fbpx
poniedziałek, 24 czerwca, 2024
Strona głównaEnergetykaNadchodzi rewizja polityki energetycznej?

Nadchodzi rewizja polityki energetycznej?

Rząd jest w trakcie przygotowywania dokładnych założeń do nowej polityki energetycznej, które zakładają m.in. ograniczoną rolę gazu.

Wiceminister klimatu Adam Guibourgé-Czetwertyński podczas konferencji „Perspektywy rozwoju polskiego sektora energii w Polsce 2040” powiedział, że Polska będzie chciała ograniczyć rolę gazu w procesie przejściowym transformacji energetycznej do tego, co niezbędne, ale na pewno nie będzie mogła zrezygnować z niego całkowicie, bo to niemożliwe.

– Będziemy chcieli przyspieszać rozwój bezemisyjnych źródeł energii OZE i jądrówki. Będziemy chcieli też wykorzystać istniejące bloki węglowe, żeby uzupełnić moce zainstalowane w OZE, by domknąć system. (…) To są ogólne zasady rewizji polityki energetycznej, które zostały przyjęte przez Radę Ministrów już w marcu, zaraz po wybuchu wojny na Ukrainie – powiedział wiceminister.

Polityk dodał, że aktualnie trwają prace nad rewizją całej polityki energetycznej. Zgadza się to z wcześniejszymi deklaracjami minister klimatu Anny Moskwy, która w kwietniu mówiła, że rząd chce, aby pierwszym filarem nowej polityki energetycznej Polski było uniezależnienie i suwerenność energetyczna kraju. Dziś rząd przygotowuje dokładne założenia tej strategii.

PAP

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Ekonomiczne i społeczne skutki polityki klimatycznej w Niemczech

W ostatnich latach ceny energii elektrycznej, ogrzewania i żywności w Niemczech znacznie wzrosły. Najpierw kryzys związany z koronawirusem zakłócił łańcuchy dostaw, następnie wojna na Ukrainie doprowadziła do kryzysu energetycznego. Natomiast to coraz drastyczniejsze środki podejmowane przez niemiecki rząd w celu „ochrony klimatu” są obecnie głównym czynnikiem wzrostu cen.
4 MIN CZYTANIA

Mieszkańcy niemieckich miast żegnają się z gazem ziemnym

Największe niemieckie miasta muszą do 2026 r. przedstawić nowy plan ogrzewania budynków. Gaz ziemny, uważany w Niemczech za „szkodliwy dla planety”, będzie musiał ustąpić miejsca energii geotermalnej lub pompom ciepła.
4 MIN CZYTANIA

Amerykańskie wsparcie dla budowy SMR-ów w Polsce

Czyste, niedrogie i bezpieczne źródła energii jądrowej, tj. małe reaktory modułowe (SMR) w technologii BWRX-300, staną się niebawem jednym z filarów bezpieczeństwa i rozwoju Polski – przekonywali podczas wspólnej konferencji Atlantic Council, Orlen Synthos Green Energy oraz Nuclear Energy Institute przedstawiciele administracji rządowej oraz dyplomacji USA.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

Finanse czy zdrowie? Co martwi Polaków

Finanse i stan zdrowia to największe zmartwienia Polaków, choć optymizm odnośnie własnej sytuacji finansowej jest coraz większy.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA