Ministerstwo Finansów planuje zmienić zasady opodatkowania małych browarów.

blokada środków na rachunku vat - grafika wpisu

Resort finansów chce zmienić zasady opodatkowania, czyli stosowania obniżonej stawki akcyzy dla małych browarów, aby dostosować je do projektowanej zmiany ustawy o podatku akcyzowym w zakresie pozostałych napojów alkoholowych. Odpowiednie rozporządzenie w sprawie zwolnień od podatku akcyzowego opublikowano już na stronach stronach Rządowego Centrum Legislacji.

Ministerstwo wyjaśniło, że zmiana zasad opodatkowania dla małych browarów polega m.in. na rezygnacji z powiązania stosowania obniżonej stawki akcyzy z tytułu produkcji piwa na terytorium kraju, z koniecznością posiadania certyfikatu małego producenta. Według danych na koniec 2021 r. w Polsce działało około 236 niezależnych małych browarów.

Omawiane rozporządzenie ma ponadto umożliwić jednostkom samorządu terytorialnego stosowanie zwolnienia od akcyzy określonego dla prosumentów energii elektrycznej produkowanej z generatorów o łącznej mocy nieprzekraczającej 1 MW, gdy łączna moc generatorów wykorzystywanych przez te jednostki, jak i jej jednostki organizacyjne do produkcji energii z odnawialnych źródeł energii przekroczy 1 MW.

„Zmiana wpisuje się w cel, jakim jest promocja energii pochodzącej z odnawialnych źródeł energii” – napisano w Ocenie skutków regulacji (OSR).

Zmienione rozporządzenie ma też wprowadzić regulację, na mocy której, na zasadzie wzajemności, będzie występowała możliwość stosowania zwolnienia od akcyzy przez uprawnionych członków personelu dyplomatycznego obcych placówek dyplomatycznych i organizacji międzynarodowych w przypadku odstąpienia, przed upływem trzech lat, samochodu osobowego nabytego lub zaimportowanego uprzednio ze zwolnieniem od akcyzy.

PAP

Poprzedni artykułKoniec unikania podatków w e-commerce
Następny artykułJuż za tydzień jesienna odsłona 7. edycji Kongresu 590 w Rzeszowie!