Rząd jest w trakcie przygotowywania dokładnych założeń do nowej polityki energetycznej, które zakładają m.in. ograniczoną rolę gazu.

Wiceminister klimatu Adam Guibourgé-Czetwertyński podczas konferencji „Perspektywy rozwoju polskiego sektora energii w Polsce 2040” powiedział, że Polska będzie chciała ograniczyć rolę gazu w procesie przejściowym transformacji energetycznej do tego, co niezbędne, ale na pewno nie będzie mogła zrezygnować z niego całkowicie, bo to niemożliwe.

– Będziemy chcieli przyspieszać rozwój bezemisyjnych źródeł energii OZE i jądrówki. Będziemy chcieli też wykorzystać istniejące bloki węglowe, żeby uzupełnić moce zainstalowane w OZE, by domknąć system. (…) To są ogólne zasady rewizji polityki energetycznej, które zostały przyjęte przez Radę Ministrów już w marcu, zaraz po wybuchu wojny na Ukrainie – powiedział wiceminister.

Polityk dodał, że aktualnie trwają prace nad rewizją całej polityki energetycznej. Zgadza się to z wcześniejszymi deklaracjami minister klimatu Anny Moskwy, która w kwietniu mówiła, że rząd chce, aby pierwszym filarem nowej polityki energetycznej Polski było uniezależnienie i suwerenność energetyczna kraju. Dziś rząd przygotowuje dokładne założenia tej strategii.

PAP

Poprzedni artykuł„To, czyja będzie Polska, musi się dopiero rozstrzygnąć” – kulisy upadku rządu Jana Olszewskiego
Następny artykułBędzie łatwiej budować farmy wiatrowe