fbpx
piątek, 19 kwietnia, 2024
Strona głównaŚwiatNadchodzi „Wielka Rezygnacja”?

Nadchodzi „Wielka Rezygnacja”?

Zaledwie 3 procent osób wykonujących pracę biurową chciałoby po pandemii wrócić całkowicie do biur, aby wykonywać swoje obowiązki – wynika z globalnego badania przeprowadzonego przez brytyjską firmę konsultingową Advanced Workplace Associates (AWA).

Przed pandemią osób zadowolonych w pełni z pracy w siedzibach firm było natomiast 35 proc. Dzisiaj aż 86 proc. pracowników chciałoby pracować co najmniej dwa dni w tygodniu z domu, preferując wizyty w biurze od wtorku do czwartku. Trend ten jest widoczny u ankietowanych ze wszystkich grup wiekowych.

– Ostatnie dwa lata pokazały nam, że odpowiednio zarządzana praca hybrydowa jest korzystna zarówno dla pracodawców, jak i pracowników – powiedział dyrektor zarządzający AWA Andrew Mawson. – Zmuszanie pracowników do powrotu do biur wraz ze skończeniem pandemii może okazać się dla pracodawców śmiertelnym błędem. Mogłoby to prowadzić do masowych rezygnacji i wybierania przez pracowników firm oferujących bardziej elastyczne formy zatrudnienia – dodał.

Zdaniem Mawsona zjawisko „wielkiej rezygnacji” jest już widoczne w Stanach Zjednoczonych, gdzie ludzie odchodzą z firm, które preferują pracę stacjonarną.

– Pracodawcy muszą zdać sobie sprawę, że mleko już się rozlało. Pracownicy zauważyli, że elastyczność może funkcjonować a szefowie, którzy nie są wrażliwi na ich potrzeby będą odpowiednio cierpieć – podsumował.

AWA przeprowadziła badanie wśród 10 tys. pracowników firm, którym doradza na całym świecie.

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

35-godzinny tydzień pracy w Niemczech – jak reagują na to niemieckie firmy?

Nie tylko w Polsce, lecz także w Niemczech coraz częściej mówi się o skróceniu tygodnia pracy z 40 do 35 godzin. Po miesiącach negocjacji i wielu strajkach Deutsche Bahn zamierza spełnić żądanie Związku Maszynistów Niemieckich (GDL) odnośnie 35-godzinnego tygodnia pracy. Co sądzą o tym inne niemieckie przedsiębiorstwa?
5 MIN CZYTANIA

Ile kosztuje godzina pracy w Unii Europejskiej?

Eurostat opublikował dane na temat godzinowych kosztów pracy w poszczególnych państwach należących do Unii Europejskiej.
2 MIN CZYTANIA

Niemcy będą kontrolować, na co migranci wydają pieniądze

Władze Hamburga przestały wypłacać gotówkę ubiegającym się o azyl migrantom i zastąpiły ją doładowaniami określonych kwot na karty płatnicze.
< 1 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

Finanse czy zdrowie? Co martwi Polaków

Finanse i stan zdrowia to największe zmartwienia Polaków, choć optymizm odnośnie własnej sytuacji finansowej jest coraz większy.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA