fbpx
poniedziałek, 9 grudnia, 2024
Strona głównaŚwiatNadchodzi "nowy kapitalizm"

Nadchodzi „nowy kapitalizm”

Nowy premier Japonii Fumio Kishida chce żeby „nowy kapitalizm” koncentrował się na wzroście gospodarczym i redystrybucji bogactwa.

Jak wyjaśnia RMF FM propozycja premiera ma pomóc japońskiej gospodarce przetrwać pandemię Covid-19.

Żeby osiągnąć „nowy kapitalizm” Kishida wezwał do skoncentrowania budżetu na czterech obszarach – nauce i technologii, rewitalizacji gospodarek regionalnych, bezpieczeństwie gospodarczym i wychowaniu dzieci. Jednocześnie premier zobowiązał się już do wdrożenia pakietu stymulacyjnego wartego dziesiątki bilionów jenów, aby wesprzeć gospodarkę kraju i przezwyciężyć skutki pandemii. Premier obiecał też, że podatek od konsumpcji, będący odpowiednikiem VAT-u, pozostanie na obecnym poziomie 10 proc. „przez dekadę”. Japoński rząd liczy na to, że nowy budżet zostanie przyjęty jeszcze w tym roku.

Nowy premier Japonii ma bardziej lewicowe podejście do gospodarki od swoich poprzedników. Jest przeciwnikiem deregulacji, twierdząc że zwiększa ona nierówności ekonomiczne i dlatego chce postawić na bardziej „sprawiedliwą” redystrybucję. Otwarcie też krytykuje abenomikę, czyli strategię gospodarczą byłego premiera Shinzo Abe, która opierała się na tzw. trzech strzałach, czyli luzowaniu polityki pieniężnej, stymulacji fiskalnej i reformach strukturalnych.

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Coraz większe obawy europejskich firm działających w Chinach

Wiele europejskich firm w Chinach boryka się z problemami. Koniunktura się chwieje, a utrzymanie się na chińskim rynku w obliczu doskonale prosperujących lokalnych przedsiębiorstw staje się coraz trudniejsze. Obawy budzi również kwestia nadmiernej zdolności produkcyjnej.
3 MIN CZYTANIA

Wskaźnik Bogactwa Narodów 2024. Sprawdź, na którym miejscu jest Polska

Warsaw Enterprise Institute opublikował IV edycję Wskaźnika Bogactwa Narodów, wyjątkowego Indeksu, który oprócz PKB mierzy także jakość wydatków publicznych. Brane są pod uwagę państwa należące do Unii Europejskiej i OECD. Miejsca na podium zajmują Irlandia, Szwajcaria oraz Norwegia, której w tym roku udało się wyprzedzić Stany Zjednoczone. Polska zajmuje dopiero 27. pozycję na 38 gospodarek i 18. pozycję w UE. Jest to wynik przyzwoity, ale nie zadowalający.
3 MIN CZYTANIA

Przerażenie w Londynie: gospodarka Polski może niebawem wyprzedzić brytyjską!

Brytyjskie media szeroko komentują słowa Donalda Tuska, który we wpisie zamieszczonym w serwisie X stwierdził, że za 5 lat Polacy będą zamożniejsi od mieszkańców Wysp Brytyjskich.
3 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

Finanse czy zdrowie? Co martwi Polaków

Finanse i stan zdrowia to największe zmartwienia Polaków, choć optymizm odnośnie własnej sytuacji finansowej jest coraz większy.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA