fbpx
czwartek, 13 czerwca, 2024
Strona głównaEnergetykaNadchodzą korzystne zmiany w fotowoltaice?

Nadchodzą korzystne zmiany w fotowoltaice?

Rządowa koalicja premiera Donalda Tuska chce zmienić przepisy dotyczące wykorzystywania przydomowych instalacji fotowoltaicznych, które dzisiaj nie są do końca korzystne dla konsumentów.

Rząd Donalda Tuska chce zmienić przepisy dotyczące rozliczania się w ramach net-billingu. Portal Samorządowy precyzuje, że zmiany mają nastąpić szybko i polegać na wprowadzeniu minimalnej, gwarantowanej ceny za prąd trafiający do sieci z przydomowych instalacji fotowoltaicznych.

Osoby, które zdecydowały się na montaż fotowoltaiki po 31 marca 2022 roku muszą rozliczać się w formie tzw. net-billingu, który jest mniej korzystny od poprzednio stosowanego net-meteringu. Dzisiaj właściciele przydomowych instalacji sprzedają prąd do sieci za 40 gr za 1 kWh, a kupują ją z sieci za 1,3 zł za kWh. To sprawia, że inwestycja w fotowoltaikę zwraca się dopiero po bardzo długim okresie, a przez niektórych może być postrzegana jako zupełnie nieopłacalna.

Jedną z obietnic wyborczych Koalicji Obywatelskiej była zmiana zasad rozliczania net-billingiem tak, aby inwestycja w przydomową instalację fotowoltaiczną zwracała się w siedem lat. Środkiem do tego celu ma być ustanowienie minimalnej, gwarantowanej ceny za prąd, który trafia do sieci z objętych net-billingiem instalacji fotowoltaicznych. W ten sposób osoby, które są zainteresowane fotowoltaiką, będą miały możliwość lepszego oszacowania stopnia opłacalności takiej inwestycji.

Poza minimalną ceną za prąd z fotowoltaiki rządząca koalicja chce kontynuować program Mój Prąd, a także wprowadzić kredyt 0 proc. na termomodernizację, fotowoltaikę, pompy ciepła i magazyny energii.

Źródło: www.portalsamorzadowy.pl
Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Ekonomiczne i społeczne skutki polityki klimatycznej w Niemczech

W ostatnich latach ceny energii elektrycznej, ogrzewania i żywności w Niemczech znacznie wzrosły. Najpierw kryzys związany z koronawirusem zakłócił łańcuchy dostaw, następnie wojna na Ukrainie doprowadziła do kryzysu energetycznego. Natomiast to coraz drastyczniejsze środki podejmowane przez niemiecki rząd w celu „ochrony klimatu” są obecnie głównym czynnikiem wzrostu cen.
4 MIN CZYTANIA

Mieszkańcy niemieckich miast żegnają się z gazem ziemnym

Największe niemieckie miasta muszą do 2026 r. przedstawić nowy plan ogrzewania budynków. Gaz ziemny, uważany w Niemczech za „szkodliwy dla planety”, będzie musiał ustąpić miejsca energii geotermalnej lub pompom ciepła.
4 MIN CZYTANIA

Amerykańskie wsparcie dla budowy SMR-ów w Polsce

Czyste, niedrogie i bezpieczne źródła energii jądrowej, tj. małe reaktory modułowe (SMR) w technologii BWRX-300, staną się niebawem jednym z filarów bezpieczeństwa i rozwoju Polski – przekonywali podczas wspólnej konferencji Atlantic Council, Orlen Synthos Green Energy oraz Nuclear Energy Institute przedstawiciele administracji rządowej oraz dyplomacji USA.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

Finanse czy zdrowie? Co martwi Polaków

Finanse i stan zdrowia to największe zmartwienia Polaków, choć optymizm odnośnie własnej sytuacji finansowej jest coraz większy.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA