fbpx
piątek, 8 grudnia, 2023
Strona głównaFinanseNadchodzi rekordowy wzrost płacy minimalnej?

Nadchodzi rekordowy wzrost płacy minimalnej?

Niewykluczone, że w przyszłym roku płaca minimalna wzrośnie o rekordową kwotę przekraczającą 400 zł brutto – poinformował „Dziennik Gazeta Prawna”.

Dzisiaj płaca minimalna w Polsce wynosi 3010 zł brutto, ale według dziennika w 2023 r. będzie ona wynosiło co najmniej 3416,30 zł. Czwartkowy „DGP” wyjaśnił, że taki wzrost wynika z mechanizmu przewidzianego w ustawie z 2002 r. o minimalnym wynagrodzeniu za pracę, a więc dojdzie on do skutku, jeśli „przeciętna płaca w I kw. tego roku wyniosła co najmniej 6021 zł (co wydaje się przesądzone; GUS poda tę wartość 11 maja)”.

– To wysoka kwota. Tak wyraźny zagwarantowany wzrost wynika z wysokiej, prognozowanej inflacji oraz wskaźnika weryfikacyjnego, bo faktyczna inflacja w 2021 r. wyniosła 5,1 proc., a rząd prognozował ją na poziomie 1,8 proc. – powiedział dziennikowi Łukasz Kozłowski, główny ekonomista Federacji Przedsiębiorców Polskich.

Jeśli przewidywania gazety okażą się prawdziwe i płaca minimalna wzrośnie o 406,30 zł, to pobity zostanie poprzedni rekord wzrostu tego wynagrodzenia z 2020 r., kiedy to podwyżka wyniosła 350 zł. Co więcej – „Dziennik Gazeta Prawna” zapowiada, że po raz pierwszy w historii wzrost płacy minimalnej nastąpi dwukrotnie w ciągu roku, czyli od 1 stycznia i 1 lipca 2023 r. Problemem jest natomiast brak sprecyzowanych przepisów regulujących podwójną podwyżkę.

„To skutek wysokiej inflacji, która wymusiła zastosowanie mechanizmu ochronnego z ustawy o minimalnym wynagrodzeniu. Zatrudnieni teoretycznie mogą być więc zadowoleni, ale pojawiają się obawy, czy tak wyraźny skok najniższej pensji nie spotęguje nakręcającej się spirali płacowo-inflacyjnej i dalszego wzrostu cen” – podała gazeta.

Źródło: Dziennik Gazeta Prawna

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Polski system finansowy jest stabilny

Narodowy Bank Polski przeanalizował krajowy system finansowy i ocenił, że jest on stabilny, a bilans ryzyka ulega polepszeniu.
2 MIN CZYTANIA

Banki w Polsce z optymizmem patrzą w przyszłość

Banki w Polsce spodziewają się wzrostu popytu na kredyty w ciągu najbliższego półrocza i są w tym względzie większymi optymistami niż banki w regionie.
2 MIN CZYTANIA

Niewola pod maską demokracji i rozwoju [RECENZJA]

Czy w Polsce można kupić sobie ustawę gospodarczą? Przynieść ją w teczce? Oczywiście. O ile zrobi się to dyskretnie. W książce „Hitman – nowe wyznania ekonomisty od brudnej roboty” John Perkins, były lobbysta pokazuje, jak się to, na ogromną skalę, robi na świecie.
7 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polski system finansowy jest stabilny

Narodowy Bank Polski przeanalizował krajowy system finansowy i ocenił, że jest on stabilny, a bilans ryzyka ulega polepszeniu.
2 MIN CZYTANIA

Ulgi w PIT cieszą się w Polsce popularnością

W ubiegłym roku z różnych ulg w PIT skorzystało w Polsce ponad półtora miliona osób. Najczęściej byli to młodzi ludzie.
2 MIN CZYTANIA

Izera w toku, czyli co z polskim autem elektrycznym

Projekt Izera – czyli budowa polskiej marki aut elektrycznych – jest już zrealizowany w niemal 40 procentach. Spółka zamierza uruchomić produkcję w 2026 roku.
2 MIN CZYTANIA