fbpx
czwartek, 25 kwietnia, 2024
Strona głównaPodatkiNadchodzą ważne zmiany w podatku akcyzowym

Nadchodzą ważne zmiany w podatku akcyzowym

Ministerstwo Finansów planuje zmienić zasady opodatkowania małych browarów.

Resort finansów chce zmienić zasady opodatkowania, czyli stosowania obniżonej stawki akcyzy dla małych browarów, aby dostosować je do projektowanej zmiany ustawy o podatku akcyzowym w zakresie pozostałych napojów alkoholowych. Odpowiednie rozporządzenie w sprawie zwolnień od podatku akcyzowego opublikowano już na stronach stronach Rządowego Centrum Legislacji.

Ministerstwo wyjaśniło, że zmiana zasad opodatkowania dla małych browarów polega m.in. na rezygnacji z powiązania stosowania obniżonej stawki akcyzy z tytułu produkcji piwa na terytorium kraju, z koniecznością posiadania certyfikatu małego producenta. Według danych na koniec 2021 r. w Polsce działało około 236 niezależnych małych browarów.

Omawiane rozporządzenie ma ponadto umożliwić jednostkom samorządu terytorialnego stosowanie zwolnienia od akcyzy określonego dla prosumentów energii elektrycznej produkowanej z generatorów o łącznej mocy nieprzekraczającej 1 MW, gdy łączna moc generatorów wykorzystywanych przez te jednostki, jak i jej jednostki organizacyjne do produkcji energii z odnawialnych źródeł energii przekroczy 1 MW.

„Zmiana wpisuje się w cel, jakim jest promocja energii pochodzącej z odnawialnych źródeł energii” – napisano w Ocenie skutków regulacji (OSR).

Zmienione rozporządzenie ma też wprowadzić regulację, na mocy której, na zasadzie wzajemności, będzie występowała możliwość stosowania zwolnienia od akcyzy przez uprawnionych członków personelu dyplomatycznego obcych placówek dyplomatycznych i organizacji międzynarodowych w przypadku odstąpienia, przed upływem trzech lat, samochodu osobowego nabytego lub zaimportowanego uprzednio ze zwolnieniem od akcyzy.

PAP

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Szykują nam nowy podatek. Efektem będą drastyczne podwyżki cen gazu, węgla i paliwa

Jak informuje „Rzeczpospolita”, węgiel będzie droższy nawet o połowę, a olej napędowy o ponad 50 gr na litrze. Taki będzie efekt wprowadzenia przez rząd nowego podatku wynikającego z unijnej dyrektywy o systemie handlu emisjami gazów cieplarnianych. Jej uchwalenie ma nastąpić do końca 2024 r.
2 MIN CZYTANIA

Apel rzecznika MŚP do premiera w sprawie składki zdrowotnej

Adam Abramowicz, rzecznik małych i średnich przedsiębiorców, zwrócił się do premiera Donalda Tuska z listem dotyczącym dwóch szczególnie ważnych dla przedsiębiorców zapowiedzi rządu.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

Finanse czy zdrowie? Co martwi Polaków

Finanse i stan zdrowia to największe zmartwienia Polaków, choć optymizm odnośnie własnej sytuacji finansowej jest coraz większy.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA