Projekt ustawy, który pojawił się w wykazie prac legislacyjnych rządu ma na celu ulepszenie środowiska prawnego i instytucjonalnego dla przedsiębiorców. Przepisy są przygotowywane w głównej mierze przez Ministerstwo Rozwoju i Technologii.
Zgodnie z założeniami ustawa ma wprowadzić uproszczenia odnoszące się do każdego etapu istnienia i prowadzenia przedsiębiorstwa, czyli od rozpoczęcia działalności przez przedsiębiorcę, przez jej rozwój w kolejnych latach, aż do przekazania firmy w ręce następców. Nowelizacja obejmie też przepisy dotyczące zasad stanowienia prawa gospodarczego.
„W związku z tym, że przyczyną zidentyfikowanych i opisanych problemów są konkretne przepisy prawne, które nakładają wymogi regulacyjne na obywateli i firmy, realizacja celu poprzez działania pozalegislacyjne w tym zakresie nie jest możliwa” – uzasadniono.
Twórcy projektowanej ustawy liczą na to, że nowe rozwiązania zmniejszą liczbę zbędnych, nadmiernych wymogów regulacyjnych i dadzą przedsiębiorcom oszczędności czasowe i kosztowe. Szybsze i sprawniejsze procedury administracyjne mają też zwiększyć efektywność administracji publicznej.
Projektowana ustawa ma wpisywać się w proprzedsiębiorcze działania legislacyjne rządu, który w ostatnich latach starał się tak regulować prowadzenie działalności gospodarczej w Polsce, aby zachęcać Polaków do rozwijania własnych biznesów. Wśród wprowadzonych rozwiązań rząd wymienił tzw. „konstytucję biznesu”, nowelizację kodeksu postępowania administracyjnego oraz ustawy o zarządzie sukcesyjnym przedsiębiorstwem osoby fizycznej.