fbpx
niedziela, 10 grudnia, 2023
Strona głównaKrajNadchodzi koniec polskiej branży tytoniowej?

Nadchodzi koniec polskiej branży tytoniowej?

Wielkimi krokami zbliża się szczyt Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) w Panamie, podczas którego będą ważyły się losy branży tytoniowej w Unii Europejskiej.

Już w listopadzie w Panamie odbędzie się szczyt WHO COP10, w trakcie którego planowana jest dyskusja na temat przyszłości branży tytoniowej w Unii Europejskiej – przypomina „Rzeczpospolita”. Decyzje tam podjęte będą miały olbrzymie znaczenie dla Polski.

WHO optuje za: stopniowym zakazem uprawy tytoniu, zakazem produkcji i sprzedaży e-papierosów i saszetek nikotynowych, podniesieniem podatków na wyroby tytoniowe oraz zrównaniem regulacji produktowych i podatkowych na nowatorskie wyroby z tymi dla tradycyjnych papierosów. Komisja Europejska popiera te pomysły, pomimo głosów protestu ze strony europejskiej branży tytoniowej.

„Rz” przytacza opinie plantatorów tytoniu i związkowców, którzy ostrzegają, że postulaty WHO doprowadzą upadku branży tytoniowej na Starym Kontynencie. Podobnym głosem mówią plantatorzy z Polski, którzy ostrzegają przed wzrostem bezrobocia i zwracają się do premiera Mateusza Morawieckiego z prośbą o pomoc i większą determinację rządu w sprzeciwie wobec planów KE i WHO.

Aktualnie Polska należy do 12 krajów UE, które uprawiają tytoń i jest największym eksporterem wyrobów tytoniowych w UE. Prawie 10 proc. polskiego eksportu rolno-spożywczego to wyroby tytoniowe, a branża tytoniowa przynosi polskiemu państwu aż 8 proc. rocznych wypływów podatkowych. Wszystko to sprawia, że sektor ten jest dla naszej gospodarki strategiczny.

Źródło: Rzeczpospolita
Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Wydawcy założyli organizację lobbingową

Piętnaście polskich wydawnictw założyło Porozumienie Wydawców Książek – Związek Pracodawców. Po rejestracji w sądzie Związek będzie otwarty na przyjmowanie nowych członków.
2 MIN CZYTANIA

Izera w toku, czyli co z polskim autem elektrycznym

Projekt Izera – czyli budowa polskiej marki aut elektrycznych – jest już zrealizowany w niemal 40 procentach. Spółka zamierza uruchomić produkcję w 2026 roku.
2 MIN CZYTANIA

CBA zatrzymało byłego posła

W związku ze śledztwem dotyczącym przyjęcia korzyści majątkowej przez osobę pełniącą funkcję publiczną funkcjonariusze Delegatury CBA w Katowicach zatrzymali byłego wiceministra i posła na Sejm RP Adama G. oraz przedsiębiorcę Jarosława K.
< 1 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polski system finansowy jest stabilny

Narodowy Bank Polski przeanalizował krajowy system finansowy i ocenił, że jest on stabilny, a bilans ryzyka ulega polepszeniu.
2 MIN CZYTANIA

Ulgi w PIT cieszą się w Polsce popularnością

W ubiegłym roku z różnych ulg w PIT skorzystało w Polsce ponad półtora miliona osób. Najczęściej byli to młodzi ludzie.
2 MIN CZYTANIA

Izera w toku, czyli co z polskim autem elektrycznym

Projekt Izera – czyli budowa polskiej marki aut elektrycznych – jest już zrealizowany w niemal 40 procentach. Spółka zamierza uruchomić produkcję w 2026 roku.
2 MIN CZYTANIA