Zaledwie 3 procent osób wykonujących pracę biurową chciałoby po pandemii wrócić całkowicie do biur, aby wykonywać swoje obowiązki – wynika z globalnego badania przeprowadzonego przez brytyjską firmę konsultingową Advanced Workplace Associates (AWA).

Pexels.com

Przed pandemią osób zadowolonych w pełni z pracy w siedzibach firm było natomiast 35 proc. Dzisiaj aż 86 proc. pracowników chciałoby pracować co najmniej dwa dni w tygodniu z domu, preferując wizyty w biurze od wtorku do czwartku. Trend ten jest widoczny u ankietowanych ze wszystkich grup wiekowych.

– Ostatnie dwa lata pokazały nam, że odpowiednio zarządzana praca hybrydowa jest korzystna zarówno dla pracodawców, jak i pracowników – powiedział dyrektor zarządzający AWA Andrew Mawson. – Zmuszanie pracowników do powrotu do biur wraz ze skończeniem pandemii może okazać się dla pracodawców śmiertelnym błędem. Mogłoby to prowadzić do masowych rezygnacji i wybierania przez pracowników firm oferujących bardziej elastyczne formy zatrudnienia – dodał.

Zdaniem Mawsona zjawisko „wielkiej rezygnacji” jest już widoczne w Stanach Zjednoczonych, gdzie ludzie odchodzą z firm, które preferują pracę stacjonarną.

– Pracodawcy muszą zdać sobie sprawę, że mleko już się rozlało. Pracownicy zauważyli, że elastyczność może funkcjonować a szefowie, którzy nie są wrażliwi na ich potrzeby będą odpowiednio cierpieć – podsumował.

AWA przeprowadziła badanie wśród 10 tys. pracowników firm, którym doradza na całym świecie.

Poprzedni artykułIle i dlaczego rrodziny zastępcze stracą na Polskim Ładzie
Następny artykułChiny chcą zwiększać liczbę transakcji niedolarowych z krajami azjatyckimi. Czemu ma to służyć?