fbpx
środa, 15 stycznia, 2025
Strona głównaŚwiatNadchodzi „Wielka Rezygnacja”?

Nadchodzi „Wielka Rezygnacja”?

Zaledwie 3 procent osób wykonujących pracę biurową chciałoby po pandemii wrócić całkowicie do biur, aby wykonywać swoje obowiązki – wynika z globalnego badania przeprowadzonego przez brytyjską firmę konsultingową Advanced Workplace Associates (AWA).

Przed pandemią osób zadowolonych w pełni z pracy w siedzibach firm było natomiast 35 proc. Dzisiaj aż 86 proc. pracowników chciałoby pracować co najmniej dwa dni w tygodniu z domu, preferując wizyty w biurze od wtorku do czwartku. Trend ten jest widoczny u ankietowanych ze wszystkich grup wiekowych.

– Ostatnie dwa lata pokazały nam, że odpowiednio zarządzana praca hybrydowa jest korzystna zarówno dla pracodawców, jak i pracowników – powiedział dyrektor zarządzający AWA Andrew Mawson. – Zmuszanie pracowników do powrotu do biur wraz ze skończeniem pandemii może okazać się dla pracodawców śmiertelnym błędem. Mogłoby to prowadzić do masowych rezygnacji i wybierania przez pracowników firm oferujących bardziej elastyczne formy zatrudnienia – dodał.

Zdaniem Mawsona zjawisko „wielkiej rezygnacji” jest już widoczne w Stanach Zjednoczonych, gdzie ludzie odchodzą z firm, które preferują pracę stacjonarną.

– Pracodawcy muszą zdać sobie sprawę, że mleko już się rozlało. Pracownicy zauważyli, że elastyczność może funkcjonować a szefowie, którzy nie są wrażliwi na ich potrzeby będą odpowiednio cierpieć – podsumował.

AWA przeprowadziła badanie wśród 10 tys. pracowników firm, którym doradza na całym świecie.

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Coraz większe obawy europejskich firm działających w Chinach

Wiele europejskich firm w Chinach boryka się z problemami. Koniunktura się chwieje, a utrzymanie się na chińskim rynku w obliczu doskonale prosperujących lokalnych przedsiębiorstw staje się coraz trudniejsze. Obawy budzi również kwestia nadmiernej zdolności produkcyjnej.
3 MIN CZYTANIA

Wskaźnik Bogactwa Narodów 2024. Sprawdź, na którym miejscu jest Polska

Warsaw Enterprise Institute opublikował IV edycję Wskaźnika Bogactwa Narodów, wyjątkowego Indeksu, który oprócz PKB mierzy także jakość wydatków publicznych. Brane są pod uwagę państwa należące do Unii Europejskiej i OECD. Miejsca na podium zajmują Irlandia, Szwajcaria oraz Norwegia, której w tym roku udało się wyprzedzić Stany Zjednoczone. Polska zajmuje dopiero 27. pozycję na 38 gospodarek i 18. pozycję w UE. Jest to wynik przyzwoity, ale nie zadowalający.
3 MIN CZYTANIA

Przerażenie w Londynie: gospodarka Polski może niebawem wyprzedzić brytyjską!

Brytyjskie media szeroko komentują słowa Donalda Tuska, który we wpisie zamieszczonym w serwisie X stwierdził, że za 5 lat Polacy będą zamożniejsi od mieszkańców Wysp Brytyjskich.
3 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

Finanse czy zdrowie? Co martwi Polaków

Finanse i stan zdrowia to największe zmartwienia Polaków, choć optymizm odnośnie własnej sytuacji finansowej jest coraz większy.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA