fbpx
czwartek, 8 czerwca, 2023
Strona głównaPodatkiNadchodzą ważne zmiany w podatku akcyzowym

Nadchodzą ważne zmiany w podatku akcyzowym

Ministerstwo Finansów planuje zmienić zasady opodatkowania małych browarów.

Resort finansów chce zmienić zasady opodatkowania, czyli stosowania obniżonej stawki akcyzy dla małych browarów, aby dostosować je do projektowanej zmiany ustawy o podatku akcyzowym w zakresie pozostałych napojów alkoholowych. Odpowiednie rozporządzenie w sprawie zwolnień od podatku akcyzowego opublikowano już na stronach stronach Rządowego Centrum Legislacji.

Ministerstwo wyjaśniło, że zmiana zasad opodatkowania dla małych browarów polega m.in. na rezygnacji z powiązania stosowania obniżonej stawki akcyzy z tytułu produkcji piwa na terytorium kraju, z koniecznością posiadania certyfikatu małego producenta. Według danych na koniec 2021 r. w Polsce działało około 236 niezależnych małych browarów.

Omawiane rozporządzenie ma ponadto umożliwić jednostkom samorządu terytorialnego stosowanie zwolnienia od akcyzy określonego dla prosumentów energii elektrycznej produkowanej z generatorów o łącznej mocy nieprzekraczającej 1 MW, gdy łączna moc generatorów wykorzystywanych przez te jednostki, jak i jej jednostki organizacyjne do produkcji energii z odnawialnych źródeł energii przekroczy 1 MW.

„Zmiana wpisuje się w cel, jakim jest promocja energii pochodzącej z odnawialnych źródeł energii” – napisano w Ocenie skutków regulacji (OSR).

Zmienione rozporządzenie ma też wprowadzić regulację, na mocy której, na zasadzie wzajemności, będzie występowała możliwość stosowania zwolnienia od akcyzy przez uprawnionych członków personelu dyplomatycznego obcych placówek dyplomatycznych i organizacji międzynarodowych w przypadku odstąpienia, przed upływem trzech lat, samochodu osobowego nabytego lub zaimportowanego uprzednio ze zwolnieniem od akcyzy.

PAP

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Jak wyglądają polskie podatki na tle UE?

W porównaniu z podatkami w innych państwach Unii polskie podatki są umiarkowane lub niskie, a dzień wolności podatkowej przypada u nas 11 czerwca.
2 MIN CZYTANIA

Pracownik delegowany nie podróżuje służbowo

Gdy pracodawca – mimo braku obowiązku nałożonego przepisami prawa pracy – zapewni oddelegowanemu pracownikowi nocleg i dojazd do miejscowości, w której będzie wykonywał pracę, to wartość tych świadczeń stanowi dla pracownika przychód z innych nieodpłatnych świadczeń.
4 MIN CZYTANIA

Koszty inflacji rząd przerzuci na pracodawców

Jest już niemal pewne, że w roku 2024, z uwagi na wysoką inflację, czeka nas kolejna, znacząca podwyżka płacy minimalnej. Taki wzrost – o czym często się zapomina – jest także dodatkowym, sporym zastrzykiem środków, które rząd zapewnia ZUS i NFZ.
5 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Pracujesz sezonowo? Tu zarobisz najwięcej

Wiosna i lato to okresy, w których praca sezonowa jest w Polsce najbardziej popularna. Najlepiej wtedy zarabiają... instruktorzy surfingu.
2 MIN CZYTANIA

Jak wyglądają polskie podatki na tle UE?

W porównaniu z podatkami w innych państwach Unii polskie podatki są umiarkowane lub niskie, a dzień wolności podatkowej przypada u nas 11 czerwca.
2 MIN CZYTANIA

Rząd chce uporządkować rynek kapitałowy

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy, która ma porządkować i usprawnić funkcjonowanie instytucji rynku finansowego.
2 MIN CZYTANIA