fbpx
wtorek, 23 lipca, 2024
Strona głównaArchiwumNadchodzi rewolucja 3W

Nadchodzi rewolucja 3W

3W: Woda – Wodór – Węgiel, to nowa inicjatywa Banku Gospodarstwa Krajowego. Te trzy zasoby, odpowiednio wykorzystane, mogą zrewolucjonizować polską gospodarkę i zwiększyć konkurencyjność naszych przedsiębiorstw.

Przed Polską ogromne wyzwania dotyczące gospodarowania wodą, co w dobie zmian klimatycznych jest szczególnie istotne. Przed Polską również światowy wyścig o miano liderów w dziedzinie produkcji zielonego wodoru, który jest przyszłością energetyki. Nasz kraj może stać się także jednym z głównych graczy, jeśli chodzi o węgiel. Chodzi tu o innowacyjne wykorzystanie węgla w medycynie, farmacji i nowych technologiach. Mamy ogromny kapitał społeczny i intelektualny, by z tych zasobów odpowiednio skorzystać. Jak to zrobić? Co może sprawić, że Polska stanie się w tym obszarze jednym z liderów? Jakie największe przeszkody przed nami stoją? Odpowiedzi na te pytania szukali goście dwuczęściowej dyskusji „3W jako przyszłość zrównoważonej gospodarki” podczas IV edycji Forum Wizja Rozwoju w Gdyni.

Fot. Małgorzata Wasilewska/Forum Polskiej Gospodarki

– Polska ma ogromny potencjał intelektualny. Innowacyjne rozwiązania, które tworzą nasi naukowcy, powinny być inspiracją do rozwoju nowych biznesów. I odwrotnie: biznes, który potrzebuje nowych technologii, szuka wsparcia w nauce. By osiągnąć sukces, potrzebujemy integratora, który z jednej strony będzie łączyć potencjalnych naukowych i biznesowych partnerów, a z drugiej pomoże stworzyć przyjazny dla nich ekosystem. BGK z chęcią podejmie się tej roli – mówiła podczas gdyńskiego wydarzenia Beata Daszyńska-Muzyczka, prezes BGK.

– Chcemy także obudzić wśród Polaków świadomość, że ich codzienne decyzje mają wpływ nie tylko na klimat i otaczające nas środowisko, ale także na to, jaka jest kondycja polskich przedsiębiorstw i stan naszej gospodarki – dodała.

Fot. Małgorzata Wasilewska/Forum Polskiej Gospodarki

Obecny na panelu wiceminister klimatu i środowiska Ireneusz Zyska zapowiedział, że w najbliższym czasie rząd przyjmie Polską Strategię Wodorową. – Mówi się, że wodór to paliwo przyszłości. Ale wodór to już nasza rzeczywistość, tu i teraz. To już się dzieje w Japonii, Australii, Stanach Zjednoczonych, także w Europie. Unia Europejska przeznaczy blisko 470 mld euro na rozwój technologii wodorowych. Jestem przekonany, że Polska może być znaczącym beneficjentem tych środków – stwierdził pełnomocnik rządu ds. OZE.

Wiceminister Zyska przypomniał również, że rok temu podpisano list intencyjny o powołaniu partnerstwa na rzecz rozwoju gospodarki wodorowej w Polsce. Poinformował, że obecnie jest to ponad 150 podmiotów z Polski i zagranicy. – Są to koncerny globalne, jak Toyota, Siemens czy też największe polskie spółki Skarbu Państwa: PKN Orlen, Lotos, PGNiG, Azoty, Węglokoks, JSW. Wszystkie firmy, które mają coś wspólnego z wodorem. Podjęliśmy pracę na rzecz przygotowania polskiego sektorowego porozumienia wodorowego. Zgromadzimy interesariuszy rynku, by maksymalizować local content, by jak najwięcej polskich przedsiębiorstw uczestniczyło w łańcuchu dostaw, w budowie nowego sektora gospodarki, jakim jest gospodarka wodorowa – zaznaczył.

Fot. Małgorzata Wasilewska/Forum Polskiej Gospodarki
Fot. Małgorzata Wasilewska/Forum Polskiej Gospodarki

O węglu, jako pierwiastku życia, i wykorzystaniu go w budowie zrównoważonej gospodarki, mówiła prof. Małgorzata Jakubowska z Politechniki Warszawskiej. – Węgiel jest pierwiastkiem, który tworzy największą liczbę związków chemicznych ze względu na najbardziej stabilne wiązanie. Trudno wyobrazić sobie jakikolwiek żywy organizm bez obecności węgla. Jego zastosowanie jest bardzo szerokie. Mówimy tu m.in. o przemyśle chemicznym, farmaceutycznym, tworzyw sztucznych, spożywczym i wielu, wielu innych. Musimy postrzegać węgiel jako podstawowy surowiec, który zapewnia naszą egzystencję. Technologie węglowe absolutnie trzeba rozwijać. Istnieją czyste formy węgla, które są katalizatorem w wielu procesach technologicznych. Węgiel przyszłości to węgiel użyty do włókien wykorzystywanych przez inżynierów, a także w medycynie. To również węgiel aktywny. Mamy też nanoformy węgla, o których nie waham się powiedzieć, że to materiały XXI wieku. Wreszcie mamy struktury węglowe jednoatomowe, jak grafen, który w pewnym momencie wydawało się, że stanie się polską specjalnością. Swego czasu byliśmy sporo przed resztą świata w wykorzystywaniu grafenu w technologiach elektronicznych czy w telemedycynie. Naprawdę warto w te technologie inwestować i wdrażać nowe sposoby wykorzystania czystego węgla w przemyśle – wymieniała prof. Jakubowska.

Fot. Małgorzata Wasilewska/Forum Polskiej Gospodarki
Fot. Małgorzata Wasilewska/Forum Polskiej Gospodarki

Prezes Sieci Badawczej Łukasiewicz Piotr Dardziński z kolei poinformował, że w portfolio organizacji są projekty ze wszystkich trzech obszarów: związane z uzdatnianiem wody, magazynowaniem wodoru, a także technologie związane z grafenem. Jednocześnie wskazał na potrzebę precyzyjnego definiowania przez rząd co i po co w długoterminowych strategiach powinno być realizowane. – Bez tego trudno nam będzie rozwijać projekty – zaznaczył.

Fot. Małgorzata Wasilewska/Forum Polskiej Gospodarki
Fot. Małgorzata Wasilewska/Forum Polskiej Gospodarki

Wiceprezes Banku Gospodarstwa Krajowego Paweł Nierada przyznał, że z perspektywy BGK projekt 3W jest czymś absolutnie kluczowym. – To jest cały program na rzecz zrównoważonego rozwoju na najbliższe lata, który ma prowokować działania w wielu obszarach gospodarki tak, żeby aktywować świat biznesu i świat nauki. Dzięki temu uda nam się zbudować nowoczesny potencjał gospodarki 3W – stwierdził. I dodał, że jednym z istotnych działań inicjatywy BGK ma być utworzenie Centrum 3W. Jego zadaniem będzie rozbudowa know-how, a w długiej perspektywie wzmacnianie konkurencyjności polskich przedsiębiorstw zajmujących się wykorzystaniem wodoru, wody i innowacyjnych technologii węglowych.

Więcej informacji na https://www.bgk.pl/3w/

Fot. Małgorzata Wasilewska/Forum Polskiej Gospodarki

Relacja przygotowana we współpracy z BGK

INNE Z TEJ KATEGORII

Dowiedz się, jak inwestują najlepsi! Zapraszamy na darmową konferencję Invest Cuffs 2024

Już 5 –6 kwietnia 2024 r. odbędzie się kolejna edycja Konferencji i Targów Invest Cuffs. Będzie to już dziesiąta odsłona wydarzenia, które corocznie przyciąga do Krakowa kilka tysięcy uczestników, mających możliwość wysłuchania wykładów prowadzonych przez niemal 200 prelegentów. Wszystkich zainteresowanych zapraszamy do udziału w tym wydarzeniu i wspólnego tworzenia historii rynku inwestycyjnego.

Zapraszamy na 22. Międzynarodową Konferencję Baltic Management Development Association

W imieniu Zarządu BMDA, Collegium Prometricum oraz naszym – jako Patrona Medialnego wydarzenia, mamy zaszczyt zaprosić do udziału w 22. Międzynarodowej Konferencji BMDA (Baltic Management Development Association) pod hasłem „Mastering the Future: AI Impact on Business Models and Practice”. Konferencja odbędzie się w Europejskim Centrum Solidarności w Gdańsku w dniach 25–26 kwietnia 2024 r.

Rola elektrowni szczytowo-pompowych w zielonej transformacji

Elektrownie szczytowo-pompowe to obecnie najbardziej dojrzała technologia magazynowania energii, charakteryzująca się niezwykle długim czasem eksploatacji. Przy rosnącym udziale źródeł wykorzystujących energię odnawialną, takich jak instalacje fotowoltaiczne, czy farmy wiatrowe, jednostki te mają coraz większe znaczenie w zielonej transformacji. W Młotach w Gminie Bystrzyca Kłodzka przygotowywany jest największy tego typu magazyn energii w Polsce.

INNE TEGO AUTORA

Rosną wynagrodzenia, ale i długi. Na ich spłatę trzeba pracować prawie cztery miesiące

Przeciętna pensja wzrosła o 11,3 proc. w ciągu roku i wynosi 5968 zł netto – wynika z danych GUS za kwiecień 2024 roku. To dobre informacje, ale niestety tracą na optymizmie w zestawieniu z zadłużeniem konsumentów, które również rośnie. Średni dług osoby wpisanej do Krajowego Rejestru Długów Biura Informacji Gospodarczej wynosi obecnie 21 940 zł, a więc o 13,9 proc. więcej niż jeszcze rok temu.
5 MIN CZYTANIA

Spada liczba wniosków o areszt tymczasowy

Nadużywanie tymczasowego aresztowania to w Polsce stary problem, a ostatnie lata były pod tym względem szczególnie złe. Jednak – jak podaje serwis prawo.pl – od początku tego roku trend wyraźnie się zmienia. Liczba wniosków o zastosowanie tego najbardziej uciążliwego środka zapobiegawczego spadła o ok. 30 proc.
2 MIN CZYTANIA

Kim jest nowy rzecznik małych i średnich przedsiębiorców

Premier Donald Tusk powołał na stanowisko rzecznika małych i średnich przedsiębiorców Agnieszkę Majewską, dotychczasową pełnomocnik terenową rzecznika MŚP w Gdańsku.
2 MIN CZYTANIA