fbpx
sobota, 9 grudnia, 2023
Strona głównaTransportNadchodzą podwyżki cen ubezpieczeń

Nadchodzą podwyżki cen ubezpieczeń

W minionym roku średnia składka OC zmalała o 7 proc. w porównaniu do 2020 r., ale teraz trend ten może się odwrócić – wynika z raportu „Rynek ubezpieczeń komunikacyjnych 2021”.

Analiza multiagencji Punkta wykazała, że w 2021 r. średnia cena składki OC kosztowała 579 zł, czyli o 43 zł mniej niż rok wcześniej. Spadki cen w ubezpieczeniach komunikacyjnych zauważane są już od trzech lat, ale w ubiegłym roku znacznie pogłębiły się różnice w cenach między regionami. Dla porównania mieszkańcy najdroższego Gdańska płacili za OC średnio niemal 200 zł więcej niż mieszkańcy Opola, gdzie ubezpieczenia były najtańsze.

Prezes Punkty Michał Daniluk tłumaczy, że ostatnio niższe ceny ubezpieczeń mogą być efektem masowego omijania zaawansowanych modeli analitycznych na rzecz przyznawania arbitralnych „zniżek z ręki”.

– Doraźnie klientom wydaje się to korzystne, ale w dłuższym okresie, być może już w najbliższych miesiącach, ubezpieczyciele wprowadzą daleko idące korekty cen. Pozostaje liczyć na to, żeby korekty były wprowadzane stopniowo, nie skokowo, jak było choćby 5-6 lat temu – powiedział Daniluk. – W świetle rosnącej inflacji oba zjawiska sprawiają, że prawdopodobny jest bolesny wzrost cen ubezpieczeń – podsumował ekspert.

Źródło: PAP

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Branża transportowa coraz bardziej zadłużona

Rosną długi polskiej branży TSL, która reaguje na to większą ostrożnością w zawieraniu umów z ewentualnymi kontrahentami, czym chce zmniejszyć własne ryzyko finansowe.
2 MIN CZYTANIA

Port Gdańsk najlepszy w Europie!

W 2022 roku port w Gdańsku po raz kolejny odnotował największy przyrost wolumenu przeładunku towarów w całej Europie.
2 MIN CZYTANIA

Nadchodzi likwidacja samochodów spalinowych!

Podczas sejmowej konferencji prasowej poseł na Sejm Bartłomiej Pejo, przewodniczący parlamentarnego zespołu ds. obrony kierowców oraz poseł Krzysztof Mulawa z Konfederacji wyrazili zdecydowany sprzeciw wobec planowanej faktycznej likwidacji samochodów spalinowych w Polsce.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polski system finansowy jest stabilny

Narodowy Bank Polski przeanalizował krajowy system finansowy i ocenił, że jest on stabilny, a bilans ryzyka ulega polepszeniu.
2 MIN CZYTANIA

Ulgi w PIT cieszą się w Polsce popularnością

W ubiegłym roku z różnych ulg w PIT skorzystało w Polsce ponad półtora miliona osób. Najczęściej byli to młodzi ludzie.
2 MIN CZYTANIA

Izera w toku, czyli co z polskim autem elektrycznym

Projekt Izera – czyli budowa polskiej marki aut elektrycznych – jest już zrealizowany w niemal 40 procentach. Spółka zamierza uruchomić produkcję w 2026 roku.
2 MIN CZYTANIA