fbpx
czwartek, 25 kwietnia, 2024
Strona głównaŚwiatNadchodzi "nowy kapitalizm"

Nadchodzi „nowy kapitalizm”

Nowy premier Japonii Fumio Kishida chce żeby „nowy kapitalizm” koncentrował się na wzroście gospodarczym i redystrybucji bogactwa.

Jak wyjaśnia RMF FM propozycja premiera ma pomóc japońskiej gospodarce przetrwać pandemię Covid-19.

Żeby osiągnąć „nowy kapitalizm” Kishida wezwał do skoncentrowania budżetu na czterech obszarach – nauce i technologii, rewitalizacji gospodarek regionalnych, bezpieczeństwie gospodarczym i wychowaniu dzieci. Jednocześnie premier zobowiązał się już do wdrożenia pakietu stymulacyjnego wartego dziesiątki bilionów jenów, aby wesprzeć gospodarkę kraju i przezwyciężyć skutki pandemii. Premier obiecał też, że podatek od konsumpcji, będący odpowiednikiem VAT-u, pozostanie na obecnym poziomie 10 proc. „przez dekadę”. Japoński rząd liczy na to, że nowy budżet zostanie przyjęty jeszcze w tym roku.

Nowy premier Japonii ma bardziej lewicowe podejście do gospodarki od swoich poprzedników. Jest przeciwnikiem deregulacji, twierdząc że zwiększa ona nierówności ekonomiczne i dlatego chce postawić na bardziej „sprawiedliwą” redystrybucję. Otwarcie też krytykuje abenomikę, czyli strategię gospodarczą byłego premiera Shinzo Abe, która opierała się na tzw. trzech strzałach, czyli luzowaniu polityki pieniężnej, stymulacji fiskalnej i reformach strukturalnych.

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Małopolska przyciąga więcej gości niż kurorty nad Morzem Śródziemnym

W 2023 roku zarezerwowano przez internet w Unii Europejskiej rekordową liczbę noclegów na wynajem krótkoterminowy.
2 MIN CZYTANIA

Chcesz zrobić karierę w unijnych instytucjach i pochodzisz z Europy Wschodniej? Masz duży problem

W ubiegłym roku ani jeden obywatel pochodzący z krajów Europy Środkowo-Wschodniej nie zajął kierowniczego stanowiska w jednostkach administracji Unii Europejskiej.
2 MIN CZYTANIA

35-godzinny tydzień pracy w Niemczech – jak reagują na to niemieckie firmy?

Nie tylko w Polsce, lecz także w Niemczech coraz częściej mówi się o skróceniu tygodnia pracy z 40 do 35 godzin. Po miesiącach negocjacji i wielu strajkach Deutsche Bahn zamierza spełnić żądanie Związku Maszynistów Niemieckich (GDL) odnośnie 35-godzinnego tygodnia pracy. Co sądzą o tym inne niemieckie przedsiębiorstwa?
5 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

Finanse czy zdrowie? Co martwi Polaków

Finanse i stan zdrowia to największe zmartwienia Polaków, choć optymizm odnośnie własnej sytuacji finansowej jest coraz większy.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA