fbpx
środa, 6 grudnia, 2023
Strona głównaŚwiatNadchodzi „Wielka Rezygnacja”?

Nadchodzi „Wielka Rezygnacja”?

Zaledwie 3 procent osób wykonujących pracę biurową chciałoby po pandemii wrócić całkowicie do biur, aby wykonywać swoje obowiązki – wynika z globalnego badania przeprowadzonego przez brytyjską firmę konsultingową Advanced Workplace Associates (AWA).

Przed pandemią osób zadowolonych w pełni z pracy w siedzibach firm było natomiast 35 proc. Dzisiaj aż 86 proc. pracowników chciałoby pracować co najmniej dwa dni w tygodniu z domu, preferując wizyty w biurze od wtorku do czwartku. Trend ten jest widoczny u ankietowanych ze wszystkich grup wiekowych.

– Ostatnie dwa lata pokazały nam, że odpowiednio zarządzana praca hybrydowa jest korzystna zarówno dla pracodawców, jak i pracowników – powiedział dyrektor zarządzający AWA Andrew Mawson. – Zmuszanie pracowników do powrotu do biur wraz ze skończeniem pandemii może okazać się dla pracodawców śmiertelnym błędem. Mogłoby to prowadzić do masowych rezygnacji i wybierania przez pracowników firm oferujących bardziej elastyczne formy zatrudnienia – dodał.

Zdaniem Mawsona zjawisko „wielkiej rezygnacji” jest już widoczne w Stanach Zjednoczonych, gdzie ludzie odchodzą z firm, które preferują pracę stacjonarną.

– Pracodawcy muszą zdać sobie sprawę, że mleko już się rozlało. Pracownicy zauważyli, że elastyczność może funkcjonować a szefowie, którzy nie są wrażliwi na ich potrzeby będą odpowiednio cierpieć – podsumował.

AWA przeprowadziła badanie wśród 10 tys. pracowników firm, którym doradza na całym świecie.

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Renesans kształcenia zawodowego w Hiszpanii. Polska ma lepszy system

Hiszpańskie kształcenie i szkolenie zawodowe jest w modzie i to nie tylko na Półwyspie Iberyjskim. Liczba uczniów hiszpańskich zawodówek wzrosła o prawie 30 proc. w ciągu ostatnich pięciu lat dzięki wyraźnemu zaangażowaniu kolejnych rządów w tę formę edukacji.
3 MIN CZYTANIA

Wenezuelczycy poparli przejęcie sąsiedniego kraju

Mieszkańcy Wenezueli w referendum poparli propozycję, by należący do Gujany region Essequibo został zaanektowany przez władze w Caracas.
2 MIN CZYTANIA

KE przedłużyła zgodę na stosowanie glifosatu

Pod koniec listopada 2023 r. Komisja Europejska przyjęła rozporządzenie wykonawcze, które przedłużyło zatwierdzenie potencjalnie rakotwórczej substancji glifosat o 10 lat.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Oto najlepsza szkoła biznesowa w Polsce

Akademia Leona Koźmińskiego z dobrym wynikiem znalazła się na prestiżowej liście 90 najlepszych biznesowych szkół w Europie.
2 MIN CZYTANIA

Port Gdańsk najlepszy w Europie!

W 2022 roku port w Gdańsku po raz kolejny odnotował największy przyrost wolumenu przeładunku towarów w całej Europie.
2 MIN CZYTANIA

Rosną długi sprzedawców AGD i RTV

Pogarsza się sytuacja finansowa sklepów, które zajmują się sprzedażą elektroniki i sprzętów AGD. Dowodem na to jest restrukturyzacja spółki NEONET.
2 MIN CZYTANIA