fbpx
czwartek, 13 czerwca, 2024
Strona głównaBiznesNadal dostępne są pieniądze dla start-upów

Nadal dostępne są pieniądze dla start-upów

Startujący w biznesie mają kilka możliwości uzyskania wsparcia finansowego na rozwój swojej firmy.

Młodzi przedsiębiorcy mogą skorzystać z kilku możliwości uzyskania wsparcia na rozwój swojego biznesu w postaci pożyczek lub dotacji.

Na samo założenie firmy dostępne są pieniądze z rządowego programu „Pierwszy biznes – wsparcie w starcie”, którym administruje Bank Gospodarstwa Krajowego. Wsparcie ma postać niskooprocentowanej pożyczki i pomoże sfinansować różne wydatki związane z uruchomieniem firmy, np. zakup sprzętu, prowadzenie szkoleń i kursów oraz inne koszty związane z prowadzoną działalnością przez okres sześciu miesięcy od jej uruchomienia.

Maksymalna wysokość pożyczki to 20-krotność przeciętnego wynagrodzenia (obecnie 140 tys. zł), a jej oprocentowanie wynosi aktualnie 1,45 proc. lub 0,58 proc. w skali roku. Nie ma prowizji ani innych ukrytych opłat.

Pożyczkę przedsiębiorca musi spłacić przez maksymalnie siedem lat.

Z pieniędzy unijnych

Młodzi przedsiębiorcy mogą skorzystać także z dotacji unijnych dla nowych firm. Maksymalna kwota wsparcia wynosi w tym przypadku 40 tys. złotych.

Przyznawane kwoty różnią się w zależności od charakteru nowego przedsięwzięcia i przedstawionego biznesplanu, a inne warunki wsparcia zależą także od województwa, w którym firma startuje z działalnością.

Aktualne informacje o dotacjach unijnych dla przedsiębiorców można pozyskać na stronie funduszeeuropejskie.gov.pl.

Wsparcie z urzędu pracy

Stosunkowo łatwa do uzyskania – na tle innych pomocy – jest jednorazowa dotacja na rozpoczęcie działalności gospodarczej z PUP (Państwowego Urzędu Pracy). Można nią sfinansować wyposażenie firmy, zakup urządzeń komputerowych i oprogramowania oraz niezbędnego sprzętu biurowego, a nawet działania reklamowe młodej firmy.

Należy jednak pamiętać, że jest to wsparcie dla osób mających oficjalny status bycia bezrobotnymi. To jeszcze nie wszystko: starający się o wsparcie nie powinni prowadzić działalności gospodarczej w okresie krótszym niż rok od momentu złożenia wniosku i być karanymi za przestępstwa gospodarcze w okresie dwóch lat przed wystąpieniem o dotację. Co równie ważne, wnioskodawca nie powinien nigdy wcześniej korzystać z żadnej formy wsparcia publicznego działalności biznesowej (dotyczy to także wsparcia z tzw. tarcz kowidowych).

Maksymalna kwota wsparcia na 2024 rok to 46 944 zł brutto (6-krotność przeciętnego wynagrodzenia).

Szczegółowy wniosek o dotację na rozpoczęcie działalności gospodarczej, wraz z załączonym biznesplanem, młody przedsiębiorca powinien złożyć do urzędu pracy właściwego dla miejsca zarejestrowania działalności gospodarczej. Należy jednak pamiętać, że dotacja zostanie rozliczona i trzeba będzie wykazać w urzędzie wszystkie wydatki, do których sfinansowania posłużyła. Jeżeli przedsiębiorca złamie warunki umowy lub będzie prowadzić działalność krócej niż rok od uzyskania wsparcia, dotację będzie musiał w całości zwrócić.

Robert Azembski
Robert Azembski
Dziennikarz z ponad 30-letnim doświadczeniem; pracował m.in. w „Rzeczpospolitej”, „Wprost” , „Gazecie Bankowej” oraz wielu innych tytułach prasowych i internetowych traktujących o gospodarce, finansach i ekonomii. Chociaż specjalizuje się w finansach, w tym w bankowości, ubezpieczeniach i rynku inwestycyjnym, nieobce są mu problemy przedsiębiorców, przede wszystkim z sektora MŚP. Na łamach magazynu „Forum Polskiej Gospodarki” oraz serwisu FPG24.PL najwięcej miejsca poświęca szeroko pojętej tematyce przedsiębiorczości. W swoich analizach, raportach i recenzjach odnosi się też do zagadnień szerszych – ekonomicznych i gospodarczych uwarunkowań działalności firm.

INNE Z TEJ KATEGORII

Branża noclegowa liczy długi i wypatruje gości

Rusza sezon dla turystycznych obiektów noclegowych. Bez wątpienia przedsiębiorcy oferujący zakwaterowanie liczą, że w nadchodzących miesiącach utrzyma się tendencja z zeszłego roku, gdy liczba turystów, którym udzielono noclegów wzrosła o blisko 6 proc.
5 MIN CZYTANIA

„Drapieżne koty” z Polski sprawdziły się na polu walki. Ukraińcy zwiększają zamówienia

Polskie wozy bojowe Oncilla, wyprodukowane przez firmę Mista ze Stalowej Woli, doskonale sprawdziły się na polu walki. Na froncie walczy już setka transporterów. Ukraińska armia zamówiła kolejną partię „drapieżnych kotów”.
2 MIN CZYTANIA

Polski drób niedługo znajdzie się na azjatyckich stołach

– Produkujemy rocznie trzy miliony ton mięsa drobiowego. To najwięcej w UE – zaznacza Dariusz Goszczyński, prezes zarządu Krajowej Rady Drobiarstwa – Izba Gospodarcza (KRD-IG). Według niego, wysoka jakość rodzimego drobiu predestynuje go do sprzedaży nawet na tak wymagających rynkach jak Japonia czy Hongkong.
4 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Jak ożywić martwy parkiet nad Wisłą?

Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie nie służy tak naprawdę ani inwestycjom indywidulanym, ani małym i średniej wielkości firmom. Tym pierwszym w założeniu miała dawać okazje do zysków, dla tych drugich zaś być miejscem pozyskiwania kapitału na rozwój. Tymczasem uciekają z niej zarówni mali, jak duzi.
4 MIN CZYTANIA

Jesteś „pod wpływem”? Nie ruszysz autem

Amerykańska Krajowa Administracja ds. Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego (NHTSA) chce wykonać zalecenie Kongresu, by wszystkie nowe auta miały zainstalowaną technologię uniemożliwiającą prowadzenie pod wpływem alkoholu.
< 1 MIN CZYTANIA

Obojętnie, co zrobimy, klimat i tak będzie się zmieniał

Nawet zupełne zaprzestanie emisji CO2 pochodzącego z przemysłu nie wpłynie na zatrzymanie zmian klimatu na Ziemi – przekonuje w zamieszczonym we „Wprost” artykule pt. „Klimat a Człowiek” prof. dr hab. inż. Piotr Wolański, przewodniczący Komitetu Badań Kosmicznych i Satelitarnych PAN.
4 MIN CZYTANIA