fbpx
sobota, 2 listopada, 2024
Strona głównaKrajNadchodzi koniec polskiej branży tytoniowej?

Nadchodzi koniec polskiej branży tytoniowej?

Wielkimi krokami zbliża się szczyt Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) w Panamie, podczas którego będą ważyły się losy branży tytoniowej w Unii Europejskiej.

Już w listopadzie w Panamie odbędzie się szczyt WHO COP10, w trakcie którego planowana jest dyskusja na temat przyszłości branży tytoniowej w Unii Europejskiej – przypomina „Rzeczpospolita”. Decyzje tam podjęte będą miały olbrzymie znaczenie dla Polski.

WHO optuje za: stopniowym zakazem uprawy tytoniu, zakazem produkcji i sprzedaży e-papierosów i saszetek nikotynowych, podniesieniem podatków na wyroby tytoniowe oraz zrównaniem regulacji produktowych i podatkowych na nowatorskie wyroby z tymi dla tradycyjnych papierosów. Komisja Europejska popiera te pomysły, pomimo głosów protestu ze strony europejskiej branży tytoniowej.

„Rz” przytacza opinie plantatorów tytoniu i związkowców, którzy ostrzegają, że postulaty WHO doprowadzą upadku branży tytoniowej na Starym Kontynencie. Podobnym głosem mówią plantatorzy z Polski, którzy ostrzegają przed wzrostem bezrobocia i zwracają się do premiera Mateusza Morawieckiego z prośbą o pomoc i większą determinację rządu w sprzeciwie wobec planów KE i WHO.

Aktualnie Polska należy do 12 krajów UE, które uprawiają tytoń i jest największym eksporterem wyrobów tytoniowych w UE. Prawie 10 proc. polskiego eksportu rolno-spożywczego to wyroby tytoniowe, a branża tytoniowa przynosi polskiemu państwu aż 8 proc. rocznych wypływów podatkowych. Wszystko to sprawia, że sektor ten jest dla naszej gospodarki strategiczny.

Źródło: Rzeczpospolita
Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Żądamy przywrócenia ryczałtowej składki zdrowotnej! – kampania byłego rzecznika MŚP

Wzywam wszystkich do jak najszybszego podpisania petycji, w której zwracamy się do premiera i polityków rządzącej koalicji o przywrócenie składki zdrowotnej sprzed Polskiego Ładu – mówi Adam Abramowicz. Były rzecznik małych i średnich przedsiębiorców wystartował z ogólnopolską kampanią przywrócenia ryczałtowej składki zdrowotnej.
2 MIN CZYTANIA

Dlaczego „władza” nie lubi przedsiębiorców? [WYWIAD]

Politycy kontra przedsiębiorcy. Dlaczego „władza” nie lubi tych, bez których nie byłoby mowy o gospodarczym rozwoju naszego kraju? Czy w tym starciu przedsiębiorcy stoją na straconej pozycji i jakie mogą być dalsze konsekwencje dociskania śruby najbardziej aktywnym i kreatywnym ludziom w społeczeństwie? O podejściu do ludzi biznesu przez „władzę” rozmawiamy z Krzysztofem Oppenheimem, ekspertem finansowym i znanym Czytelnikom naszego portalu autorem cyklu „Poradnik Oppenheima”.
11 MIN CZYTANIA

Spada liczba wniosków o areszt tymczasowy

Nadużywanie tymczasowego aresztowania to w Polsce stary problem, a ostatnie lata były pod tym względem szczególnie złe. Jednak – jak podaje serwis prawo.pl – od początku tego roku trend wyraźnie się zmienia. Liczba wniosków o zastosowanie tego najbardziej uciążliwego środka zapobiegawczego spadła o ok. 30 proc.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

Finanse czy zdrowie? Co martwi Polaków

Finanse i stan zdrowia to największe zmartwienia Polaków, choć optymizm odnośnie własnej sytuacji finansowej jest coraz większy.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA