicy indywidualni.
3 MIN CZYTANIA

Należy odblokować tereny pod zabudowę

Nie dalej jak do końca grudnia 2025 roku każda gmina powinna mieć uchwalony plan ogólny, który określi, co i gdzie można budować. Czy reforma planowania przestrzennego wyznaczy wreszcie jasne reguły dla inwestorów chcących budować, zabezpieczając zarazem interesy mieszkańców?
3 MIN CZYTANIA

Drobni przedsiębiorcy mają coraz więcej długów i próbują je restrukturyzować

Nawet nie upadłości firm, bo na ich miejsce wciąż powstają nowe, ale rosnąca niewypłacalność przedsiębiorców (a nawet całych sektorów) i prowadzone restrukturyzacje powinny stać się sygnałem alarmowym dla gospodarczych decydentów.
2 MIN CZYTANIA